در صورت تمدید تفاهم قبلی ایران و آژانس، دسترسی فراپادمانی به آژانس داده نخواهد شد

به گزارش ایستگاه بازی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: در صورت تمدید تفاهم قبلی ایران و آژانس، دسترسی فراپادمانی به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده نخواهد شد.

در صورت تمدید تفاهم قبلی ایران و آژانس، دسترسی فراپادمانی به آژانس داده نخواهد شد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ دیزل بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.

خطیب زاده در ابتدا سالروز آزادسازی خرمشهر و روز ایثار و مقاومت را تبریک گفت و یاد و نام رزمندگان غیور و فرزندان این خاک و میهن را گرامیداشت و گفت: حماسه خرمشهر نماد خواست و اراده ملی مردم ایران بود که نشان داد هرگاه اراده نمایند و زر و زور و قدرت با هم جمع شوند، در دفاع از کیان اسلامی و خاک این مرز پرگهر تردیدی ندارند.

وی اضافه نمود: تا ایران هست، یاد و خاطره سوم خرداد 1361 زنده است و با ماست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه به تشریح تحولات حوزه سیاست خارجی در هفته گذشته از جمله سفرهای ظریف به سوریه، اسپانیا، ایتالیا و ایرلند پرداخت.

این دیپلمات ارشد ایرانی به برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در چهارشنبه هفته گذشته در وین اشاره نمود و گفت: این نشست این هفته نیز ادامه خواهد داشت.

خطیب زاده همچنین گفت که ظریف برای سفر کوتاه به جمهوری آذربایجان و ارمنستان راهی این دو کشور خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره تمدید تفاهم ایران و آژانس بیان نمود: گفت وگوهای آن در شورای عالی امنیت ملی انجام شده و در فرایند آنالیز های نهایی است و در اولین فرصتی که این فرآیند نهایی گردد سازمان انرژی اتمی اعلام رسمی خواهد نمود.

وی اضافه نمود: توجه به این نکته بسیار لازم است که این تفاهم دسترسی فراپادمانی به آژانس نمی دهد و یک تصمیم داخلی در جمهوری اسلامی ایران با تفاهم فیمابین با آژانس است که دوربین ها فیلمبرداری های خود را در چارچوب پروتکل الحاقی داشته باشند و از روزی که مصوبه مجلس اجرایی شد هیچ دسترسی به آژانس داده نشد. اگر تمدید صورت بگیرد دسترسی فراپادمانی به آژانس داده نخواهد شد. اگر در وین به تفاهم برسیم این فیلم ها می تواند در اختیار آژانس قرار بگیرد. نهایتا امروز این تصمیم اعلام گردد.

خطیب زاده درباره مذاکرات وین گفت: پیشرفت های خوبی حاصل شده و معتقدیم توافق در دسترس است.

سخنگوی وزارت خارجه بیان نمود: آمریکا با تمام توان سعی کرد برجام را از بین ببرد و با بی عملی تمامی امکانات و ظرفیت های بالقوه برای انتفاع ایران از برجام را از بین برد. این ایران بود که هم اقدامات موثر داشت. باید از این پنجره فرصت استفاده لازم را ببرند و این فرصت برای همیشه نخواهد بود.

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره اظهارات آنتونی بلینکن مبنی بر این که نشانه ای مبنی بر تصمیم ایران برای بازگشت به تعهدات هسته ای مشاهده نکرده ایم، گفت: پاسخ آقای ظریف کفایت می نماید. یادآوری می کنم دولت آمریکا نه تنها از برجام خارج شده بلکه نقض نماینده کلیه تعهداتش ذیل قطعنامه 2231 است و سابقه سیاهی در اجرای تعهداتش دارد و در موضعی نیست که جز بازگشت به تعهداتش و عمل به تعهداتش برگردد. توصیه می کنیم به جای لفاظی به اقدام عملی فکر نمایند. ما برداشتن تحریم ها را راستی آزمایی می کنیم اگر اراده لازم را در طرف آمریکایی بیینم ما بعد از راستی آزمایی اقدامات جبرانی خود را انجام خواهیم داد.

خطیب زاده درباره اظهارات وزیر خارجه عربستان گفت: عربستان باید تصمیم بگیرد آیا همچنان می خواهد از این ادبیات و کلام ملال آور گذشته استفاده و رفتار خود را عوض نکند و یا تصمیم گرفته به عنوان شریک سازنده در منطقه در کنار کشورهای دیگر منطقه از سیاست های توسعه طلبانه و جنگ افروزانه فاصله بگیرد.

وی گفت: منتظر اقدامات و تغییر رفتار ریاض هستیم. البته سیاست های ایران درباره گفت وگوهای منطقه ای و ترتیبات منطقه ای چیز جدیدی نیست و همیشه بوده و از حضور عربستان استقبال کردیم و فکر می کنیم عربستان می تواند طرف سازنده ای باشد اگر از سیاست های ملال آور فاصله بگیرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1641

به "در صورت تمدید تفاهم قبلی ایران و آژانس، دسترسی فراپادمانی به آژانس داده نخواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در صورت تمدید تفاهم قبلی ایران و آژانس، دسترسی فراپادمانی به آژانس داده نخواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید