کرونا در اروپا، از رکود مالی چشمگیر در منطقه یورو تا نگرانی ها درباره جهش های گوناگون ویروس

به گزارش ایستگاه بازی، آمارها از رکود مالی چشمگیر منطقه یورو در دوران بحران کرونا خبر می دهند و کمیسیون اروپایی هم با ابراز نگرانی درباره جهش های گوناگون این ویروس طرح جدیدی را برای بهبود تحقیقات در این زمینه ارائه می دهد.

کرونا در اروپا، از رکود مالی چشمگیر در منطقه یورو تا نگرانی ها درباره جهش های گوناگون ویروس

با ما سفر کنید و با قیمت تور اروپا تابستان 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کرونا و عواقب سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آن در اروپا همچنان ادامه دارد.

رکود اقتصادی در منطقه یورو

جدیدترین اخبار کرونا از اروپا حاکی از آن است که اقتصاد منطقه یورو در ماه های پاییز به دلیل موج دوم کرونا کاهش پیدا نموده البته نه به آن شدتی که انتظار آن می رفت.

اداره آمار اروپا (یورو استات) خبر داده که در سه ماهه چهارم سال 2020 بازده اقتصادی منطقه یورو حدود 0.6 درصد در مقایسه با سه ماهه قبل کاهش داشته است.

به این ترتیب ضعف اقتصادی منطقه یورو در پاییز به فرایند بهبود اوضاع اقتصادی در تابستان سرانجام داد. در سه ماه دوم سال 2020 اولین اعمال محدودیت ها برای مهار کرونا یک رکود اقتصادی تاریخی را در منطقه ارز مشترک اقتصادی ایجاد کرد. در سه ماهه سوم سال 2020 یعنی از ماه های جولای تا سپتامبر اقتصاد منطقه یورو بهبود خوبی را تجربه کرد و حدود 12.4 درصد نسبت به 3 ماه قبل رشد داشت.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

با وجود بهبود اوضاع اقتصادی در تابستان اما فراوری ناخالص داخلی در منطقه یورو در تمام سال 2020 حدود 6.8 درصد و به صورت بی سابقه ای کاهش داشت.

تشدید کنترل های مرزی در آلمان تا اوایل ماه مارس تمدید می گردد

وزیر بهداشت آلمان هم اعلام نموده که می خواهد قواعد سختگیرانه برای سفر به این کشور از مناطق خطر ویروس های جهش یافته را تا اوایل ماه مارس تمدید کند. این مسئله مربوط به تشدید کنترل های مرزی در جمهوری چک و اتریش هم می گردد.

هشدار وزیر اقتصاد آلمان درباره عواقب شیوع موج سوم کرونا

پیتر آلتمایر، وزیر بهداشت آلمان هم در آستانه ملاقات با اتحادیه های اقتصادی درباره عواقب موج سوم کرونا برای شرکت ها هشدار داده است و در گفتگویی با یک رسانه آلمانی اعلام نموده که اقتصاد نمی تواند رونق بگیرد اگر ما دچار موج سوم کرونا شویم. بنابراین باید همه چیز برای باز شدن درهای اقتصاد فراهم گردد و در عین حال از به وجود آمدن شرایط دراماتیکی مشابه آنچه در کشورهای همسایه اتفاق افتاده جلوگیری گردد.

افزایش آمار مبتلایان و مرگ های کرونایی در آلمان

انستیتو رابرت کخ آلمان هم صبح امروز از ابتلای 3856 مورد جدید ابتلا به کرونا در عرض 24 ساعت و 528 مرگ کرونایی دیگر در این مدت خبر داده است که نسبت به سه شنبه هفته پیش رشد داشته است.

هشدار نهاد بهداشتی اروپا درباره افزایش شمار مبتلایان و مرگ های کرونایی

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های در اروپا ECDC اعلام نموده که شرایط اپیدمیولوژیک در اروپا همچنان نگران نماینده است و بسیاری تخت های بیمارستانی و بخش های مراقبت های ویژه همچنان پر است.

این خبر را آندره آمون رئیس این نهاد بهداشتی در اروپا روز گذشته اعلام نموده و گفت: آنالیز ها نشان داده است که اگر اقدامات برای مهار این ویروس حفظ و یا تقویت نگردد شمار مبتلایان و مرگ ها به صورت قابل توجهی افزایش می یابد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

این نهاد بهداشتی در اروپا در گزارشی درباره ارزیابی خطرات این بحران که روز دوشنبه منتشر شد تاکید نمود که اقدامات فوری، دقیق و قاطع حالا اهمیت دارد تا سرایت این ویروس کنترل گردد و از ظرفیت سیستم های مراقبت و بهداشت محافظت گردد.

در این گزارش آمده است: در حالی که بیشتر کشورهای منطقه اقتصادی اروپا (EWR) در حال حاضر شاهد کاهش شمار مبتلایان هستند اما گسترش روزافزون انواع ویروس های جهش یافته انگلیسی، آفریقای جنوبی و برزیلی بسیار نگران نماینده است.

این ویروس ها در بسیاری از کشورهای منطقه اقتصادی اروپا در حال گسترش است. ایرلند خبر داده که آلودگی به این ویروس در این کشور غالب شده است. بسیاری کشورهای دیگر هم در طی چند هفته آینده با چنین شرایطی روبرو می شوند.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در اروپا ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی هم در اروپا و بخصوص اتریش در حال گسترش است. بر این اساس تا روز پنج شنبه گذشته این ویروس در 40 کشور جهان مشاهده شده و در مجموع حدود 1400 مورد آلودگی به آن کشف شده است. در بین کشورهای منطقه اقتصادی اروپا هم حدود 350 مورد آلودگی به این ویروس کشف شده که بخش اعظم آن در منطقه تیرول اتریش (295 مورد) دیده شده است.

هشدار اتحادیه فدرال صنایع آلمان درباره عواقب تشدید کنترل های مرزی

اتحادیه فدرال صنایع آلمان (BDI) درباره عواقب سخت بستن مرزهای آلمان با جمهوری چک و منطقه تیرول در اتریش هشدار داده است.

یوآخیم لانگ، مدیر این انجمن آلمانی در این باره گفته است: این خطر عظیم است که طی چند روز آینده زنجیره های تامین در سراسر اروپا از بین برود.

وی همچنین تاکید نمود: بسته شدن مرزها و محدودیت های سفر در سطح ملی حمل و نقل بین المللی کالاها را هم تحت تاثیر قرار داده و به شدت به صنعت آلمان آسیب می رساند. وی تاکید نمود که بستن مرزها در آلمان منجر به هرج و مرج آشفته ای شده که در بین شرکت ها ناامنی زیادی را درباره شرایط تامین کالاها و در دسترس بودن کارکنان ایجاد نموده است.

وی از دولت آلمان خواست که قواعد توصیه شده از طرف اتحادیه اروپا موسوم به خطوط سبز که در اتحادیه اروپا برای حفظ تردد آزادانه کالاها مقرر شده است را رعایت کند. وی تاکید نمود: گذرگاه های مرزی باید برای همه وسایل حمل و نقل کالا باز باقی بماند. برای این منظور باید امکان تست گیری عملی در سراسر اروپا فراهم گردد. این فایده ای ندارد که تست های منفی در حین عبور از مرزها برای افراد شاغل در بخش حمل و نقل عمومی و کالا درخواست گردد بدون اینکه زیر ساخت های لازم برای آن در مرزها فراهم گردد.

انجمن فدرال حمل و نقل باری، لجستیک و مدیریت پسماند (BGL) هم خواهان حمل و نقل آزادانه کالاها از مرزها شده است. رئیس این انجمن از دولت آلمان خواست که کنترل های مرزی برای رانندگان کامیون ها را سریعا لغو کند.

بروکسل به شدت نگران تاثیرات دومینویی این اقدام آلمان در دیگر کشورهای اروپایی است.

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده از طرف دولت آلمان در حال حاضر تنها آلمانی ها و خارجی های دارای حق اقامت در این کشور می توانند از جمهوری چک و منطقه تیرول اتریش به آلمان سفر نمایند. تنها بعضی استثنائات برای کادر پزشکی ، رانندگان کامیون ها و کارگران فصلی کشاورزی وجود دارد.

توقف واکسیناسیون با واکسن آسترازنکا در سوئد

در بخش هایی از کشور سوئد واکسیناسیون با واکسن سوئدی-انگلیسی آسترازنکا به دلیل عوارض جانبی بالا در بین کارکنان بیمارستانی فعلا متوقف شده است. بر این اساس از هر 400 مورد واکسیناسیون با این واکسن 100 مورد از عوارض جانبی آن رنج می برند. بسیاری از افراد بخصوص از تب بالا رنج می برند.

مدیر بخش دارو در منطقه سرملند سوئد خاطرنشان کرد: ما واکسیناسیون با این واکسن را برای آنالیز های کامل و جلوگیری از فقدان پرسنل متوقف می کنیم.

شرکت آسترازنکا البته در گفتگویی با نشریه بیلد آلمان اعلام نموده که عوارض اعلام شده بر اساس انتظارات آن ها در آنالیز های بالینی بوده است. این شرکت پیش از این تب را به عنوان یکی از عوارض نسبتا شایع و البته خفیف و سریع این واکسن اعلام نموده بود. سایر عوارض جانبی واکنش های موضعی و سیستمیک موقتی مانند درد و حساسیت در ناحیه تزریق، سردرد خفیف تا متوسط، خستگی، لرز، و ضعف و درد عضلانی عنوان شده است.

در مطالعات بالینی واکسن آسترازنکا تب تنها در 10 درصد موارد به عنوان یک عارضه جانبی مشاهده شد، با این همه در بعضی مناطق سوئد این عارضه در 25 درصد موارد افراد واکسینه شده دیده شده است.

مدیر پزشکی این شرکت در شمال اروپا اعلام نموده که این با آنالیز های ما مطابقت ندارد و عوارض نشان داده شده بیشتر از آنچه ما انتظار داشته ایم بوده است. وی در عین حال این را جای نگرانی ندانسته است. وی خاطرنشان کرد که این واکسن در حال حاضر به میلیون ها نفر در سراسر جهان و حتی در آزمایش های بالینی تزریق شده و هیچ عارضه جانبی جدی در آن دیده نشده است.

با این همه در منطقه سرملند سوئد توصیه می گردد که این واکسن برای جلوگیری از کمبود پرسنل پزشکی به همه کارکنان بخش ها تزریق نگردد.

در شهرستان گوئولبورگ سوئد هم واکسیناسیون با واکسن آسترازنکا به کادر درمان به دلیل مشاهده عوارض جانبی بالا متوقف شده است. همچنین گزارش هایی از استان یونکوپینگ سوئد درباره عوارض جانبی بالای افراد واکسینه شده با این واکسن گزارش شده است.

با این همه نهادهای دارویی سوئد و دولت این کشور نمی خواهند سیاست واکسیناسیون خود را تغییر دهند.

درخواست انگلیس برای توافق جهانی کرونا

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس هم خواهان یک توافق جهانی برای پاندمی کرونا شده تا به این ترتیب اطمینان حاصل گردد که همه کشورهای امضا نماینده این توافق داده های خود را ارائه می دهند و این برای جلوگیری از بیماری های همه گیر در آینده ضروری است. چارلز میشل، رئیس شورای اروپایی هم از این پیشنهاد جانسون استقبال نموده است.

واکسیناسیون بیش از 90 درصد افراد بالای 70 سال در انگلیس

در انگلیس هم بیش از 90 درصد افراد بالای 70 سال اولین دوز واکسن کرونا را دریافت نموده اند. نخست وزیر انگلیس این را یک موفقیت ملی منحصر به فرد اعلام نموده است.

جانسون: خطر کرونا همچنان واقعی است

وی در عین حال این لحظات را لحظاتی برای تنش زدایی از اوضاع ندانسته و تاکید نمود که خطر همچنان واقعی است. هنوز بیماران کرونایی بیشتری نسبت به موج اول کرونا در بیمارستان ها بستری می شوند. تا سرانجام آوریل باید همه افراد بالای 50 سال در انگلیس اولین دوز واکسن کرونا را دریافت نمایند.

مجارستان اولین وارد نماینده اروپایی واکسن چینی کرونا

مجارستان به عنوان اولین کشور اروپایی یک محموله واکسن چینی را وارد می نماید. یک هواپیما با 550هزار دوز واکسن چینی از پکن وارد این کشور شده است.

کاهش چشمگیر شاغلان بخش صنعت آلمان

شمار شاغلین در بخش های صنعتی آلمان در دوران بحران کرونا در سال 2020 برای اولین بار در 10 سال گذشته دوباره کاهش پیدا نموده است.

به طور میانگین میزان شاغلین در این بخش در سال 2020 حدود 2.2 درصد کم تر از سال 2019 بوده است. این خبر را اداره آمار فدرال آلمان روز سه شنبه اعلام نموده است. آخرین بار بحران اقتصادی و اقتصادی جهانی منجر به کاهش 2.4 درصدی شاغلین در این بخش در سال 2010 شده بود.

افزایش اختلالات روانی در بین بچه ها و نوجوانان در برلین

از زمان شیوع کرونا در برلین میزان مراجعات بچه ها و نوجوانان برای درمان بیماری های روانی به کلینیک ها به طرز چشمگیری افزایش داشته است.

بر اساس آمارهای اعلام شده از نهادهای رسمی در نیمه ابتدایی سال 2020 میزان پذیرش جوانان در پایتخت آلمان تقریبا دو برابر شده است.

رئیس شرکت هواپیمایی لوفت هانزای آلمان هم بهبود سریع ترددهای هوایی را پیش بینی ننموده و اعلام نموده که تا به حال هیچ گونه تنش زدایی از اوضاع دیده نشده و به جای آن محدودیت های سفر بیشتری اعمال شده است.

ابراز نگرانی کمیسیون اروپایی درباره جهش های مختلف کرونا

کمیسیون اروپایی هم می خواهد با یک طرح جدید شرایط تحقیقات درباره ویروس های جهش یافته کرونا را بهبود بخشد. رئیس کمیسیون اروپایی اعلام نموده که آزمایشگاه ها، مقامات بهداشتی و دانشمندان برای این منظور گرد هم می آیند. به گفته وی هدف این است که به شرکت های داروسازی یاری گردد که ظرفیت های فراوری برای واکسن های نسل دوم خود را گسترش دهند.

رئیس کمیسیون اروپایی همچنین گفت: جهش های مختلف این ویروس ما را به شدت نگران می نماید.

جدیدترین آمار مبتلایان به کرونا در کشورها

بر اساس جدیدترین آمارها تا به حال در انگلیس 4047843 نفر به کرونا مبتلا شده و 117396 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان باخته اند.

در فرانسه هم تا به حال 3469539 نفر به کرونا مبتلا شده و 82226 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان داده اند.

در اسپانیا هم تا به حال 3086286 نفر به کرونا مبتلا شده و 65449 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان داده اند.

بر اساس جدیدترین آمارها تا به حال در ایتالیا 2729223 نفر به کرونا مبتلا شده و 93835 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان باختند.

در آلمان هم تا به حال 2346876 نفر به کرونا مبتلا شده و 65949 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان داده اند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1419

به "کرونا در اروپا، از رکود مالی چشمگیر در منطقه یورو تا نگرانی ها درباره جهش های گوناگون ویروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در اروپا، از رکود مالی چشمگیر در منطقه یورو تا نگرانی ها درباره جهش های گوناگون ویروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید