چگونه همواره فشار خون تان را تحت کنترل داشته باشید؟

به گزارش ایستگاه بازی، فشارخون از آن بیماری هایی نیست که بتوانید یک بار آن را درمان کنید و بعد با خیال آسوده پی کار و زندگی تان بروید. این بیماری برای همواره احتیاج به مراقبت و توجه دارد. از طرفی مصرف دارو، تنها بخشی از درمان بیماری فشارخون است. اگر به این بیماری دچار هستید باید سبک و سیاق زندگی تان را هم تغییر دهید.

چگونه همواره فشار خون تان را تحت کنترل داشته باشید؟

فشار خون در اغلب موارد نشانه خاصی ندارد، اما در صورتی که درمان نگردد، به عروق و اعضای حیاتی بدن آسیب می زند. به همین علت باید سعی کنید که فشار خون تان را تحت کنترل داشته باشید.

فشارخون از آن بیماری هایی نیست که بتوانید یک بار آن را درمان کنید و بعد با خیال آسوده پی کار و زندگی تان بروید. این بیماری برای همواره احتیاج به مراقبت و توجه دارد. از طرفی مصرف دارو، تنها بخشی از درمان بیماری فشارخون است. اگر به این بیماری دچار هستید باید سبک و سیاق زندگی تان را هم تغییر دهید.

بر اساس اعلام گروه آموزش وارتقای سلامت، معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، برای آنکه فشارخون تان را برای همواره تحت کنترل داشته باشید، به این توصیه ها عمل کنید:

تغذیه تان را اصلاح کنید

باید به یک برنامه غذایی هدف دار و مخصوص بیماران مبتلا به فشارخون رو بیاورید. برترین رویکرد غذایی برای شما، مصرف میوه، سبزی، حبوبات و مواد غذایی سبوس دار و لبنیات کم چرب است. مصرف پتاسیم را هم باید بیشتر کنید. پتاسیم در بعضی میوه ها و سبزی ها مثل موز، آلوخشک، انگور، هویج، بادمجان و ... وجود دارد. درمقابل، مصرف نمک (سدیم) را باید به حداقل برسانید. همین طور مصرف چربی، مخصوصا چربی اشباع شده را کم کنید. چربی اشباع در گوشت قرمز، شیرپرچرب، خامه و کره به فراوانی یافت می گردد.

وزن تان را کم کنید

اگر اضافه وزن دارید حتما باید وزن کم کنید. حتی کاهش وزن به میزان دو کیلوگرم هم اثر فوق العاده ای بر فشارخون تان خواهد داشت. ورزش هم یادتان نرود.

تنش زدایی کنید

بیش از میزان کار نکنید. فکر های منفی و مزاحم را دور بریزید. سعی کنید روابط محبت آمیز خود را با دیگران توسعه بدهید و شکیبا و خوش بین باشید. خواب کافی را نباید فراموش کنید و تا جایی که می توانید استرس و اضطراب را از خود دور کنید و تمرین کنید که همواره آرام و عمیق نفس بکشید.

فشارخون خود را در خانه میزان بگیرید

این کار باید طبق یک روال ثابت انجام گیرد. میزان گیری فشارخون در خانه، این فایده را دارد که فشارخون میزان گیری شده به اندازۀ واقعی آن، بسیار نزدیک است و تحت استرس و خستگی افزایش نیافته است.

دور الکل و سیگار خط بکشید

مصرف الکل بر قلب اثر می گذارد و باعث افزایش فشارخون می گردد. سیگار نیز به دیواره شریان ها صدمه شدیدی می زند و روند سفت شدن آن ها را تسریع می نماید. قطع مصرف این دو، برای کنترل بهتر فشارخون، لازم است.

به طور مرتب نزد پزشک بروید

در درمان بیماری فشارخون، یک تیم درمانی دونفره وجود دارد که اعضای آن را، شما و پزشک تان تشکیل می دهید. پس تک روی نکنید و هرگز خودسرانه دارو نخورید یا دارویتان را قطع نکنید.

داروهایتان را درست مصرف کنید

دارو را طبق دستور و راس ساعت مقرر، مصرف کنید. اگر عوارض دارو یا هزینه های تامین آن، آزار دهنده است، خودسرانه دارویتان را قطع نکنید. این کار حتما باید زیر نظر پزشک باشد.

منبع: فرادید
انتشار: 21 بهمن 1401 بروزرسانی: 21 بهمن 1401 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 2156

به "چگونه همواره فشار خون تان را تحت کنترل داشته باشید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه همواره فشار خون تان را تحت کنترل داشته باشید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید