مضرات تلفن همراه برای سلامتی چیست؟

به گزارش ایستگاه بازی، طول موج کوتاه تر نور آبی که گوشی های هوشمند از خود ساطع می کنند، می تواند چشمان شما را خیلی سریع خسته کند و باعث درد و آسیب چشم شود.

مضرات تلفن همراه برای سلامتی چیست؟

وابستگی ما به تلفن همراه روزبه روز بیشتر می شود. امروزه تلفن های همراه دوربین، ماشین حساب، زنگ هشدار، دسترسی به اینترنت، پلتفرم های سرگرمی، بازی ها و انواع برنامه های مختلف را دارند که کم وبیش تمام نیازهای ما را برآورده می کنند. اما آن روی سکه مضرات تلفن همراه برای سلامتی است. با خبرنگاران همراه باشید.

تجمع میکروب ها

تلفن همراه شما تنها وسیله ای است که همه جا همراه شماست. باکتری ها، ویروس ها و سایر میکروب ها به راحتی روی تلفن همراه می نشینند و بدون اینکه به چشم بیایند می توانند به سلامتی ما آسیب برسانند. مطالعه ای در این زمینه نشان داد که از هر 6 تلفن همراه، یکی آلوده به باکتری اشریشیا کلی (E.coli) است و وجود این باکتری به این خاطر است که افراد دست های خود را خوب نمی شویند.

سندرم گردن پیامکی (Text Neck Syndrome)

نگاه کردن بیش از حد به گوشی می تواند به عضلات گردن فشار بیاورد و باعث گرفتگی یا اسپاسم شود. حتی ممکن است منجر به درد عصبی شود که به پشت، شانه و پایین بازو هم می رسد. موقع کار با موبایل حداقل هر 20 دقیقه استراحت کنید و کمرتان را کش وقوس بدهید.

گردن درد

حتما برایتان پیش آمده است که در حال انجام کاری باشید و گوشی تان زنگ بخورد. در این شرایط، گوشی را بین شانه و گوشتان نگه می دارید. این حالت بدن طبیعی نیست و در صورتی که این کار را مدتی طولانی انجام دهید، دچار گردن درد خواهید شد. اگر به خاطر انجام چندباره این کار دچار گردن درد شدید، استراحت و پد گرم کننده و داروهای بدون نسخه برای درد و سفتی می توانند کمک کننده باشند.

بی خوابی

تحقیقات نشان می دهد که نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش تلفن های همراه مانع از تولید ملاتونین می شود. ملاتونین هورمونی است که چرخه خواب و بیداری را تنظیم و تثبیت می کند. هنگامی که این هورمون تعادل نداشته باشد، چرخه خواب و بیداری مختل و در نتیجه منجر به بی خوابی یا خواب بی کیفیت می شود.

انگشت ماشه ای (trigger finger)

انگشت ماشه ای شرایطی است که انگشت شست در حالت خمیده گیر می کند یا زمانی که می خواهید آن را صاف کنید، قفل می شود. این شرایط زمانی اتفاق می افتد که غلاف اطراف تاندون شست شما ضخیم می شود و نمی تواند آزادانه سر بخورد. ارسال پیام یا تایپ زیاد با تلفن همراه یا فقط محکم نگه داشتن گوشی می تواند باعث تحریک انگشت شست شود. تنها راه درمان این شرایط محدودکردن استفاده از موبایل است.

آرتروز انگشت شست (Thumb arthritis)

آرتروز شست باعث ایجاد درد و حساسیت در قسمتی می شود که انگشت شست به مچ می رسد. نمی توانیم با قطعیت بگوییم که عامل ایجاد آرتروز انگشت شست استفاده از تلفن همراه است، اما قطعا استفاده بیش از حد می تواند علائم را بدتر کند. حرکاتی مانند گرفتن تلفن در دست یا نوشتن پیام با انگشت شست می توانند باعث بدترشدن شرایط شوند. هیچ درمانی برای این شرایط وجود ندارد، اما استراحت، دارو و استفاده از آتل می توانند مفید باشند.

سندرم تونل کوبیتال

اگر برای ارسال پیام به آرنج های خود تکیه بدهید یا آن ها را خم کنید تا تلفن را روی گوشتان نگه دارید، عصب اولنار در آرنج شما تحریک می شود. تحریک این عصب می تواند باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن در انگشت حلقه و آخر و درد در قسمت داخلی آرنج یا ساعد شود. آرنجتان را برای مدت طولانی خم نکنید و برای حرکت بازوها در جهات مختلف استراحت کنید.

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می کنیم مطلب تاثیر شوکه کننده رب گوجه فرنگی بر دیابت را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 19 تیر 1401 بروزرسانی: 19 تیر 1401 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 2033

به "مضرات تلفن همراه برای سلامتی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مضرات تلفن همراه برای سلامتی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید