هوش تصویری چیست؟

به گزارش ایستگاه بازی، شما حتما باید یک تست هوش تصویری خوب برای سنجش اطرافیان پیدا کنید، چون باور کنید یا نه، بهترین رفیق روز های کسل کننده تان یک فرد با هوش تصویری بالاست! یک فیلم بین حرفه ای با درک عالی از تصاویر، نقشه ها، پازل ها، رنگ ها، صحنه های بکر طبیعت و همچنین عکاسی! اگر هنوز در شناخت این افراد مشکل دارید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

هوش تصویری چیست؟

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - در تئوری هوش گاردنر یکی از انواع هوش، هوش تصویری - فضایی است که به آن هوش دیداری نیز می گویند. افراد با هوش تصویری قوی، انسان های خاصی هستند. آن ها تجسم فضایی قوی دارند، برای همین نه تنها به خوبی می توانند راجع به انتخاب مدل لباس یا رنگ مناسب برای آن به شما کمک کنند، که امور مهمتری چون دکوراسیون داخلی خانه و حتی معماری آن را می توان به آنها سپرد. آنان در خواندن نقشه بسیار مهارت دارند، برای همین کمک راننده هایی عالی به شمار می فرایند. حتی در عکس انداختن از شما به نکاتی توجه می کنند که فکرش را نمی کنید. همین خصوصیات از آن ها بهترین نوع همسفر را ساخته است. پس روی هم رفته انسان هایی خواستنی هستند، چون بر بوم نقاشی تیره و تار دنیا، همانند یک رنگ زنده و شاد بنظر می رسند که به کل نقاشی جان می دهند.

تست هوش تصویری

یکی از تست های معروف برای اندازه گیری هوش تصویری - فضایی تست هوش ریون است که به آن آزمون ماتریس های پیشفراینده ریون هم می گویند. البته تست ریون بهره هوشی را به طور کلی می سنجد و صرفا آزمونی برای سنجش هوش تصویری به حساب نمی آید.

آزمون ماتریس های پیشفراینده ریون یا به اختصار RPM، مجموعه تست های غیر زبانی (verbal) است که معمولا در زمینه های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمون 60 سوالی، برای سنجش استدلال انتزاعی افراد به عنوان بخشی از هوش عمومی به کار گرفته می شود. آزمون بهره هوشی ریون متداول ترین و مشهورترین آزمونی است که برای بازه سنی 5 سال به بالا طراحی شده است. ساختار این آزمون از 60 سوال تشکیل شده که هر سوال 6 تا 8 گزینه احتمالی به عنوان جواب دارد. ترتیب چیدمان دشواری سوالات آزمون ریون از آسان به سخت است و معروف است که هوش استدلالی و هوش عمومی آزمون دهنده را که با عنوان عامل هوش عمومی اسپیرمن (Spearsmans g) شناخته می شود، اندازه گیری می کند. بنابراین ریون به خاطر استفاده از تصاویر یک تست هوش تصویری است نه آزمونی برای سنجش هوش تصویری - فضایی. با این حال هوش تصویری هم با قدرت استدلال شما بر اساس تصاویر رابطه دارد و به شما کمک می کند در این تست آی کیو پاسخ سوالات که تصویری است که جای آن در سوال خالی است را پیش بینی کنید.

7 تست هوش تصویری سرگرم کننده

اما سنجیدن هوش تصویری خودتان یا دوستانتان با این تصاویر هم خالی از لطف نیست و بسیار می تواند سرگرم کننده باشد. چون میزان دقت شخص بر روی تصاویر را معین می کند.

تست اول: این تست یکی از تست هایی است که چندی پیش معروف و در دنیای مجازی دست به دست می شد؛ کسی هم جواب صحیح آن را نمی دانست:

در این تصویر چه کسی خواهد مرد؟

پاسخ: این تست هوش تصویری دو جواب صحیح دارد. در حالت اول سنگ قهوه ای بعد از برخورد به نرده روی فرد C می افتد و باعث حرکت کردن سنگ آبی می شود، سپس سنگ آبی بر روی سنگ قهوه ای می افتد، سر می خورد و به پایین می افتد و در سرازیری فرد B را له می کند.

حالت دوم اینست که فرد E توپ سنگی را می اندازد، بعد تک تیرانداز از روبرو به فرد E شلیک می کند و او را می کشد. سپس توپ به یکی از پره ها برخورد کرده و بر روی فرد C می افتد و او را هم می کشد. در نهایت توپ آبی هم در اثر حرکت پره ها به حرکت در می آید و فرد B را می کشد.

تست دوم: در این تصویر چند عدد وجود دارد؟

پاسخ: شاید در نگاه اول 3 عدد بیشتر در نظرتان نیاید ولی در این تصویر 10 عدد پنهان وجود دارد که در تصویر زیر می توانید به وضوح آن ها را ببینید:

تست سوم: این یکی هم شاید از نظرتان تکراری بنظر برسد ولی هنوز کسانی هستند که برای رسیدن به جوابش ساعت ها فکر کنند. سوال اینجاست که شماره پارکینگی که ماشین در آن پارک شده چند است؟

پاسخ: اگر تصویر را 180 درجه بچرخانید متوجه ترتیب اعداد خواهید شد. شماره پارکینگ ها به این ترتیب است:

86، 87، 88، 89، 90 و 91 که پارکینگ مورد نظر ما شماره اش 87 است.

تست چهارم: همانطور که می دانید ملکه الیزابت علاقه زیادی به حیوانات بخصوص سگ دارد و تعداد زیادی از آن ها را نگهداری می کند. حالا در این عکس دسته جمعی با سگ هایش، او دقیقا کجا واقع شده است؟

پاسخ: در تصویر زیر تصویر او با لباس مبدل معین شده است.

تست پنجم: در این تصویر حرف T را پیدا کنید.

پاسخ: حرف T در تصویر پایین معین شده است.

تست ششم: در میان این سگ ها یک پاندا نشسته است. آن را پیدا کنید.

پاسخ: در تصویر زیر دور پاندا خط کشیده شده است.

تست هفتم: در میان این دایره ها حرف C را پیدا کنید.

پاسخ: اگر هنوز حرف C را نیافته اید دقت تصویری کمی دارید. این حرف در ردیف چهارم از آخر واقع شده است.

برای اینکه حوصله تان از معماهای تصویری سر نرود به همین تعداد معما بسنده می کنیم. اما اگر همچنان به حل کردن معماهای اینچنینی علاقه دارید خبر راضی کننده برای شما اینست که از این دست تصاویر در اینترنت کم نیست! در سایت خبرنگاران قبلا تعدادی از این معماها برای شما گردآوری شده و از طریق لینک های زیر قابل دسترسی هستند:

  • تست هوش تصویری - معما و سرگرمی
  • معمای تصویری با جواب

امیدواریم که حل این معماها به شما در تقویت تمرکز و دقت تصویری تان کمک کرده باشد.

منبع: setare.com
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1429

به "هوش تصویری چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش تصویری چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید