راه های درمان عرق کردن کف دست و پا

به گزارش ایستگاه بازی، خبرنگاران: طبیعی است که در شرایط اضطراب برانگیز یا وقتی که مشغول فعالیت شدید ورزشی هستید دست های تان عرق نمایند، اما اگر دست ها و پاهای تان اغلب عرقی هستند و از این بابت زجر می کشید و حتی نمی توانید کفش های چرمی بپوشید، چون پاهای تان سُر می خورند، پس ممکن است دچار هایپرهیدروزیس یا تعریق بیش از حد باشید.

راه های درمان عرق کردن کف دست و پا

عرق کردن برای بدن خوب است و شیوه ای است که بدن خودش را خنک می نماید تا دچار گرما زدگی نشوید. اما در خصوص هایپرهیدروزیس، غدد تعریق شما از سیستم عصبی تان پیغام دریافت می نمایند که بیش از اندازه فعال شوند. در این شرایط غدد تعریق به خودی خود طبیعی اند و ایرادی ندارند، اما زیاد فعالیت می نمایند و این فعالیت، واکنشی شدید نسبت به استرس های طبیعی است.

شاید اسم هایپرهیدروزیس را نشنیده باشید، اما دچارش باشید. افرادی که مبتلا به هایپرهیدروزیس هستند خیلی عرق می نمایند. در بعضی از افراد ممکن است میزان تعریق، چهار تا پنج برابر بیشتر از حد معمول باشد.

تفاوت میان تعریق طبیعی دست و پا و هایپرهیدروزیس چیست؟

عواملی مانند گرما و ورزش می توانند باعث شوند مدام عرق کنید، اما تعریق بیش از حدی که ناشی از هایپرهیدروزیس است می تواند بدون هیچ محرک و دلیلی روی بدهد.

هایپرهیدروزیس دو نوع دارد: اولیه و ثانویه

هایپرهیدروزیس اولیه، تعریق زیادی است که نمی توان آن را به چیز دیگری ربط دارد مثلا یک بیماری دیگر یا مصرف دارو. علائم هایپرهیدروزیس اولیه شامل موارد زیر می شوند:

 • فقط قسمت های خاصی از بدن تان عرق می نماید مثلا پیشانی، زیربغل و یا کف دست ها و پا ها.
 • هر دو سمت بدن تان عرق می نماید.
 • وقتی در خواب هستید زیاد عرق نمی کنید.
 • دست کم یک بار در هفته دچار تعریق زیاد می شوید.
 • اولین بار در دوران کودکی یا نوجوانی این میزان از تعریق را تجربه کردید.

تعریق زیاد دست و پا می تواند ناشی از هایپرهیدروزیس ثانویه هم باشد که معمولا عواملی مانند یک بیماری (مثلا دیابت یا عارضه یائسگی) در آن دخیل اند. هایپرهیدروزیس ثانویه از عوارض جانبی مصرف یک داروی خاص نیز می تواند باشد. بعضی از علائم هایپرهیدروزیس ثانویه شامل موارد زیر می گردد:

 • تعریق در قسمت های بزرگ تر بدن یا گاهی در تمام بدن روی می دهد.
 • وقتی در خواب هستید زیاد عرق می کنید.
 • اولین بار در دوران بزرگسالی چنین تعریقی را تجربه نموده اید.

دیگر علت های هایپرهیدروزیس ثانویه می توان آسیب های نخاعی، مصرف الکل، دیابت، نقرس، بیماری قلبی، چاقی، پُرکاری تیروئید، بیماری پارکینسون، بارداری، نارسایی تنفسی، شینگلز، بعضی از عفونت ها، بعضی از سرطان ها، و اعتیاد به مواد مخدر دانست.

عرق زیاد علاوه بر اینکه غیرطبیعی است تاثیرات جسمی و روانی نیز دارد

هایپرهیدروزیس می تواند اثرات هیجانی و اجتماعی و حتی حرفه ای جدی بر زندگی فرد بگذارد مثلا اگر در محل کارتان دست های تان زیاد عرق نمایند و مجبور باشید مدام دست های تان را به لباس تان بمالید یا دستمال کاغذی در دست بگیرید چگونه می توانید کارتان را راحت انجام دهید؟ افرادی که دچار هایپرهیدروزیس هستند معمولا دچار افسردگی، انزوا و کاهش اعتماد بنفس می شوند.

تعریق زیاد بر پوست تان نیز اثر می گذارد و سبب حساس شدن، عفونت و تخریب پوست می گردد.

دردسر های عرق زیاد دست ها و پا ها

 • مسائل پوستی مانند عفونت های قارچی یا باکتریایی.
 • نگرانی از لک شدن لباس.
 • عدم تمایل به دست دادن با دیگران.
 • کناره گیری از دیگران که می تواند سبب انزوا و افسردگی گردد.
 • ایجاد اضطراب بیشتر مثلا از این بابت که فرد نمی تواند به راحتی اتوماتیک به دست بگیرد و بنویسد.
 • بیشتر ساعات روز دچار تعریق و مشغول رسیدگی به پیغامد های آن بودن مثلا لباس عوض کردن، خشک کردن دست ها یا دستمال و اجبارا لباس های تیره رنگ پوشیدن.
 • نگرانی مداوم نسبت به بوی بدن

آیا عرق کردن دست ها و پا های ممکن است ژنتیکی باشد؟

اگر دست ها و پاهای تان مدام عرق می نمایند ممکن است چند ژن بد را به ارث برده باشید. عرق بیش از حد دست و پا می تواند در حالتی به شما به ارث رسیده باشد که والدین تان هرگز دچار این مشکل نبوده و نیستند. طبق گزارشات، دو سوم افرادی که دچار هایپرهیدروزیس هستند، سابقه این بیماری را در خانواده دارند.

درمان های پزشکی هایپرهیدروزیس یا عرق دست و پا

متخصص پوست ممکن است درمان های زیر را به شما توصیه کند:

یونتوفروسیس:

دست ها و پا ها در مخزنی از آب سرد غوطه ور می شوند و سپس یک ابزار خاص بدو درد، جریان برق ضعیفی را از آب عبور می دهد. بیشتر بیماران به دو تا چهار جلسه درمانی 20 تا 30 دقیقه ای احتیاج دارند.

تزریق بوتاکس:

تزریق بوتاکس، عصب هایی را که تحریک نماینده غدد تعریق هستند از کار می اندازد. شاید لازم باشد چند بار تزریق بوتاکس صورت بگیرد تا درمان نتیجه بخش باشد.

دارو های آنتی کولینرژیک:

این دسته از داروها، انتقال پیغام های عصبی پاراسمپاتیک را مهار می نمایند. بیماران معمولا بعد از تقریبا دو هفته آغاز درمان، شاهد بهتر شدن عارضه هایپرهیدروزیس خود خواهند بود.

اندوسکوپیک توراسیک سیمپاتکتومی:

این شیوه جراحی فقط در موارد شدید توصیه می گردد، یعنی در مواردی که سایر راه حل های درمانی موثر نبوده باشند. عصب های ناقل پیغام های عصبی به غدد تعریق در این شیوه قطع می شوند.

آیا رژیم غذایی نیز بر عرق دست و پا موثر است؟

آیا می دانستید که رژیم غذایی تان نیز می تواند بر تعریق دست ها و پاهای تان اثر بگذارد؟ بعضی از غذا ها عرق تان را تشدید می نمایند و بعضی دیگر از شدت تعریق تان می کاهند. یک رژیم غذایی سالم باعث حفظ تعادل مواد مغذی در بدن می گردد، اما یک رژیم غذایی ناسالم این تعادل را به هم می زند و هم از نظر جسمی و هم از جنبه روحی و هیجانی تبعات منفی دارد. عدم تعادل مواد مغذی در بدن منجر به بیماری های مزمن، افزایش وزن، اضطراب و البته تعریق زیاد می گردد.

رعایت نکات ساده ای مانند اجتناب از مصرف کافئین زیاد و نوشابه های الکلی و غذا های تند و ادویه دار و چرب و غذا های فرآوری شده در کاهش تعریق تان موثرند. همه موارد گفته شده می توانند دمای بدن و ضربان قلب را بالا ببرند و وقتی دمای بدن بالا برود، مجبور است بیشتر عرق کند تا شما را خنک نگه دارد. بیشتر از غذا های سالم مانند غلات کامل و مغز ها بهره ببرید. ویتامین B و D نیز برای ایجاد تعادل مواد مغذی در بدن مفیدند.

آیا ورزش منظم یاریی به کاهش عرق دست و پا می نماید؟

شاید توصیه به ورزش منظم برای کاهش تعریق عجیب به نظر برسد، چون بدون شک وقتی ورزش و فعالیت می کنید عرق می کنید. اما مسئله این است که وقتی ورزش می کنید با فشاری که به بدن تان وارد می گردد و دمای بدن هنگام ورزش بالا می رود، دمای کلی بدن در سایر زمان ها کاهش می یابد در نتیجه بدن تان مجبور نیست زیاد عرق کند. خوب است پنج روز در هفته 30 دقیقه ورزش کنید. اگر دوست ندارید باشگاه بروید می توانید پیاده روی یا دوچرخه سواری کنید.

درمان های خانگی عرق کف دست و پا

جوش شیرین

جوش شیرین ذاتا قلیایی است و می تواند درمان موثری برای عرق کف دست ها و پا ها باشد. دو تا سه قاشق غذاخوری جوش شیرین را با آب گرم مخلوط نموده و دست ها و پا های خود را به مدت 20 تا 30 دقیقه در آن قرار دهید. دست ها و پا ها را در این ترکیب به هم بمالید و سپس آن ها را خشک کنید.

گلاب

گلاب ارگانیک تهیه کنید. یک تکه پنبه را به گلاب آغشته نموده و به دست ها و پاهای تان بمالید. گلاب خاصیت خنک نمایندگی روی پوست دارد.

آب سرد

دست ها و پا های عرقی تان را 15 تا 20 دقیقه در ظرفی از آب سرد بگذارید. این شیوه هر چند بسیار ساده به نظر می رسد، اما تاثیرگذاری اش زیاد است.

نشاسته ذرت

نشاسته ذرت یاری می نماید تا پوست تان خشک بماند. البته پودر تالک نیز همین کار را می نماید. کافیست کف دست ها و پاهای تان را به نشاسته ذرت یا پودر تالک آغشته کنید. توصیه می کنیم نوع بدون بوی پودر تالک را انتخاب کنید، چون طبیعی تر است و استفاده مکرر از آن بی ضررتر خواهد بود.

لیموترش

از لیموترش به دو روش می توانید برای کاهش عرق دست ها و پاهای تان بهره ببرید:. پوست لیموترش و پرتقال را خشک کنید و بعد از اینکه کاملا تُرد شدند آن ها را به شکل پودر درآورید. این پودر را روی دست ها و پاهای تان بپاشید. پودر پوست پرتقال و لیموترش را در ظرفی در بسته نگه دارید.. آبلیمو را با نمک مخلوط نموده و آن را به دست های تان بمالید. بعد از اینکه خشک شد دست ها را بشویید.

چای کیسه ای

چای سیاه کیسه ای خیس شده خاصیت ضد تعریق دارد و می توانید هر روز چند دقیقه آن را در دست های عرق نموده تان نگه دارید. همچنین می توانید از چای سیاه برای آب کشیدن دست ها و پاهای تان بهره ببرید. یک راه دیگر هم این است که سه یا چهار عدد چای کیسه ای را در آب داغ بگذارید و دست ها و پا های خود را هر روز سی دقیقه در آن قرار دهید.

سرکه سیب

سرکه سیب را به دست ها و پاهای تان بزنید و بگذارید تا خشک گردد. سپس با آب بشویید. سرکه سیب منافذ پوست را جمع می نماید و در نتیجه کمتر عرق خواهید کرد. هر روز این کار را انجام دهید.

چوب صندل

از قدیم از خمیر چوب صندل روی پیشانی برای خنک کردن بدن استفاده می شده است. گفته می گردد که چوب صندل، تعریق را کاهش می دهد و به دلیل همین ویژگی، راه حل موثری برای کمتر عرق کردن دست ها و پاهاست. پودر چوب صندل را با آب، آبلیمو و یا گلاب ترکیب نموده و خمیر درست کنید، آن را روی قسمت هایی از دست و پای تان که عرق می نماید بگذارید، اجازه دهید خشک گردد و سپس بشویید.

آب گوجه فرنگی

آب گوجه فرنگی نیز خاصیت خنک نمایندگی روی بدن دارد و به کاهش عرق یاری می نماید. هر روز آب گوجه فرنگی بنوشید یا دست ها و پاهای تان را در آب گوجه فرنگی قرار دهید. آب گوجه فرنگی حاوی سدیم است و به خشک ماندن دست ها و پاهای تان یاری می نماید.

روغن نارگیل

شاید برای تان عجیب به نظر برسد، اما می توانید به دست ها و پاهای تان روغن نارگیل بزنید تا کمتر عرق نمایند. روغن نارگیل پوست را مرطوب نگه می دارد و همزمان باعث کاهش تعریق می گردد. روغن نارگیل، باکتری هایی ر که سبب عرق و بوی عرق می شوند از بین می برد و با رایحه خوشی که دارد حس خوبی به شما می دهد. بعد از دوش دریافت مقدار کمی از روغن نارگیل به قسمت هایی که عرق می نماید بزنید. فقط مواظب باشید لباس تان لک نگردد!

دستمال الکلی

اگر احتیاج به یک راهکار فوری برای دست های خیس از عرق تان دارید، دستمال های حاوی الکل تهیه نموده و همواره دم دست تان داشته باشید تا هر وقت لازم شد آن را به دست های تان بمالید. الکل، قابض است و اگر به صورت موضعی مصرف گردد می تواند دست های تان را موقتا خشک نگه دارد.

گل سرشور

گل سرشور خاصیت آرامبخشی و خنک نمایندگی روی بدن دارد، مخصوصا در فصل تابستان. گل سرشور را می توانید 15 دقیقه روی دست ها و پاهای تان بگذارید و سپس بشویید. گل سرشور لایه ای طبیعی از املاح روی غدد تعریق دست ها و پاهای تان قرار می دهد و از فعالیت شان می کاهد.

سیب زمینی

سیب زمینی برای کاهش عرق زیادی عالیست. چند برش از سیب زمینی بردارید و آن ها را به دست ها و پاهای تان بمالید، چند دقیقه ادامه دهید و سپس آب بکشید. آب سیب زمینی هم همین خاصیت را دارد.

مریم گلی

مریم گلی نیز یکی از بهترین راه حل ها برای کاهش عرق دست و پاست. چای مریم گلی خاصیت ضد تعریق دارد. یک قاشق غذاخوری مریم گلی را در فنجانی آب جوش بریزید و اجازه دهید پنج دقیقه دم بکشد. سپس آن را صاف نموده و به آن آبلیمو بزنید تا خوش طعم ود. صبح ناشتا یا شب قبل از خواب این چای را بنوشید. می توانید در سالادهای تان نیز از مریم گلی بهره ببرید یا اینکه پاهای تان 20 دقیقه را در ترکیبی از پودر مریم گلی و آب قرار دهید.

بابونه

گیاه بابونه قابض و ضد باکتری است که باعث می گردد درمان بسیار خوبی برای تعریق دست و پا باشد. یک قاشق چایخوری گیاه بابونه را در یک فنجان آب جوش بریزید و اجازه دهید پنج دقیقه دم بکشد. این دمنوش را مرتبا بنوشید. می توانید پنبه ای را به چای بابونه آغشته نموده و به دست و پای تان بزنید. همچنین می توانید چند قطره عصاره بابونه به آب گرم اضافه نموده و دست ها و پا ها را در آن قرار دهید.

توجه:

اگر دارو مصرف می کنید (مثلا داروی رقیق نماینده خون)، پیش از مصرف بابونه به هر شکلی اول با پزشک خود مشورت کنید.

باید ها و نباید ها برای عرق دست و پا

 • همواره یک دستمال یا حوله نخی کوچک با خود داشته باشید تا بتوانید هر وقت لازم شد از آن بهره ببرید.
 • همواره لباس های نخی و سبک بپوشید.
 • سبزیجات برگ دار سبز زیاد مصرف کنید.
 • جوراب های تان را بعد از هر بار استفاده عوض کنید و بشویید.
 • دست های تان را مکررا با آب و صابون بشویید.
 • قبل از پوشیدن کفش به پاهای تان کمی پودر بزنید.
 • غذا های ادویه دار و بسیار شیرین نخورید.
 • به دست ها و پاهای تان وازلین نزنید.
 • پیاز و سیر و ادویه کاری زیاد مصرف نکنید.
 • از مصرف زیاد کافئین خودداری کنید.
 • لباس هایی با الیاف مصنوعی نپوشید.

منابع: self ،medicalnewstoday ،timesofindia.indiatimes ،sweatblock ،homeremedyhacks

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 312

به "راه های درمان عرق کردن کف دست و پا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های درمان عرق کردن کف دست و پا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید