سخت و زیان آوربودن پرستاری پیگیری می گردد، استخدام 3660 نفر از کادر درمانی

به گزارش ایستگاه بازی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در جذب و استخدام کادر درمان در تامین اجتماعی قرار است 3660 نفر استخدام شوند که از این تعداد 2650 نفر کادر پرستاری هستند.

سخت و زیان آوربودن پرستاری پیگیری می گردد، استخدام 3660 نفر از کادر درمانی

به گزارش خبرنگاران، محمد شریعتمداری با بیان این مطلب در نشست مشترک سازمان نظام پرستاری و مدیران ارشد سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: ایجاد وحدت رویه برای رسیدگی به موضوع مشاغل سخت و زیان آور جامعه پرستاران کشور تصمیم مناسبی است که از سوی معاونت روابط کار پیگیری خواهد شد.

وی همچنین گفت: به زودی با استخدام کادر پرستاری سازمان تامین اجتماعی،ضریب اشتغال پرستاران به نسبت تخت های بیمارستانی افزایش می یابد و به میانگین استانداردهای جهانی می رسد.

شریعتمداری با بیان اینکه شغل پرستاری توام با هنر و عشق است اضافه کرد: خدمات ارزشمند جامعه پزشکی و پرستاری در ایام کرونا را ارج می نهیم و به روح شهدای کادر درمان درود می فرستیم.

وی توضیح داد: حضور نمایندگان سازمان نظام پرستاری در کمیته های حل اختلاف و هیات های تشخیص با انعقاد یادداشت تفاهم سه جانبه و ابلاغ آن از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در دستور کار قرار می گیرد.

شریعتمداری بر تشکیل کمیته مشترک برای پیگیری موضوعات مرتبط با جامعه پرستاری کشور نیز تاکید نمود و گفت: درحوزه ارائه خدمات خانگی جامعه پرستاری نیز سازمان نظام پرستاری و معاونت اشتغال وزارت کار می توانند برای حمایت از ایجاد شرکت های ارائه نماینده خدمات پرستاری در منزل یادداشت تفاهم همکاری امضا نمایند .

وی توضیح داد: البته استفاده از نظام بیمه در خدمات پرستاری منزل و چگونگی محاسبه هزینه خدمات احتیاجمند بحث های کارشناسی جداگانه و طرح آن در شورای عالی بیمه است.

شریعتمداری با بیان اینکه در مورد اجرای مفاد قانون بهره وری هیچگونه تردیدی نداریم و خواستار اجرای قانون هستیم اضافه کرد: آموزش پرستاران مورد توجه تأمین اجتماعی است.

در ادامه این نشست، محمد میرزا بیگی، رییس کل سازمان نظام پرستاری به طرح مسایل مربوط به جامعه پرستاران کشور پرداخت و گفت : نزدیک به 8 ماه است که پرستاران در خط مقدم نظام سلامت در ارتباط با بیماران به خصوص بیماران کرونایی هستند.

وی اضافه کرد: هم اکنون 193 دانشکده پرستاری با 60 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی تا دکتری در کشور وجود دارد.

رییس سازمان نظام پرستاری اضافه کرد : حدود 250 هزار پرستار در کشور داریم که حدود 110 تا 115 هزار نفر در بیمارستان های تحت پوشش وزارت بهداشت و مابقی در بخش غیر دولتی (خصوصی) ، تامین اجتماعی و خیریه ها فعالیت دارند.

میرزابیگی اضافه کرد : نزدیک به 10 هزار نفر از پرستاران هم در حوزه مراقبت در منزل فعالیت دارند. همچنین سالانه حدود 10 تا 12 هزار نفر فارغ التحصیل از 193 دانشکده پرستاری در کشور داریم.

رییس کل سازمان نظام پرستاری گفت: این سازمان همانند سازمان نظام پزشکی کشور دارای قانون مصوب از مجلس شورای اسلامی است و هر 4 سال انتخابات خود را برگزار می نماید.

میرزا بیگی گفت: هم اکنون 192 هزار نفر عضو سازمان نظام پرستاری هستند و 147 هیات مدیره 9 نفره در کشور وجود دارد که منتخب پرستاران در کشور هستند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری، برطرف بعضی موانع خدماتی و مسائل را در حوزه پرستاران مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: افزایش تعداد پرستاران در بیمارستان های تامین اجتماعی به عنوان اولین مسئله مطرح است. مطابق با سند درمان وزارت بهداشت و نیروی انسانی و بر اساس استانداردهای مشخص شده باید به ازای هرتخت بیمارستانی 5/2 گروه پرستاری در 24 ساعت داشته باشیم.

وی اضافه کرد: اجرای کامل قانون بهره وری در سازمان تامین اجتماعی و بخش خصوصی و ارتقای صندلی پرستاری مورد تاکید است. هم اکنون وزارت بهداشت صندلی پرستاری را تحت عنوان معاونت پرستاری تعریف نموده است.

میرزا بیگی تاکید نمود: معتقدیم تناسب نیروهای حرفه ای و غیر حرفه ای از یکدیگر باید وجود داشته باشد و مطابق با استانداردها به ازای هر 4 پرستار یک یاری پرستار داشته باشیم.

وی همچنین بازآموزی و برگزاری آموزش های مداوم را از دیگر محورهایی مطرح کرد که به ارتقای شرایط پرستاران منجر می گردد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری، اضافه کرد: نهضت پرستار در خانه و خدمات غیر بیمارستانی را باید تقویت کنیم . هم اکنون 200 مرکز، خدمات خود را به بیماران به ویژه در حوزه کرونا به بیماران ارائه می نمایند که ضروری است خدمات آنان پوشش بیمه ای داشته باشد.

میرزا بیگی آمادگی کامل سازمان نظام پرستاری را برای ارائه خدمات و همکاری در حوزه های یاد شده با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد.

استفاده از ظرفیت سازمان نظام پرستاری برای ساماندهی و نظام مند کردن اعزام نیروی پرستار به خارج از کشور و در همکاری با مراکز کاریابی خارجی و معاونت توسعه اشتغال وزارت کار نیز در این جلسه مورد تاکید نهاده شد.

در ادامه این نشست مصطفی سالاری، مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی نیز گفت : بعد از وزارت بهداشت بیشترین تعداد پرستار در مراکز درمانی تامین اجتماعی مشغول به کار هستند. هم اکنون 16 هزار و 500 پرستار در مراکز درمانی تأمین اجتماعی سراسر کشور مشغول خدمت رسانی به بیماران هستند و این سازمان در بحث خدمات درمانی تا به امروز اقدامات خوبی داشته است .

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از پرستاران شاغل در مراکز درمانی دولتی و خصوصی نیز بیمه شده سازمان تأمین اجتماعی هستند، گفت: در مجموع 70 هزار نفر از پرستاران کشور تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار دارند.

سالاری با اشاره به برگزاری آزمون استخدامی سازمان تأمین اجتماعی در ماه گذشته گفت: با جذب و به کارگیری پرستاران پذیرفته شده در این آزمون که در حال اجرا است، شاهد کاهش فشار کاری پرستاران و بهبود شاخص تعداد پرستار نسبت به تخت های بستری خواهیم بود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی توسعه خدمات درمانی این سازمان را بر اساس سطح بندی مراکز درمانی کشور مطرح کرد و گفت: بر اساس مطالعات انجام شده در سازمان تأمین اجتماعی و وزارت بهداشت، توسعه خدمات درمانی براساس اولویت و به منظور تحقق عدالت در دسترسی به خدمات مورد توجه قرار می گیرد.

سالاری از نهایی شدن مطالعات مربوط به سطح بندی مراکز درمانی اطلاع داد و گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده به بیمارستان های موجود سازمان تأمین اجتماعی 550 تخت اضافه می کنیم و توسعه و تجهیز مراکز موجود را با جدیت پیگیری می کنیم.

وی توضیح داد: در حوزه بیمه تکمیلی بازنشستگان توافق کردیم که مشارکت سازمان تامین اجتماعی بیشتر شده و پوشش آن نیز افزایش یابد. در مورد پرستاران شاغل در مراکز درمانی تامین اجتماعی هم فوق العاده شغل آنان افزایش یافته است.

در ادامه حاتم شاکرمی، معاون روابط کار پیرامون مبحث کارهای سخت و زیان آور به ویژه در حوزه مشاغل پرستاری توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: با توجه به ماهیت مشاغل پرستاری در حوزه مشاغل سخت و زیان آور احتیاج است که به یک تصمیم واحد و یکپارچه در این خصوص برسیم.

وی اضافه کرد: در بحث بیمه بیکاری مربوط به پرستاران هم با توجه به اینکه تعدادی از آنها مشمول قانون تامین اجتماعی نیستند و مشمول قانون استخدامی کشوری هستند احتیاجمند برطرف موانع و اصلاح قوانین و دستور العمل های مربوطه هستیم.

شاکرمی، در مورد حضور نمایندگان پرستاران مشمول قانون کار در مراجع حل اختلاف و هیات های تشخیص نیز پیشنهاد کرد؛ سازمان نظام پرستاری تفاهم نامه سه جانبه همکاری با کانون عالی شوراهای اسلامی کار و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعقد کند.

امیر عباس منوچهری، معاون درمان سازمان تامین اجتماعی نیز در این نشست گفت : هم اکنون 16 هزار و 500 نفر کادر پرستاری در مراکز ملکی این سازمان فعالیت دارند و در مراکز ملکی این سازمان هم 9 هزار و 291 تخت فعال داریم.

وی اضافه کرد : با جذب و استخدام 2 هزار و 650 نفر کادر پرستاری، تعداد پرستاران تامین اجتماعی به 17 هزار و 505 نفر خواهد رسید. بنابراین با جذب این تعداد کادر پرستاری ،کمبود جدی وجود ندارد و سازمان تامین اجتماعی به استانداردهای بین المللی نزدیک شده و حتی پیشرو است.

منوچهری گفت : قانون بهره وری نیز از سال 91 در تامین اجتماعی اجرا و در سال 96 بر اساس مصوبه هیات مدیره تامین اجتماعی مابه التفاوت های اقتصادی نیز پرداخت شده است.

وی توضیح داد: در پرداخت های مربوط به پرستاران هم به روز هستیم . در حوزه مراکز درمانی مطابق با نسخه همان مرکز درمانی و بیمارستانی عمل می گردد و هر مرکز درمانی و بیمارستان نسخه مخصوص به خود را دارد . یعنی درآمد در بودجه عملکردی به آنان پرداخت می گردد . به عبارت دیگر بودجه بر مبنای عملکرد است.

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: بازنگری در تشکیلات و نیز سطح بندی از مواردی بود که آن را پیگیری کردیم و 20 اداره جدید با رویکرد فرآیند محوری و برنامه ای موضوعاتی مثل سالمندی ، پیشگیری و غربالگری و سطح بندی مراکز درمانی و داده کاوی و سایر موضوعات را در این بخش ها و جداگانه دنبال می نمایند. یعنی فرایندها برنامه محور هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1220

به "سخت و زیان آوربودن پرستاری پیگیری می گردد، استخدام 3660 نفر از کادر درمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخت و زیان آوربودن پرستاری پیگیری می گردد، استخدام 3660 نفر از کادر درمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید