برنامه و بودجه، دکتر نوبخت: کارانه های معوق کادر درمان از فردا تا سرانجام هفته آینده پرداخت می گردد

به گزارش ایستگاه بازی، خبرنگاران - رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، طبق وعده ای که به کادر درمان داده بود؛ امشب در گفت و گویی مجازی با کادر بهداشت و درمان به سه دغدغه اساسی آنها مبنی بر تبدیل شرایط کارکنان کادر درمان، پرداخت کارانه وفوق العاده ویژه کادر درمان پاسخ داد. او از پرداخت کارانههای معوق کادر درمان در روزهای آینده اطلاع داد و گفت: بخشنامه پرداخت فوق العاده ویژه نیز هفته بعد خطاب به وزارت بهداشت و درمان صادر می گردد و این وزارتخانه می تواند احکام حقوقی کارکنان خود را متناسب با این فوق العاده ویژه اصلاح کند و هر زمان که توانست آن را پرداخت نماید.

برنامه و بودجه، دکتر نوبخت: کارانه های معوق کادر درمان از فردا تا سرانجام هفته آینده پرداخت می گردد

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی، روابط عمومی و اموربین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور که پس از حضور در مراسم شروع عملیات خط مترو 10 تهران، به گفت وگوی زنده اینستاگرامی با مدافعان سلامت پرداخت، از سازمان برنامه و بودجه به عنوان یک دستگاه نظارتی و در عین حال حمایتی یاد کرد و اضافه نمود: هر دستگاهی که از دولت بودجه دریافت می نماید، سازمان برنامه و بودجه بر عملکرد اقتصادی آن نظارت دارد.

نوبخت از حسن اعتماد کادر درمان و مدافعان سلامت به او و تشریح دغدغه هایشان با وی تشکر کرد و اضافه نمود: پس از افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان دولت در اسفند ماه سال گذشته، فرهنگیان مشکل رتبه بندی شان را عنوان کردند که در نشست هایی با آنها و نمایندگان تشکل هایشان و …. مشکل آنها حل شد. خوشبختانه دیگر در کامنت های کاربران در فضای مجازی، در این باره درخواستی نداریم. مساله بعدی، همسان سازی حقوق بازنشستگان بود که با نمایندگان آن ها به آنالیز قوانین متناسب سازی حقوق ها پرداختیم. قول دادیم قبل از فرارسیدن مهر، پرداخت پاداش بازنشستگان را شروع کنیم که خوشبختانه این امر از ابتدای این هفته با پرداخت 5 هزار و 700 میلیارد تومان شروع شده است. سومین مراجعه نمایندگان به ما به جهت وجه نظارتی سازمان برنامه و بودجه، اعضای کادر درمان بودند که مسائلشان را در فضای مجازی با بنده در میان گذاشتند.

سه موضوع تبدیل شرایط کارکنان کادر درمان، پرداخت کارانه و فوق العاده ویژه کادر درمان مهمترین موضوعاتی بود که در نظرات کاربران اینستاگرام خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور عنوان شده بود. معاون رئیس جمهور در پاسخ، با اشاره به اینکه یکی از عمده ترین مسائل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کمبود نیرو بود؛ گفت: خوشبختانه سال جاری مجوز استخدام برای 22 هزار پرسنل به وزارت بهداشت داده شده است که اولویت آن ها جذب نیروهای شرکتی و رسمی شدن آنها به وسیله برگزاری آزمون است.

نوبخت با بیان اینکه حدود 10 هزار تخت جدید قرار است در سال جدید به تخت های بیمارستانی اضافه گردد؛ ادامه داد: از این رو وزارت بهداشت و درمان همچنان خواهان استخدام جدید نیرو خواهد بود. پس از جذب 22 هزار نیروهای فوق الذکر، سازمان برنامه و بودجه کشور، اجازه جذب جدید نیرو برای این وزارتخانه را مجددا صادر خواهد نمود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه بعضی از اعضای کادر درمان خواهان تبدیل شرایط استخدامی خود بدون گذراندن آزمون استخدامی هستند؛ یادآور شد: در حال حاضر بر اساس قانون تنها راه این امر، گذراندن آزمون استخدامی است. البته در لایحه بودجه 1400 می کوشیم در صورت توافق مجلس، بخشی از جذب نیرو در وزارت بهداشت را بدون برگزاری آزمون به انتها برسانیم. البته این امر در صورت موافقت مجلس و برای سال بعد محقق خواهد شد.

پرداخت کارانه درمان؛ از فردا

بعضی کاربران اینستاگرام، رقم فوق العاده ویژه خود را کم دانسته و نسبت به معوقات کارانه های خود مطالبی را مطرح نموده بودند. معاون رئیس جمهور در پاسخ به این کاربران با اشاره به اینکه برای پرداخت کارانه ها، منابع اقتصادی لازم تامین شده است، اعلام کرد: پرداخت کارانه کارکنان وزارت بهداشت، وظیفه سازمان برنامه و بودجه نیست و دستگاه ها موظفند از منابع اختصاصی خود آن را تامین نمایند. اما به دلیل شرایط خاص کرونا و از آنجا که امکان کسب درآمد اختصاصی محقق نشد، سازمان برنامه و بودجه مسئولیت تامین این مبالغ را بر عهده گرفت.

به گفته وی، مطالبات و کارانه های معوق مربوط به 7 ماه گذشته است اما بعضی دانشگاه های علوم پزشکی تا 12-13 ماه کارانه عقب مانده دارند. نوبخت اضافه نمود: از این رو در جلساتی با دکتر نمکی و بنا بر تاکید رئیس جمهور، کوشیدیم که منابع اقتصادی را تامین کنیم که خوشبختانه محقق شد و می کوشیم تا پایان هفته آینده همه این مطالبات را پرداخت کنیم. البته سازمان برنامه خود را موظف می داند که کاملا بر این امر نظارت داشته باشد. قطعا مراکزی که معوقات بیشتری دارند، را در اولویت پرداخت قرار می دهیم. انشالله از فردا امکان پرداخت این معوقات وجود دارد و کارانه و مطالبات پرداخت خواهد شد.

پرداخت فوق العاده ویژه به تمامی کارکنان وزارت بهداشت

نه به وفق العاده کرونا و تاکید بر فوق العاده ویژه کادر درمان؛ از کامنت های پرتکرار کاربران اینستاگرام خطاب به دکتر نوبخت بود. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه می داند هدف از این تقاضا آن است که فوق العاده ویژه در احکام حقوقی کادر درمان بیاید و در بازنشستگی آنها نیز محاسبه گردد؛ گفت: بخشی از کادر وزارت بهداشت، از این کارانه استفاده و بعضی استفاده نمینمایند؛ حق این است عدالت در این زمینه رعایت گردد.

وی از جلسات مکرر و آنالیز های متعدد این موضوع سخن گفت و اضافه نمود: در مجموع به این جمع بندی رسیدیم که به همه اعضای وزارت بهداشت و درمان باید این کارانه پرداخت گردد. البته با افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان دولت در اسفند ماه سال گذشته، چند میلیون تومان به رقم حقوق کادر درمان نیز اضافه شده است.

نوبخت ادامه داد: با اینکه فوق العاده ویژه فقط به گروه خاصی در وزارت بهداشت پرداخت گردد؛ مخالفم. وظیفه سازمان برنامه و بودجه، احقاق حق، در این زمینه است. البته باید توانایی وزات بهداشت و درمان را هم در نظر گرفت.

به گفته وی، در بند 102 احکام متفرقه بودجه 1399 آمده است که هر بخشنامه، دستورالعمل، جداول، ضرایب و افزایش حقوق و … باید در چارچوب قانون و با تایید رئیس سازمان برنامه و بودجه انجام گردد. البته مسئولیت این کار با عالی ترین مقام وزارتخانه و دستگاه اجرایی است و سازمان برنامه وبودجه صرفا باید از آنها پشتیبانی اقتصادی کند. سازمان برنامه و بودجه، می تواند نسبت به 10 درصد تغییر در ردیف های بودجه ورود نموده و به وزارت بهداشت و درمان اختیار لازم را بدهد. از این رو در بخشنامه ای به وزارت بهداشت در روزهای آینده، به آنها اجازه خواهیم داد که کسانی که از فوق العاده ویژه استفاده ننموده اند، استفاده نمایند. اما زمان انجام این کار، بسته به وزارتخانه است که از چند ماه آینده بتواند آن را اجرا کند. وزارت بهداشت و درمان از مهر یا آبان ماه می تواند احکام پرسنلی کارکنان خود را متناسب با فوق العاده ویژه درمان اصلاح کند و از هر زمان که امکان تامین اقتصادی را بیابد؛ می تواند این موارد را پرداخت کند.

نوبخت در ادامه گفت: علاوه بر استفاده از ظرفیت قانونی موجود برای پرداخت فوق العاده ویژه کادر درمان می کوشیم که در لایحه بودجه 1400 که در دست آنالیز در سازمان برنامه است؛ منابع اقتصادی لازم برای اجرای کامل فوق العاده ویژه کادر درمان را پیش بینی کنیم.

دعوت نمایندگان کادر درمان به جلسه مشترک با دکتر نوبخت

وی با اشاره به اینکه حل مشکل فرهنگیان و بازنشستگان، پس از گفت و گوی دوجانبه با نمایندگان تشکل های صنفی این دو قشر میسر شد؛ اعلام کرد: شنبه عصر، ساعت 6 از مسئولین وزارت بهداشت و تشکل های پزشکی و پیراپزشکی و .. درون وزارت بهداشت و درمان دعوت می کنم که مسائل، ابهامات و مسائل کادر درمان را با بنده در میان بگذارند تا با همفکری هم، این موارد را حل کنیم. در جلسه اول حتما شخصا شرکت خواهم کرد.

نوبخت در جمع بندی سخنانش تاکید نمود که پرداخت کارانههای معوق از فردا شروع می گردد؛ بخشنامه پرداخت فوق العاده ویژه نیز هفته بعد خطاب به وزارت بهداشت و درمان صادر می گردد و این وزارتخانه می تواند احکام حقوقی کارکنان خود را متناسب با این فوق العاده ویژه اصلاح کند و هر زمان که توانست آن را پرداخت نماید.

معاون رئیس جمهور در پایان این گفت و گوی اینستاگرامی، از وزیر بهداشت به نیکی یاد کرد که همیشه در جلسات دولت با همکارانش در کادر درمان ابراز همدردی می نماید و پیگیر حقوق آنهاست. نوبخت ابراز امیدواری کرد که همانطور که لبخند رضایت بر لبان فرهنگیان و بازنشستگان نشسته، به زودی شاهد لبخند رضایت کادر درمان نیز باشد.

وعده ملاقات با نمایندگان سازمان زندان ها/ روزشماری می کنم که به دانشگاه برگردم

بعضی اعضای سازمان زندان ها نیز مطالباتشان را در کامنت های اینستاگرامی عنوان نموده بودند که رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در واکنش به آنها گفت: یکی از روزهای دو هفته آینده هم فرصتی برای سازمان زندانها خواهیم گذاشت تا مطالباتشان را عنوان نمایند.

وی اضافه نمود: مسائل و نیازهای کمیته امداد، بهزیستی، عمران و آبادانی کشور و … همه و همه از اموری است که باید به آنها برسیم. علت حضور شخصی خودم در دورترین نقاط کشور این است که بر انجام همه این کارها نظارت کنم. روزشماری می کنم که با پایان عمر این دولت به دانشگاه و شغل معلمی خود بازگردم.

او در پایان این گفت و گوی آنلاین گفت: خدایا چنان کن انتها کار، که توخشنود باشی و ما رستگار

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1156

به "برنامه و بودجه، دکتر نوبخت: کارانه های معوق کادر درمان از فردا تا سرانجام هفته آینده پرداخت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه و بودجه، دکتر نوبخت: کارانه های معوق کادر درمان از فردا تا سرانجام هفته آینده پرداخت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید