روسیه دیجیتالی می گردد

به گزارش ایستگاه بازی، به گفته پوتین، بخشی از این فعالیت ها هم به حوزه آموزش هوش مصنوعی و بررسی بیگ دیتا در دانشگاه ها مربوط می گردد تا جایی که کارمندان حوزه حمل و نقل، معلمان و اساتید دانشگاه، وکلا، پزشکان، کشاورزان و تولیدکنندگان کشور موظفند آموزش های لازم را در حوزه هوش مصنوعی ببینند.

روسیه دیجیتالی می گردد

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

میترا جلیلی| یکی از استراتژی های روسیه برای رقابت پذیری بیشتر در جهان امروز کوشش برای دیجیتالی شدن همه بخش های این کشور از اقتصاد گرفته تا سلامت و... بوده است. به همین دلیل ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور که مدت هاست در زمینه دیجیتالی شدن روسیه کوشش داشته و برنامه هایی هم کلید زده بود طی فرمانی بر تدوین و تصویب راهبرد دیجیتالی شدن این کشور تأکید کرد.

بازار 27 میلیارد دلاری هوش مصنوعی

با توجه به جدیدترین فرمان پوتین، به منظور توسعه فرآیند دیجیتالی شدن این کشور و تحقق استراتژی رئیس جمهوری روسیه، حداقل 10 بخش از حوزه های اقتصادی، اجتماعی و مدیریت دولتی باید به عرصه دیجیتال وارد شده و تا ماه جولای 2021 یعنی تیرماه 1400 در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشند.

در توسعه فرآیند دیجیتالی روسیه بیش از هر چیز بر هوش مصنوعی تأکید و عنوان شده است که باید نرم افزار ها و سخت افزار های داخلی بر اساس فناوری های هوش مصنوعی قابلیت رقابت را داشته باشند.

توجه ویژه روسیه به حوزه هوش مصنوعی کاملاً هوشمندانه است، چراکه ارزش بازار هوش مصنوعی در سال 2019 حدود 27.23 میلیارد دلار بوده است و انتظارمی رود با توجه به افزایش تعداد وسایل متصل به اینترنت و رشد پذیرش فناوری اینترنت اشیا در جهان، این رقم در سال 2027 به 266.92 میلیارد دلار برسد.

افزایش اپلیکیشن ها و پلتفرم های مبتنی برابر در زمینه سلامت، بانکداری، فراوری، سرویس های اقتصادی، بیمه و همچنین افزایش تهدیدات سایبری، فرصت های جدید برای بازار هوش مصنوعی به حساب می آیند. به عنوان مثال استفاده از یادگیری ماشینی در شناسایی دقیق سلول های سرطانی سبب افزایش تقاضا برای هوش مصنوعی در حوزه سلامت شده است و روسیه هم نمی خواهد این فرصت را از دست بدهد.

یک استراتژی ویژه

روسیه که تنها کشور پهناور جهان محسوب می شد در زمینه هوش مصنوعی استراتژی خاص توسعه هوش مصنوعی نداشت خاتمه در اکتبر سال 2019 برنامه استراتژی ملی برای توسعه هوش مصنوعی تا 2030 را ارائه داد و به این ترتیب عملاً همه چیز تغییر کرد و روسیه گام هایی محکم به سوی توسعه هوش مصنوعی برداشت، اما به دلیل شیوع کرونا و مسائل اقتصادی ناشی از آن، شتاب توسعه هوش مصنوعی گرفته شد و حالا این استراتژی با فرمان جدید پوتین جانی تازه گرفته است و انتظار می رود عقب ماندگی سال 2020 هم به سرعت جبران گردد.

به عنوان مثال هرچند درحال حاضر تعداد استارتاپ های حوزه هوش مصنوعی در روسیه رو به افزایش است، اما همچنان این تعداد نسبت به کشور های پیشرفته بسیار کم است و باید کوشش بیشتری در این زمینه انجام گردد.

به عنوان مثال 168 استارتاپ هوش مصنوعی در روسیه فعالیت دارند در حالی که این رقم برای امریکا 6 هزار و 903 استارتاپ است. البته پوتین اعلام نموده که در استراتژی جدید خود حداقل 400 کمپانی به سمت هوش مصنوعی سوق داده خواهند شد که این موضوع تا حدودی می تواند این خلأ را جبران کند.

به هرحال پوتین تمام کوشش خود را به کار گرفته که تا سال 2024 روسیه به پیروزیت های چشمگیری در این زمینه دست یابد و در جهان حرفی برای گفتن داشته باشد. ازسوی دیگر طبق این استراتژی، قرار است تا سال 2030 فاصله بین روسیه و کشور های توسعه یافته برداشته شده و این کشور در جمع کشور های پیشتاز در زمینه هوش مصنوعی قرار بگیرد.

لازم به ذکر است درحال حاضر نیز روسیه در سطوح مختلف از هوش مصنوعی استفاده می نماید که از آن ها می توان به شناسایی هویت دیجیتال شهروندان، فناوری های شناسایی چهره، بررسی تراکنش های اقتصادی و... اشاره نمود که براحتی در روسیه استفاده می گردد و البته برای مقابله با هرگونه سوء استفاده در این زمینه، قوانین مدون و خاصی نیز وجود دارد.

بودجه 10.5 میلیارد دلاری برای دیجیتالی شدن روسیه

روسیه تا به امروز در زمینه هوش مصنوعی کوشش های زیادی داشته تا درجمع برترین کشور ها قرار بگیرد و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مناسبت ها و سخنرانی های مختلف همیشه بر این موضوع تأکید نموده که یک کشور پیشتاز در زمینه هوش مصنوعی می تواند به ابرقدرت جهان تبدیل گردد، اما هزینه این برنامه دیجیتال سازی روسیه چقدر برآورد شده است؟

گفته می گردد تحقق این برنامه به 10.5 میلیارد دلار بودجه احتیاج دارد که 5.8 میلیارد دلار آن توسط بودجه فدرال تأمین خواهد شد و 4.7 میلیارد دلار نیز باید ازسوی سرمایه گذاران بخش خصوصی تأمین گردد.

پوتین گفته است: در دهه آینده روسیه در زمینه هوش مصنوعی و بیگ دیتا پیشتاز خواهد بود که البته برای تحقق این امر احتیاج به تحول دیجیتال در کل کشور داریم. میلیارد ها روبل برای این تحول هزینه خواهد شد تا تقریباً همه سرویس های عمومی به صورت الکترونیک دربیاید.

وی اضافه کرد: درعین حال که برای توسعه دیجیتال اکوسیستم های عمومی شهر ها کوشش می گردد موضوع امنیت سایبری نیز مورد توجه قرار گرفته است تا از اطلاعات شخصی و حریم خصوصی شهروندان حفاظت گردد. در این راستا دولت باید استراتژی تحول دیجیتال را برای 10 بخش کلیدی اقتصاد روسیه مدنظر قرار دهد و از الگوریتم های هوش مصنوعی برای خدمات رسانی به پزشکان، برنامه ریزی شهری، حمل ونقل و... استفاده کند.

به گفته پوتین، بخشی از این فعالیت ها هم به حوزه آموزش هوش مصنوعی و بررسی بیگ دیتا در دانشگاه ها مربوط می گردد تا جایی که کارمندان حوزه حمل و نقل، معلمان و اساتید دانشگاه، وکلا، پزشکان، کشاورزان و فراورینمایندگان کشور موظفند آموزش های لازم را در حوزه هوش مصنوعی ببینند. این آموزش ها از نیمه دوم سال 2021 شروع خواهد شد تا در آینده شاهد توسعه کامل تحول دیجیتال در این کشور باشیم.

اقتصاد دیجیتال نیز بسیار مورد توجه پوتین قرار گرفته است و بار ها عنوان نموده است که اینترنت و صنعت ارتباطات روسیه باید در خدمت اقتصاد دیجیتال درآیند. رئیس جمهوری روسیه همچنین یادآور شد: طبق هدف تحول دیجیتال روسیه باید تا سال 2030 سرویس های ضروری شهری تا 95 درصد الکترونیک شده باشند و تا 97 درصد از خانوار ها نیز در روسیه به شبکه پهن باند اینترنت دسترسی داشته باشند.

همچنین باید میزان سرمایه گذاری در تکنولوژی های اطلاعاتی نسبت به سال 2020 حدود 4 برابر گردد تا این انتظارات برآورده شوند. توسعه فناوری 5G و توسعه پلتفرم های ابری هم از دیگر تأکیدات پوتین برای رسیدن به تحول دیجیتال است. همچنین قرار است روسیه از هوش مصنوعی در صنعت و کشاورزی بیشترین بهره را بگیرد و در این راستا از پژوهش ها در این زمینه حمایت کافی دارد.

خودرو های خودران، نیروی نظامی مبتنی بر هوش مصنوعی، علوم روباتیک و... نیز از دیگر بخش هایی است که در استراتژی پوتین مورد تأکید و توجه ویژه قرار گرفته است.

نگاهی به شرایط آی سی تی روسیه

یکی از ملزومات تحقق روسیه دیجیتال، شرایط مناسب آی سی تی در این کشور است که به نظر می رسد این کشور در این زمینه نسبتاً پیروز عمل نموده است. روسیه با داشتن حدود 146 میلیون نفر نهمین کشور پرجمعیت جهان محسوب می گردد و طبق آمار مؤسسه We are social، در سال 2020 حدود 118 میلیون نفر از این تعداد، کاربر اینترنت بوده اند وضریب نفوذ اینترنت در این کشور به 81 درصد می رسد.

از این کاربران اینترنت هم بیش از 70 میلیون نفر کاربر حداقل یکی از شبکه های اجتماعی هستند و ضریب نفوذ شبکه های اجتماعی نیز در این کشور حدود 48 درصد برآورد شده است.

همچنین کاربران روس روزانه 7 ساعت و 17 دقیقه از اینترنت استفاده می نمایند که 2 ساعت و 26 دقیقه از این زمان را در شبکه های اجتماعی حضور دارند وهمچنین 3 ساعت و 14 دقیقه از زمان حضور در اینترنت را در گوشی هوشمند یا سایر وسایل دیجیتال سیار به سر می برند. ازسوی دیگر حدود 238 میلیون خط تلفن همراه در این کشور وجود دارد و 91 درصد روس ها به تلفن هوشمند دسترسی دارند.

از نظر تجارت الکترونیک هم باید گفت 80 درصد کاربران روس برای خرید یک محصول حتماً در اینترنت جست و جو انجام می دهند و 60 درصد مردم خرید آنلاین را انجام می دهند که 32 درصد از آن ها خریدشان را ازطریق تلفن هوشمند انجام می دهند.

ضریب نفوذ تجارت الکترونیک در روسیه از 7 درصد در سال 2019، به دلیل شیوع کرونا به 11 درصد در 2020 رسید که البته از 19 درصد امریکا بسیار پایین تر است. ارزش بازار تجارت الکترونیک روسیه در نیمه نخست 2020 به حدود 15.2 میلیارد دلار رسید چرا فروش آنلاین در این کشور رشدی 40 درصدی را شاهد بود و شاید بتوان گفت همین امر دیجیتالی شدن روسیه را می تواند تسریع بخشد.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1374

به "روسیه دیجیتالی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه دیجیتالی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید