جزئیات بسته حمایتی دولت برای مستاجران ، ودیعه اجاره به چه کسانی پرداخت می گردد؟

به گزارش ایستگاه بازی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در پرداخت ودیعه اجاره، کوشش می گردد تا خانوارهای اجاره نشینی که جزو خانواده های کم درآمد هستند و در واحدهای مسکونی کوچک متراژ و پایین تر از الگوی مصرفی زندگی می نمایند، ودیعه اجاره از سوی دولت دریافت نمایند.

جزئیات بسته حمایتی دولت برای مستاجران ، ودیعه اجاره به چه کسانی پرداخت می گردد؟

به گزارش ایستگاه بازی، ایرنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی نوشت: پروانه اصلانی در مورد بسته حمایتی دولت برای مستاجران گفت: با توجه به شرایطی که هم اکنون در بازار مسکن حاکم است، پرداخت ودیعه اجاره بها راه حل کوتاه مدت دولت برای ساماندهی بازار اجاره بهاست.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه طرح اقدام ملی مسکن و اخذ مالیات از خانه های خالی با راه اندازی سامانه املاک و اسکان راه حلهای میان مدت دولت برای کنترل قیمت هاست، گفت: با توجه به اینکه کرونا موجب بیکاری و کاهش درآمدهای خانوارهای متعددی شده است و در عین حال شرایط تحریم و کاهش درآمدهای نفتی نیز مزید بر علت شده است، اثرات این رخدادها را بر بازار اجاره شاهد هستیم. بنابراین دولت با هدف حمایت از مستاجران چندین برنامه را که شامل یک بسته حمایتی است و در این بسته حمایتی، ودیعه اجاره نیز طرح شده در دستور کار قرار داده است.

پروانه اصلانی

وی شرح داد: در پرداخت ودیعه اجاره، کوشش می گردد تا خانوارهای اجاره نشینی که جزو خانواده های کم درآمدی هستند و در واحدهای مسکونی کوچک متراژ و پایین تر از الگوی مصرفی زندگی می نمایند، ودیعه اجاره از سوی دولت دریافت نمایند.

اصلانی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا پرداخت ودیعه اجاره در میان مدت موجب افزایش اجاره بهای بیشتری خواهد شد یا خیر؟ اعلام کرد: برنامه های دولت و وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی اجاره بها و کنترل قیمت مسکن به شکل یک بسته طراحی شده است و شامل یک سیاست نیست. اگر تنها این سیاست را در نظر بگیریم این گفته صحیح است اما ما بسته سیاستی برای حل معضل اجاره نشینی در کشور داریم که یکی از آنها پرداخت ودیعه اجاره به خانوارهای واجد شرایط است.

وی ادامه داد: مورد دیگری که در این بسته حمایتی در نظر گرفته شده این است که ثبت تمام معاملات در سامانه با دریافت کد رهگیری الزامی گردد. بنابراین همه اینها قابل رصد است که اجاره با چه نرخی درحال افزایش است.

اصلانی توضیح داد: نرخ افزایش اجاره بها برای سال جاری از سوی وزارت راه و شهرسازی ثابت و اعلام خواهد شد. بدین معنا نرخ های افزایشی پیشنهاد شده درحال نهایی شدن است.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن اعلام نمود: بر اساس این سیاست، افزایش اجاره بها ثابت و کارشناسی شده و از آنجایی که این قراردادها در سامانه کد رهگیری ثبت و افزایش اجاره بها نیز لحاظ می گردد بنابراین امکان کنترل بازار اجاره وجود دارد.

وی با اعلام اینکه افزایش نرخ اجاره بها می تواند آثار تورمی داشته باشد، شرح داد: بسته دیگری پیش بینی شده و آن پکیج مالیاتی برای تشویق موجرهاست. بر اساس بسته ای که جزئیات آن اعلام می گردد موجرهایی که طبق ضوابط و قواعد دولت گام بردارند از معافیت های مالیاتی برخوردار خواهند شد.

اصلانی اضافه نمود: معافیت های مالیاتی، اصلاح نرخ مالیات بر اجاره و اصلاح پایه های معافیت بر اجاره، سیاست هایی است که تنظیم نماینده هستند و می توانند ضمانت اجرایی برای سیاست های معین شده باشند. بنابراین با این سیاست ها پیش بینی این است که آثار تورمی و افزایش قیمت، به طور مستقیم توسط موجرها روی قراردادهای اجاره بیاید و موجب کنترل بازار اجاره گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1034

به "جزئیات بسته حمایتی دولت برای مستاجران ، ودیعه اجاره به چه کسانی پرداخت می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات بسته حمایتی دولت برای مستاجران ، ودیعه اجاره به چه کسانی پرداخت می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید