تقویت روابط اقتصادی ایران و قزاقستان منجر به همکاری های گسترده می شود، ایران می تواند تبدیل به هاب صادرات قزاقستان در منطقه شود

به گزارش ایستگاه بازی، وزیر صمت شب گذشته با معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان دیدار کرد و گفت: با تقویت روابط اقتصادی دو کشور و مشارکت شرکت های ایرانی و قزاقستانی، همکاری های عمیق، پابرجا و گسترده تری شکل خواهد گرفت.

تقویت روابط اقتصادی ایران و قزاقستان منجر به همکاری های گسترده می شود، ایران می تواند تبدیل به هاب صادرات قزاقستان در منطقه شود

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، سیدرضا فاطمی امین؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با نخست وزیر قزاقستان گفت: قزاقستان در حوزه معدن بسیار غنی است و مانند ایران شرکت های معدنی بزرگی دارد و ما می توانیم بخشی از نیاز وارداتی خود به دو میلیون تن ورق را از قزاقستان تأمین کنیم.

وی شرح داد: ایران در حوزه هایی مانند لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی و صنایع دارویی به ظرفیت های قابل توجهی رسیده است و می تواند زمینه ساز کار های مشترکی میان دو کشور شود.

فاطمی امین همچنین بر تدوین نقشه راه برای توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور تأکید کرد و گفت: رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از طرف ما امورات مرتبط با تجارت با قزاقستان را به صورت ویژه پیگیری می کند.

ایران می تواند هاب صادرات قزاقستان در منطقه باشد

بخت سلطان اوف معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان نیز با تأکید بر تقویت کریدور فراخزر با استفاده از امکانات لجستیکی ایران گفت: ایران با توجه به ظرفیت ها و توانمندی هایی که دارد می تواند به هاب صادرات قزاقستان در منطقه تبدیل شود.

وی ادامه داد: در سفر نخست وزیر قزاقستان به کشور ترکیه، استفاده از توانمندی ها و ظرفیت های ایران برای افزایش مراودات تجاری ایران، ترکیه و قزاقستان مورد تأکید قرار گرفت و موضوع تبدیل شدن ایران به هاب صادرات قزاقستان در منطقه موردبحث و مصاحبه قرار گرفت، زیرا این موضوع برای توسعه مراودات بسیار مهم است.

استفاده هر چه بیشتر از پتانسیل های اقتصاد ایران

وی با اشاره به سفر نخست وزیر قزاقستان به روسیه نیز، ادامه داد: در آن دیدار ها نیز بر استفاده هر چه بیشتر از پتانسیل های اقتصاد ایران تأکید شده بود و هیئت های کارشناسی قزاقستانی نیز که پیش تر به ایران سفرکرده بودند، تصمیم های خوبی برای استفاده از این ظرفیت ها داشتند.

در پی احیای تجارت سنتی دو کشور در شرایط تازه هستیم

معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان بابیان این که درصدد هستیم تا تجارت سنتی دو کشور ایران و قزاقستان را در شرایط تازه دوباره احیا کنیم، گفت: این تجارت در حوزه هایی ازجمله فلزات، محصولات آهن و ذوب آهن، کود شیمیایی، کشاورزی و.. بوده است.

ضرورت یافتن جنبه های تازه همکاری دو کشور

سلطان اوف بر ضرورت یافتن جنبه های تازه همکاری دو کشور تأکید کرد و ادامه داد: در پی استفاده از تجربیات ایران در حوزه هایی مانند تولید ماشین آلات کشاورزی، کود شیمیایی، تولیدات صنعتی، معدن و صنایع معدنی و همچنین نفت و گاز با توجه به تجربه استخراج 120 ساله نفت در ایران هستیم.

تقویت کریدور فراخزر با استفاده از امکانات لجستیکی ایران

وی بر استفاده از ظرفیت های لجستیکی مؤثر میان دو کشور تأکید کرد و اضافه کرد: کریدور فراخزر که مورداستفاده قزاقستان برای تجارت بین المللی و صادرات است، می تواند با استفاده از امکانات لجستیکی ایران هر چه بیشتر تقویت شود؛ همچنین منطقه ها آزاد دو کشور ظرفیت خوبی برای ارتقای مراودات دارند.

فراهم ساختن شرایط لازم برای ارتباط کسب وکار های دو کشور

سلطان اوف در ادامه به مهیا ساختن شرایط و تسهیلات لازم برای ارتباط کسب وکار های دو کشور اشاره کرد و گفت: بخش خصوصی دو کشور ظرفیت های لازم برای افزایش مراودات تجاری با فراهم ساختن شرایط لازم را دارد و در ترکیب هیئت اعزامی نیز نمایندگان اتحادیه های صنفی و صنعتی و اتاق بازرگانی قزاقستان حضور دارند.

وی در سرانجام راه اندازی پرواز های مستقیم بین شهر های مهم دو کشور و حل وفصل مسائل ویزایی را از مهم ترین دغدغه فعالان اقتصادی دو کشور دانست.

گفتنی است، هیئتی از جمهوری قزاقستان به ریاست بخیت سلطان اوف معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و همگرایی این کشور، روز شنبه سی ویکم اردیبهشت 1401 به منظور یک سفر کاری دو روزه، وارد ایران شد.

در این سفر قرار است دیدار های مهم معاون نخست وزیر جمهوری قزاقستان با مقامات ارشد ایرانی برای بحث و بررسی در مورد طیف گسترده ای از موضوعات همکاری قزاقستان و ایران برگزار شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 تیر 1401 بروزرسانی: 12 تیر 1401 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 2027

به "تقویت روابط اقتصادی ایران و قزاقستان منجر به همکاری های گسترده می شود، ایران می تواند تبدیل به هاب صادرات قزاقستان در منطقه شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویت روابط اقتصادی ایران و قزاقستان منجر به همکاری های گسترده می شود، ایران می تواند تبدیل به هاب صادرات قزاقستان در منطقه شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید