کیهان: کسانی که سفر ولایتی به مسکو را زیر سوال بردند، نمی خواهند خط انقلاب بر جامعه سایه افکند

به گزارش ایستگاه بازی، کیهان نوشت:سفر فرستاده ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی به مسکو بعد از شکست مذاکرات دوماهه ایران و اروپا بیانگر آن است که برخلاف تصور پیشین اروپایی ها، ایران نه تنها در بن بست قرار ندارد بلکه گزینه ای مهم تر از اروپا نیز در دسترس دارد.

کیهان: کسانی که سفر ولایتی به مسکو را زیر سوال بردند، نمی خواهند خط انقلاب بر جامعه سایه افکند

این موضوع نه فقط می تواند مسایل ایران را حل نماید بلکه به عنوان یک الگو در حل مسایل با غرب مورد استفاده سایر ملت ها و دولت ها قرار گیرد. اگر الگوی انتقال از اروپا به آسیا برآمده از یک تجربه پیروز باشد، آنگاه غرب دیگر حرفی برای گفتن نخواهد داشت و اثر واقعی مهم ترین برگ برنده آمریکا که عملیات روانی است تا حد بسیار زیادی از بین می رود.

این در حالی است که اگر با دقت به صحنه تحولات بنگریم، از مناظر دیگر نیز اروپا و آمریکا قدرت پیشین خود را از دست داده اند. هم اینک به دلیل اختلافات کانادا با آمریکا از یک سو و مکزیک با آمریکا از سوی دیگر پیمان نفتا فرو پاشیده و از هر آنچه به عنوان ائتلاف آمریکا و اروپا یاد می شد نیز چیزی باقی نمانده است متأسفانه در سال های اخیر به دلیل ضعف هایی که از سوی برخی دولتمردان ایرانی بروز کرد، ایران تنها کار مشترک آمریکا و اروپا بود. سفر دکتر ولایتی در بحبوحه شکست مذاکرات ایران و اروپا نشان داد که در این بازی، اروپا برگ های کمتری دارد.

برخلاف آنچه در برخی از رسانه های خارجی به طور حساب شده و در بسیاری از رسانه های داخلی به طور عمدی یا سهوی منعکس شد، سفر دکتر ولایتی به مسکو به عنوان نماینده عالی رهبر معظم انقلاب و حامل پیغام رئیس جمهور روی موضوع اقتصاد و توافقات بزرگ مالی تمرکز داشت و به نقطه های درخشانی هم رسید. اما از آنجا که در طول سال های اخیر شاه کلید تحریم های آمریکا و اروپا علیه ایران اعمال فشار شدید مالی به توده مردم و ناامید کردن آنان از بهبود اوضاع کشور بود، کوشش شد تا وانمود شود هدف سفر دکتر ولایتی حل و فصل اختلافات روسیه با ایران در خصوص ادامه حضور نظامی ایران در سوریه بوده است در حالی که از یک سو روسیه مانعی بر سر راه ادامه حضور ایران- در صورتی که ایران آن را ضروری بداند - نیست و نمی تواند هم باشد چه اینکه خود روسیه به دعوت ایران به سوریه آمده است و هم اینک تداوم حضور آن در چارچوب یک پروتکل خاص که مورد توافق دولت های ایران و سوریه است، انجام می شود.

با این وصف اگر این سؤال معکوس شود، معقول تر خواهد بود. البته ایران و روسیه هر دو بر تداوم حضور نظامی یکدیگر در سوریه تا زمانی که ریشه های بحران امنیتی سوریه کاملا خشک نشده است، تاکید دارند و این حضور مورد تایید دولت سوریه نیز می باشد و از نظر بشار اسد این احتیاج لااقل 10 سال به درازا می کشد. ایران و روسیه به طور متناوب و حداقل هفته ای یک بار در خصوص سوریه و در قالب دو هیئت جداگانه سیاسی و امنیتی با یکدیگر گفت وگو نموده و جزئیات را برای رسیدن به وحدت رویه به بحث می گذارند بنابراین برای بحث پیرامون مسایل امنیتی سوریه احتیاجی به این سفر نبوده است.

مخالفان بهبود شرایط مالی در ایران که متاسفانه فقط دشمنان شناخته شده خارجی ایران نیستند و برخی جریانات سیاسی که اساسا نمی خواهند برکات خط انقلاب به جامعه سایه افکن شود و بطلان نظریات بدیل آشکار شود، کوشش کردند تا مانع جلوه این سفر راهبردی به مثابه یک راه چاره مسایل مبتلا به مردم شوند از این رو به حاشیه سازی پرداخته و موضوع اصلی را به سمت چیزی که از نظر آنان کمتر مورد عنایت مردم است هل دادند. در اینجاهاست که می توانیم رابطه نهفته در شعارهای آشوب گران با مقاله نویسان برخی از رسانه های داخلی را نشان دهیم.

ابعاد مالی سفر به خصوص در حوزه انرژی و ساخت نیروگاه ها و راه های برقی و خطوط ترانزیت خیلی برجسته بود. روسیه در این دیدار متعهد شد که تا سقف 50 میلیارد دلار در حوزه نفت و گاز ایران به میدان آورده و به سرمایه گذاری عظیم در این حوزه و به خصوص در تاسیس نیروگاه های بزرگ و کوچک جدید در طول سواحل شمالی خلیج فارس و دریای عمان بپردازد. اگر این توافقات اجرایی شوند در واقع می توان گفت اقتصاد ایران یک جهش بزرگ و افزایش درآمد در یک دوره کوتاه پیدا می نماید این جهش می تواند درآمد ارزی ما را تا دو برابر در یک دوره کوتاه افزایش دهد.

سرمایه گذاری روسیه در حوزه ساخت نیروگاه های جدید به خصوص ساخت ده ها نیروگاه کوچک 35 مگاواتی در حاشیه سواحل جنوبی ایران می تواند اشتغال عظیمی در پی بیاورد چرا که احداث هر نیروگاه می تواند حجم عظیمی از آب شیرین را وارد چرخه کشاورزی مناطق کمتر برخوردار جنوب کند و به اشتغال صدها هزار جوان بیکار در این مناطق محروم بینجامد. علاوه بر آن تقویت خطوط انتقال برق از ایران به کشورهای آسیای میانه و ایجاد خط ترانزیت ایران با حوزه اوراسیا- شامل روسیه، روسیه سفید، قزاقستان، آذربایجان، گرجستان و ارمنستان - می تواند یک موقعیت بی بدیل را در اختیار ایران قرار داده و قفل های روابط خارجی و ترانزیت ایران را که فعلا به دو- سه کشور محدود است، بشکند.

منبع: انتخاب
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 533

به "کیهان: کسانی که سفر ولایتی به مسکو را زیر سوال بردند، نمی خواهند خط انقلاب بر جامعه سایه افکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیهان: کسانی که سفر ولایتی به مسکو را زیر سوال بردند، نمی خواهند خط انقلاب بر جامعه سایه افکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید