کشف منظومه ای با 6 سیاره که با ریتمی هماهنگ مدار می زنند

به گزارش ایستگاه بازی به نقل از نیوزویک، محققان یک منظومه با 6 سیاره کشف نموده اند که به طور ریتمیک و هماهنگ دور یک ستاره مدار می زنند.

کشف منظومه ای با 6 سیاره که با ریتمی هماهنگ مدار می زنند

طبق تحقیقی که در ژورنال Astronomy&Astrophysics منتشر شده ستاره این منظومه HD 158259 نام دارد. یکی از این 6 سیاره ابر زمین و 5سیاره دیگر مشابه نپتون اما کوچکتر از آن هستند.

مشخصات این منظومه عجیب توجه ستاره شناسان را جلب نموده است. تا به حال محققان حدود 12 منظومه کشف نموده اند که 6سیاره یا بیشتر داشته باشند. اما نکته جالب و حائز اهمیت درباره این منظومه فاصله منظم میان سیارات آن است. شیوه مدار زدن این سیارات دور ستاره نیز جالب است. وقتی نزدیک ترین سیاره به ستاره، 3 بار دور آن مدار می زند، سیاره پس از آن(سیاره دوم) دومین مدار دور ستاره را تکمیل نموده است.

همچنین هنگامیکه دومین سیاره برای بار سوم دور ستاره مدار می زند، سیاره سوم این منظومه دومین مدار دور ستاره را تکمیل می نماید. این الگو در تمام 6 سیاره تکرار می گردد.

به گفته محققان این الگوی خاص مدار زدن، سرنخ هایی درباره نحوه ایجاد منظومه فراهم می نماید.

مشاهدات نشان می دهد این منظومه متراکم است و فاصله بین دورترین سیاره تا ستاره HD 158259 حدود 2.6 بار کمتر از فاصله بین خورشید و عطارد در منظومه شمسی است.

استفان اودری یکی از محققان این پژوهش در دانشگاه ژنو می گوید: تا به امروز چند منظومه متراکم مانند TRAPPIST-1 , Kepler-80 شناسایی شده اند. تصور می گردد این منظومه ها در فاصله ای زیاد از ستاره شکل گرفته و بعدا به سمت آن حرکت نموده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 931

به "کشف منظومه ای با 6 سیاره که با ریتمی هماهنگ مدار می زنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف منظومه ای با 6 سیاره که با ریتمی هماهنگ مدار می زنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید