کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد

به گزارش ایستگاه بازی، مدیر توسعه بازارهای فیزیکی بورس کالا گفت: گواهی سپرده کالا این امکان را به کشاورز می دهد که محصول خود را در زمان مناسب و با قیمت بهتری بفروشد.

کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد

جواد فلاح مدیر توسعه بازارهای فیزیکی بورس کالای ایران در گفت و گو با، در رابطه با گواهی سپرده کالایی اظهار کرد: گواهی سپرده کالایی مدل معاملاتی بر گرفته از مدل های جهانی و بین المللی است. با توجه به این که محصولات کشاورزی در بازه زمانی کوتاه فراوری و در یک بازه زمانی بلند مدت تر مصرف می گردد بنابراین معمولا محصولات کشاورزی احتیاجمند انبارداری هستند. حالا برای این که انبار های استانداردی را داشته باشیم که بتوانیم کالا را در یک قالب استانداردتری پذیرش و نگهداری کنیم مدل گواهی سپرده کالایی راه اندازی شد.

این مقام مسئول در ادامه اضافه کرد: در این مدل (گواهی سپرده کالایی) انبار بر اساس این که آیا توانایی نگهداری محصول مورد نظر را دارد یا نه، مورد ارزیابی قرار می گیرد. اگر مناسب بود انبار را پذیرش و از انبار تضامین لازم و بیمه نامه را دریافت می کنیم. سپس یک سامانه انبارداری در انبار مستقر می گردد و بازرسی سرزده هم به وسیله بورس کالا از انبار صورت می گیرد تا کالای کشاورز بر اساس یک استاندارد معین تحویل گرفته گردد.

او اضافه کرد: بعد از تحویل کالا به انبار، قبض انباری برای کشاورز صادر می گردد که روز کاری بعد، این قبض تبدیل به یک ورقه بهادار تحت اسم گواهی سپرده کالایی شده و در کد سهامداری مالک کالا می نشیند. از آن تاریخ، مالک کالا اجازه فروش پیدا می نماید و هر کس دیگر که در بازار سرمایه کد سهامداری دارد می تواند به صورت آنلاین یا به وسیله کارگزاری اقدام به خرید کند. خریدار هم می تواند مجدد در بازار ثانویه محصول خریداری شده را به فروش برساند.

  • معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی راه اندازی می گردد

فلاح در ادامه اظهار کرد: امکان دیگری که این گواهی فراهم ساخته این است که صاحب کالایی که حالا اوراق بهادار در دست دارد، می تواند این اوراق را نزد شبکه بانکی برای دریافت تسهیلات، وثیقه کند و به پشتوانه آن وام بانکی دریافت کند. البته در حال رایزنی هستیم تا بانک ها بخش نامه های اجرایی مربوط به این موضوع را تصویب و به شعب خود ابلاغ نمایند.

او در ادامه اضافه کرد: در صورت اجرایی شدن توثیق گواهی سپرده کالایی برای کشاورز، این امکان ایجاد خواهد شد که وقتی در فصل برداشت قیمت محصول افت نموده است از فروش محصول خود به علت احتیاج اقتصادی اجتناب کند تا پس از بهبود قیمت ها در بازار، محصول خود را به قیمت های بهتری به فروش رساند. در حال حاضر دلال ها و واسطه ها از این افزایش قیمت بهره مند می شوند. زیرا کشاورز مجبور است برای پرداخت هزینه های فراوری و معاش خود بلافاصله پس از برداشت، محصول خود را به فروش برساند. مزیت بعدی این ابزار ایجاد دسترسی مستقیم کشاورز به متقاضیان خرید و فروش بدون واسطه است.

مدیر توسعه بازارهای فیزیکی بورس کالای ایران گفت: در ابتدای سال جاری به صورت آزمایشی در فروردین ماه معاملات برنج در بورس کالا شروع و در آن دوره حدود 130 تن برنج وارد انبار پذیرش شده بورس کالا شد و مورد معامله نهاده شد. تجربه ای که پیروز بود. کشف نرخی هم که در این بازار صورت می گیرد با توجه به این که بازار دست اول است قاعدتا قیمت آن از بازار خرده فروشان تهران کمتر و مناسب تر است، زیرا که در این بازار و این معاملات، واسطه ای وجود ندارد بنابراین قیمت ها بسیار مناسب است.

فلاح در ادامه اضافه کرد: در کوشش برای راه اندازی معاملات برنج فجر در همین انبار و رایزنی برای پذیرش انبار های مختلف در منطقه ها دیگر هستیم. چرا که اصلی ترین موضوع در معاملات گواهی سپرده موضوع پذیرش انبار استاندارد است. با توجه به این که در کشور ما قانون انباداری عمومی وجود ندارد و انبارداری به صورت سنتی است، سیستم انبارداری در بورس کالا به علت دریافت تضامین و بیمه نامه از انباردار مقداری هزینه های انبارداری را در مقایسه با روش سنتی افزایش می دهد و لذا بعضی از انبار ها به علت نوپا بودن این بازار، تمایل به پرداخت این هزینه ها ندارند.

او توضیح داد: حل این مشکل احتیاجمند اطلاع رسانی و فرهنگ سازی است تا انبارداران، کشاورزان و مصرف نمایندگان برنج با حضور در این بازار، منافع حاصل از فراوری، فرآوری و مصرف برنج را در یک بازار متشکل، بین هم به صورت منصفانه ای تقسیم نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1760

به "کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید