کاهش زمان درمان کرونا با ترکیب 2 داروی شناخته شده

به گزارش ایستگاه بازی، پژوهش سازمان ملی سلامت آمریکا نشان می دهد که شاید ترکیب دو داروی شناخته شده بتواند مدت زمان درمان بیماران مبتلا به بیماری کووید 19 را کاهش دهد.

کاهش زمان درمان کرونا با ترکیب 2 داروی شناخته شده

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد که ترکیب داروی ضدالتهابی باریسیتینیب (Baricitinib ) با داروی ضد ویروسی رمدسیویر زمان بهبود افراد بستری شده مبتلا به بیماری کووید 19 را کاهش دهد.

این آزمایش بالینی، دومین آنالیز است که موسسه ملی سلامت در پروژه موسوم به ACTT-2 انجام می دهد تا درمان هایی را که برای افراد بستری شده مبتلا به کووید-19 ارائه می شوند، ارزیابی کند.

رمدسیویر، یک داروی ضد ویروسی است که شرکت داروسازی گیلیاد (Gilead) آن را فراوری می نماید.

باریسیتینیب را نیز شرکت داروسازی ایلای لی لی اند کامپنی (Eli Lilly and Company) ارائه داده است و در بیش از 70 کشور دنیا، برای درمان بزرگسالان مبتلا به نوع متوسط تا پیشرفته روماتیسم مفصلی به کار می رود.

فرضیه پژوهشگران این است که از آنجا که بسیاری از نشانه های شدید کووید 19، از یک واکنش التهابی ضعیف ناشی می شوند، شاید یک روش درمان که برای هدف قرار دادن التهاب طراحی شده است، بتواند برای این بیماران سودمند باشد. نخستین نتایج این پژوهش، ابتدا در ماه سپتامبر اعلام شد.

آزمایش ACTT-2 که از هشتم مه امسال شروع شد، 1033 شرکت کننده از هشت کشور را در بر داشت. با شروع این پژوهش، شرکت کنندگان به صورت تصادفی، باریسیتینیب یا رمدسیویر را دریافت کردند.

ترکیب باریسیتینیب و رمدسیویر در این پژوهش، میانگین زمان بهبودی بیماران بستری شده مبتلا به کووید 19 را کاهش داد و آن را از هشت روز به هفت روز رساند.

این آنالیز نشان داد بیمارانی که طی دوره بستری شدن خود، به تهویه اکسیژن با جریان بالا و به صورت غیرتهاجمی احتیاج دارند، بیشترین سود را از این درمان می برند.

میانگین زمان بهبودی این بیماران، از 18 روز به 10 روز کاهش یافت. به علاوه پس از دریافت این دو دارو، بیماری شرکت کنندگان در پانزدهمین روز این پژوهش، به صورت قابل توجهی بهبود یافت. دریافت کنندگان این دو دارو، عوارض جانبی کمتری را نیز مشاهده کردند.

پژوهشگران هشدار می دهند که مقایسه این درمان کووید 19 با داروهای دیگری مانند دگزامتازون، بدون انجام دادن پژوهش های بیشتر، سخت است.

این نتایج نشان می دهند که به نظر می رسد باریسیتینیب به همراه رمدسیویر می تواند برای بعضی از بیماران مبتلا به کووید 19، سودمند باشد و ترکیب آنها این ارزش را دارد که مورد آنالیز های بالینی بیشتری قرار بگیرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1354

به "کاهش زمان درمان کرونا با ترکیب 2 داروی شناخته شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش زمان درمان کرونا با ترکیب 2 داروی شناخته شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید