چطور از سالمندان در برابر کرونا مراقبت کنیم؟

به گزارش ایستگاه بازی، همه گیری کووید 19 جامعه جهانی را با معضلی بی سابقه روبرو نموده است. در این میان، اگرچه همه گروه های سنی در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارند، اما افراد مسن در صورت ابتلا به این بیماری به علت تغییرات فیزیولوژیکی همراه با افزایش سن و شرایط بالقوه سلامتی، در معرض خطر قابل توجهی قرار می گیرند. فاصله اجتماعی به اسم الزام قانونی این همه گیری، با ایجاد انزوای هرچه بیشتر برای سالمندان، خطر دیگری است که سلامت روان آنها را نشانه گرفته است. خبرنگاران زندگی به مناسب روز جهانی سالمند، گزارشی از شرایط و مسائل سالمندان در دوران کرونا تهیه نموده است که در ادامه می خوانید.

چطور از سالمندان در برابر کرونا مراقبت کنیم؟

کرونا با سالمندان بی رحم تر است

پیری با هزاران آسیب پذیری روانشناختی، اجتماعی و زیست محیطی همراه است. شنمایندگی در افراد مسن خطر کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن و ابتلا به عفونت های مختلف را دارد. علاوه بر اینکه بسیاری از افراد مسن با چندین بیماری به صورت همزمان دست و پنجه نرم می نمایند و بعضی از آنها ملزم به بستری در بیمارستان ها هستند که احتمال ابتلا به کرونا ویروس را نسبت به باقی افراد بیشتر می نماید. تا امروز، حدود 80 درصد از قربانیان ویروس کرونا در دنیا از افراد بالای 65 سال بوده اند. ویروس کرونا دشمن اصلی سیستم ایمنی بدن انسان هاست و بدن بسیاری از سالمندان به علت ضعف در سیستم ایمنی، گاهی توانایی مقابله با این دشمن خطرناک را ندارد.

فاصله اجتماعی، انزوای سالمندان را همراه دارد

انزوای اجتماعی و فشارهای روانی حاصل از آن از جمله اضطراب، وحشت، اختلالات سازگاری، افسردگی، استرس مزمن و بی خوابی، یکی از همراهان خطرناک سالمندی است. آنها سهم کمی از فعالیت های اجتماعی دارند و گاهی حضور در بسیاری از اجتماع ها برای آنها ممکن نیست. در این شرایط، همه گیری ویروس کرونا و الزامات قانونی آن توانسته سالمندان را بیش از پیش به سوی انزوای اجتماعی سوق دهد. فاصله اجتماعی اگرچه یک استراتژی اصلی برای مبارزه با کووید 19 است، اما می تواند مهم ترین عامل تنهایی سالمندان به ویژه در مراکز مراقبت از آنها باشد. اگرچه عصر، عصر تکنولوژی و ارتباطات بدون محدودیت است و افراد در سراسر دنیا با همه گیری کرونا، بیش از هر زمان دیگری به ارتباطات مجازی روی آورده اند اما بسیاری از سالمندان با تلفن های هوشمند، شبکه های اجتماعی و در کل دنیای مجازی راحت نیستند و نمی توانند از این امکان هم برای برقراری ارتباط استفاده نمایند. به نظر می رسد فاصله اجتماعی نخستین مانع در برابر آنها برای برقراری ارتباطات گذشته است و آنها راه ارتباطی دیگری برای جایگزین کردن سراغ ندارند. این تنهایی می تواند خطراتی چون افسردگی، اختلالات اضطرابی و خودکشی را به همراه داشته باشد.

در این زمینه بخوانید:

کرونا چه مشکلاتی را برای ناشنوایان ایجاد کرد؟

چطور از آلزایمر جلوگیری کنیم؟

بهداشت روان سالمندان در این دوران اهمیت دارد

بهداشت روان، سنگ بنای بهداشت عمومی است. در این روزها که مبارزه با ویروس به مهم ترین موضوع بهداشتی دنیا تبدیل شده، اهمیت به سلامت روان در جامعه کاهش پیدا نموده است. اما درس هایی که دنیا از بیماری های همه گیر قبلی مانند سارس گرفته است، ثابت نموده که جلسات مشاوره تلفنی منظم، تماس سالم با خانواده، اطلاعات مرتبط و به روز شده، مراقبت از احتیاجهای عمومی پزشکی و روانشناختی و رعایت فضای شخصی و حیثیت آنها از اجزای مهم مراقبت های بهداشت روان برای همه افراد و جوامع است. افراد مسن در این روزها بیش از هر زمان دیگری احتیاج به حمایت و توجه دارند. اگر سالمندی در اطراف خود دارید، با حفظ تمام موارد بهداشتی، سعی در حمایت بیشتر آنها داشته باشید. کوشش برای خوب نگه داشتن حال روحی سالمندان همان قدر اهمیت دارد که تامین مایحتاج و رسیدگی های عمومی به آنها.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 16 مهر 1400 بروزرسانی: 16 مهر 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1763

به "چطور از سالمندان در برابر کرونا مراقبت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور از سالمندان در برابر کرونا مراقبت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید