پیش نویس فاز سوم پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تدوین شد

به گزارش ایستگاه بازی، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین پیش نویس فاز سوم پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اطلاع داد.

پیش نویس فاز سوم پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تدوین شد

به گزارش ایستگاه بازی، حمید ظهرابی با اعلام این خبر گفت: فرآیند تدوین پیش نویس سند فاز سوم، در کمیته فنی پروژه انجام شد. نیازمندی های، فرصت ها، تهدیدها و خط مشی پروژه نیز در کارگروهی متشکل از کارشناسان، داوطلبان و همکاران پروژه پیشنهاد گردیده بود.

وی ادامه داد: این پیش نویس شامل اهداف، فعالیت ها، شاخص ها و خروجی های مورد انتظار از پروژه در فاز سوم است و برای مدت 5 سال به برنامه عمران ملل متحد (UNDP) در تهران ارائه خواهد شد.

به گفته ظهرابی، پس از تایید سند نهایی، فاز سوم پروژه با امضای تفاهم نامه ای بین UNDP و سازمان حفاظت محیط زیست و با حمایت مالی سازمان حفاظت محیط زیست و نهادهای بین المللی شروع خواهد شد.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در فاز سوم پروژه سعی داریم دامنه پایش ها تنها متمرکز بر مناطق تحت حفاظت سازمان نباشد و در کریدورهای مهاجرتی یوز نیز پایش متمرکزتری انجام گردد. همچنین بر مشارکت تمام ذینفعان خصوصا جامعه محلی و مسایل مربوط به معیشت پایدار آنها تاکید گردیده است.

در پیش نویس این سند، مواردی همچون تدوین و اجرای طرح جامع برای مدیریت زیستگاه های یوزپلنگ با کمک ذینفعان محلی و پایش سیستماتیک جمعیت یوزپلنگ و طعمه ها در همه زیستگاه های طبیعی بالقوه و گذرگاه های مهاجرتی از خروجی های مورد انتظار فاز سوم است.

همچنین بهبود حفاظت از یوزپلنگ و طعمه هایش از طریق آموزش نیروی انسانی و محیطبانان، تدوین طرح حفاظت خارج از عرصه طبیعی (ذخیره گاه طبیعی محصور، تکثیر در اسارت و...)، تدوین طرح جامع افزایش آگاهی عمومی با بسیج جوامع محلی و عموم مردم، تدوین طرح جامع برای معیشت پایدار جایگزین (اکوتوریسم، کشاورزی و دامپروری پایدار و...) از طریق رویکردهای مشارکتی و شناسایی تعارض ها بین حیات وحش و جوامع محلی و اجرای طرح هایی برای حل این تعارضات به شیوه مشارکتی ، تقویت همکاری بین ذینفعان ملی و استانی و افزایش آگاهی و ظرفیت سازی برای مسئولان کشوری، استانی و محلی (مانند قضات، نمایندگان مجلس و مدیران) از دیگر خروجی های مورد انتظار فاز سوم پروژه است.

ظهرابی درباره اعتبارات مالی فاز سوم گفت: پس از نهایی شدن سند فاز سوم، ارزیابی های مالی فاز سوم نیز معین خواهد شد.

بر اساس گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی از سال 1380 با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه عمران ملل متحد با مشارکت جمع گسترده ای از کارشناسان داخلی بین المللی به شروع به کار کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 شهریور 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 15

به "پیش نویس فاز سوم پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تدوین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش نویس فاز سوم پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تدوین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید