وزیران خارجه انگلیس و چین درباره برجام گفتگو کردند

به گزارش ایستگاه بازی، ایرنا نوشت: وزرای امور خارجه انگلیس و چین امروز (پنجشنبه) در تماس تلفنی پیرامون ایران و آخرین شرایط مذاکرات وین درباره برجام گفت وگو کردند.

وزیران خارجه انگلیس و چین درباره برجام گفتگو کردند

یک سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس با این اعلام این خبر افزود که دومینیک راب (وزیر امور خارجه انگلیس) و وانگ یی (وزیر خارجه چین) همچنین درباره طیف مختلفی از مسائل سیاست خارجی بحث و تبادل نظر کردند.

پکن و لندن از اعضای باقی مانده در برجام هستند که در کنار روسیه، آلمان و فرانسه با هماهنگی اتحادیه اروپا در تلاش هستند، تا این توافق را که آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد احیا کنند.

این درحالیست که دیپلمات های ارشد کشورهای عضو برجام طی یک ماه گذشته در وین گردهم آمده اند تا در خصوص رفع تحریم های آمریکا و اجرای کامل این توافق رایزنی کنند. برداشت قریب به اتفاق قدرت های جهانی از ماحصل مذاکرات وین حاکیست که پیشرفت قابل توجهی در گفت وگوها به دست آمده و حصول به توافق نهایی در دسترس است.

وانگ یی دو روز پیش در نشست مجازی کنفرانس امنیتی مونیخ، با بیان اینکه امکان احیای برجام وجود دارد شرح داد این توافق یکی از بسترهایی است که پکن و اتحادیه اروپا می توانند درچارچوب دفاع از چندجانبه گرایی همکاری می کنند. وزیر امور خارجه چین افزود که اعضای برجام سخت در تلاش هستند تا این توافق را در کنار قطعنامه 2231 سازمان ملل و صلح در خاورمیانه حفظ کنند.

دور پنجم مذاکرات برجام روز سه شنبه با از سرگیری نشست کمیسیون مشترک برجام شروع شده است.

سفیر و کننده دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین دیروز شرح داد که تمام هیات ها در مذاکرات وین روی موفقیت گفت وگوها برای احیای برجام متمرکز هستند.

میخائیل اولیانوف که ریاست هیات روس در مذاکرات برجام را برعهده دارد در توئیتی افزود: مشارکت کنندگان ابراز آمادگی کردند که تمام تلاش خود را برای حل مسائل باقی مانده و تکمیل سریع تر مذاکرات انجام دهند. وی ابراز امیدواری کرده که دور پنجم مذاکرات وین، آخرین دور گفت وگوها برای احیای برجام باشد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیات ایرانی در مذاکرات برجام نیز در گفت وگویی گفت: در ادوار گذشته (چهار دوره گذشته) پیشرفت های نسبتا خوبی داشتیم و جهت مشخصی را طی کردیم و می دانیم جهت روشنی را باید طی کنیم.

وی با بیان اینکه مسائل جدی و مهمی کماکان باقیمانده که باید حل و فصل شود، افزود: امروز دوباره مذاکرات را شروع می کنیم و امیدوار هستیم در طول مذاکرات چند روزه ان شاءالله بتوانیم به راه چاره های نهایی دست یابیم.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1636

به "وزیران خارجه انگلیس و چین درباره برجام گفتگو کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیران خارجه انگلیس و چین درباره برجام گفتگو کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید