مک کنزی: به حمایت از عربستان سعودی ادامه می دهیم

به گزارش ایستگاه بازی، کنت مک کنزی، رئیس تروریست های آمریکایی در غرب آسیا (سنتکام) در یک نشست خبری، از حضور نظامی واشنگتن در عراق و سوریه دفاع کرد و ایران را بزرگترین تهدید منطقه خواند.

مک کنزی: به حمایت از عربستان سعودی ادامه می دهیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، فرمانده نیروهای تروریست آمریکایی در غرب آسیا در یک نشست مجازی که با حضور بعضی خبرنگاران کشورهای منطقه غرب آسیا برگزار گردید، اتهام زنی علیه نفوذ و حضور منطقه ای ایران را تکرار کرد.

کنت مک کنزی رئیس تروریست های آمریکایی در غرب آسیا (سنتکام) در ابتدا با بیان اینکه نیمی از نظامیان از افغانستان خارج شدند، گفت: طبق برنامه ریزی اجرا شده تمام نظامیان خارجی تا پیش از 11 سپتامبر امسال از افغانستان خارج خواهند شد.

بنا بر گزارش وبسایت وزارت خارجه آمریکا، وی تاکید نمود که فرایند خروج نظامیان با سرعت و در آرامش انجام خواهد شد. به گفته فرمانده تروریست های سنتکام، ماه های آینده برای آینده افغانستان بسیار مهم است و دولت و طالبان باید هرچه زودتر مذاکرات صلح را شروع نمایند.

مک کنزی ادامه داد: خروج از افغانستان، همچنان یکی از کوشش های اصلی ما است اما قطعا این موضوع تنها تمرکز ما نیست. من اخیرا به عراق و سوریه سفر کردم. در عراق با مصطفی الکاظمی نخست وزیر ملاقاتی عالی داشتم و ما درباره شکست پایدار داعش، اجرای اصلاحات در بخش امنیتی و دیگر مولفه های تاثیرگذار بر ثبات منطقه حرف زدیم. حمایت ما از نیروهای امنیتی عراق همچنان ادامه دارد در حالی که این نیروها توانایی شان برای برنامه ریزی و اجرای عملیات ها به صورت مستقل (و بدون یاری آمریکا و نیروهای ائتلاف) گسترش یافته است.

او گفت: ما امروز در عراق حضور تقریبا کوچکی داریم و این حضور هم با دعوت حکومت عراق است و تمرکزمان روی مشاوره، تجهیز و یاری به نیروهای امنیتی عراقی است.

رئیس تروریست های سنتکام به سفر خود به سوریه برای ملاقات با نظامیان اشغالگر آمریکایی و همچنین نیروهای متحد واشنگتن در این کشور اشاره نمود و به دفاع از این حضور پرداخت.

او مدعی شد: در سفرم به سوریه، من با مردان و زنان (ارتش)مان که دارند به نیروهای دموکراتیک سوریه (اس دی اف یا قسد) در ادامه جنگشان با داعش یاری می نمایند، ملاقات داشتم. ما خلافت (داعش) را خُرد کردیم.

فرمانده تروریست های سنتکام سپس به تکرار اتهام زنی و ایراد ادعاهای مقام های آمریکایی علیه ایران پرداخت.

مک کنزی گفت: یک اولویت دیگر ما مقابله با اقدامات ثبات زدای ایران است، اقداماتی که همچنان عظیم ترین تهدید برای ثبات در خاورمیانه است. به اعتقاد من، حضور ما در این منطقه یک تاثیر بازدارنده در قبال ایران داشته است.

این فرمانده نظامیان تروریست ارتش آمریکا در این نشست مجازی با حضور خبرنگاران بعضی از کشورهای عربی علیه روسیه و چین هم موضع گرفت.

وی مدعی شد: تعیین است که چین و روسیه در کوشش برای اعمال نفوذ بیشتر و ایجاد پیوندهای گسترده تر با کشورهای این منطقه هستند. هر دو کشور در کوشش هستند که از هر گونه استنباطشان درباره تضعیف تعامل ایالات متحده در این منطقه فرصت طلبی نموده و روابطشان را با منطقه استقرار بخشیده و مستحکم نمایند.

ژنرال کنت مک کنزی ادعا کرد: چین در سال 2020 با تقریبا تک تک کشورهای منطقه تعامل داشت و دارد از تله استثماری بدهی، ابتکار جاده و کمربند و دیپلماسی درمانی با توسل به واکسن شان (برای مقابله با کرونا) استفاده می نماید تا برای گسترش نفوذش کوشش کند.

وی اضافه نمود: روسیه هم همانند (چین) در منطقه نقشی اختلالگر داشته و تعاملاتشان تا حد زیادی فرصت طلبانه بوده است. روسیه با پیشنهاد برای میانجیگری در منازعات منطقه، فروش تسلیحات، ارائه پیشنهاد یاری نظامی و مشارکت در سازمان های منطقه ای و بین المللی به منظور تقویت منافعشان، درصدد یافتن راه هایی برای ارائه خود به عنوان یک جایگزین در برابر غرب است.

یکی از خبرنکاران حاضر در این نشست مجازی از این مقام آمریکایی سوال کرد: اهداف کنونی ایالات متحده در شمال سوریه چه هستند؟ آیا نبودی رگه های باقی مانده از داعش است؟ آیا در آنجا نگرانی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه در صورت خروج نظامیان ایالات متحده (از شمال سوریه)، حکومت (بشار) اسد برای بازپسگیری اراضی اقدام کند؟

فرمانده تروریست های سنتکام در جواب به این پرسش مدعی شد: حضور ما در سوریه ارتباط مستقیمی با انتها دادن به داعش دارد و این موضوع، مهم است چرا که داعش هنوز جاه طلبی هایی برای حمله به ایالات متحده دارد.

یکی دیگر از خبرنگاران حاضر در این نشست، از مک کنزی درباره کنونی عراق و استفاده بیش از حد از پهپادها در حملات به بعضی پایگاه های نظامی که در آنها نیروهای امریکایی حضور دارند، سوال کرد و نظر او را در این باره جویا شد.

فرمانده نظامیان تروریست آمریکا در منطقه غرب آسیا در جواب به این سوال، ادعاهای بی اساس واشنگتن علیه ایران را تکرار کرد.

مک کنزی گفت: حضور ایالات متحده در عراق به دعوت حکومت عراق است و تمرکز ما همچنان تکمیل کردن نابودی نهایی داعش است و خبر خوب این است که ما در حال پیش رفتن به جلو هستیم. نیروهای امنیتی عراق دارند بالغ و پخته می شوند و ما در حال حاضر عملیاتهای نظامی در عراق انجام نمی دهیم و خود عراقی ها این کار را انجام می دهند و ما نقش ما تا حد گسترده ای در زمینه مشاوره، یاریی و آموزشی نیروهای عراقی است.

او سپس مدعی شد: ما شاهد فشار گروه های ستیزه جو منسوب به ایران هستیم که خواستار فشار برای بیرون کردن ما از عراق هستند و تازه ترین نشانه این موضوع هم استفاده از پهپادها بوده است؛ پهپادهایی که می توانند مرگبار باشند و آنها در حال توسل به این تکنیک هستند چرا که قادر نبودند به حکومت عراق فشار بیاورند تا ما (ایالات متحده از عراق) خارج شویم. در مجموع فشار سیاسی برای آنها کارساز نبوده است اکنون آنها به این رویکرد (توسل به پهپاد) متوسل شده اند و این موضوع برای من واقعا نگران نماینده است...البته ما اقدامات ضوری برای دفاع از خودمان را اتخاذ خواهیم کرد.

فرمانده تروریست های آمریکا در غرب آسیا چندی قبل مدعی شده بود: ایران از عراق به عنوان میدان جنگ نیابتی استفاده می نماید و هدف نهایی اش اخراج آمریکا از عراق و منطقه است.

کنت مک کنزی در این نشست خبری مجازی، درباره حمایت های آمریکا از عربستان سعودی در جنگ با یمن حرف زد و بدون اشاره به ادامه جنگ ائتلاف سعودی ضد یمن و ادامه محاصره غیرانسانی این کشور فقیر عربی، علیه انصارالله اتهام زنی کرد.

فرمانده سنتکام گفت: ما به همکاری با سعودی ها در زمینه تقویت سامانه های پدافند هوایی و موشکی آنها ادامه می دهیم و این یک اولویت بسیار مهم برای ما است چرا که عربستان سعودی با بمباران بدون وقفه موشک های بالستیک، پهپادهای کوپک و موشک های کروز زمین به زمین حوثی ها (انصارالله یمن) روبرو هستند.

ژنرال مک کنزی ادامه داد: قطعا این حملات مفید نیستند، این حملات برای کوشش در جهت یافتن راهی به منظور انتها دادن به این جنگ مفید نیستند به همنی دلیل ما قطعا به شدت با سعودی ها همکاری می کنیم تا آنها قادر به دفاع از خودشان باشند در نتیجه کار ما در این زمینه ادامه دارد.

فرمانده تروریست های سنتکام اضافه نمود: من به نقطه ای رسیدم که شخصا متقاعد شده ام که پادشاهی عربستان سعودی به دنبال یک انتها سیاسی مسئولانه برای این جنگ است من باور دارم که آنها آماده اتخاذ اقدامات مهم برای تحقق این موضوع هستند متاسفانه فکر نمی کنم که حوثی ها (انصارالله یمن) آماده استقبال از این شرایط باشند و آنها (انصارالله یمن) یک فرصت برای ورود به مذاکرات با پادشاهی عربستان سعودی از روی حسن نیت به منظور انتها دادن به این درگیری دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1623

به "مک کنزی: به حمایت از عربستان سعودی ادامه می دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مک کنزی: به حمایت از عربستان سعودی ادامه می دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید