مهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایران

به گزارش ایستگاه بازی، خبرنگاران: اگرچه دور برگشت لیگ نوزدهم از روز پنجشنبه همین هفته آغاز و تعطیلات نیم فصل از هفته هفدهم آغاز می گردد، اما برای آنالیز آمار ها و عملکرد بازیکنان و تیم ها، باید همان نیم فصل رسمی یعنی خاتمه هفته پانزدهم را ملاک قرار داد. استقلال یکی از تیم هایی است که هر 15 بازی خود را انجام داده و می توان عملکرد این تیم و بازیکنانش را در خاتمه نیم فصل آنالیز کرد.

مهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایران

برای سفر با تور پوکت همراه ما باشید.

مهدی قائدی بهترین بازیکن استقلال و شاید لیگ نوزدهم در نیم فصل اول بود و او یکی از بازیکنانی است که باید عملکردش مورد آنالیز قرار بگیرد تا معین گردد چه تاثیری روی نتایج تیمش گذاشته است، اما ابتدا بیایید عملکرد او را در دو دوره قبلی لیگ مرور کنیم تا متوجه شویم او در لیگ نوزدهم چه پیشرفت باورنکردنی و چشمگیری داشته است.

لیگ هفدهم و هجدهم

قائدی در اولین فصل حضورش در استقلال فقط در یک بازی مقابل سپاهان از ابتدا در ترکیب استقلال نهاده شد و در مجموع 317 دقیقه برای استقلال به میدان رفت. او در این مدت فقط دو پاس گل در بازی هفته بیست و یکم مقابل پارس جنوبی جم داد و بعد از این بازی هم مصدوم شد و ادامه فصل را از دست داد. قائدی در دومین فصل حضور در استقلال، فصلی پرفراز و نشیب را پشت سر گذاشت.

او در لیگ هجدهم 444 دقیقه در ترکیب استقلال قرار داشت و در این مدت سه گل زد و یک پاس داد. او بیش از نیمی از فصل را به دلایلی مثل مصدومیت، بی انضباطی و حواشی مختلف از دست داد و فقط در 10 بازی برای استقلال به میدان رفت. به عبارت دیگر قائدی در دو فصل قبل مجموعاً 761 دقیقه برای استقلال بازی نموده و سه گل زده و سه پاس گل داده بود.

ادعای 10 گل برای شماره 10 استقلال!

لیگ نوزدهم برای قائدی با یک اتفاق عجیب آغاز شد. با تصمیم مسئولان باشگاه پیراهن شماره 10 تیم به او رسید؛ اتفاقی که با واکنش منفی زیادی از سوی پیشکسوتان و طرفداران تیم و رسانه ها روبرو شد. آن ها با توجه به حواشی و اتفاقاتی که در دو فصل گذشته برای قائدی اتفاق افتاده بود، پیراهن استقلال را هم برای او گشاد می دانستند چه برسد به اینکه شماره 10 تیم هم به او تعلق بگیرد.

با این حال قائدی در مصاحبه های خود مدعی شد که از سنگینی مسئولیت خود در قبال این پیراهن باخبر است و تمام سعی خود را خواهد نمود تا شایستگی خود برای پوشیدن آن را اثبات کند. او یک قول دیگر هم به طرفداران استقلال داد که در همان روز ها کمی خنده دار و باورنکردنی به نظر می رسید. او مدعی شد که در این فصل برای استقلال به اندازه شماره پیراهنش یعنی 10، گلزنی خواهد نمود. این در حالی بود که او در مجموع دو فصل قبل، فقط سه گل زده و سه پاس گل داده بود و ادعای زدن 10 گل در یک فصل، بیشتر شبیه یک بلوف از سوی قائدی بود.

دو گل تا عمل به وعده بزرگ

آغاز ضعیف استقلال در لیگ نوزدهم با استراماچونی با عملکرد معمولی قائدی همراه بود. او تا هفته هفتم فقط دو گل زد و پاس گلی هم نداد. گل اول روی اشتباه دروازه بان نفت مسجدسلیمان در مهار شوت ضعیف دباباته و ریباند قائدی به ثمر رسید و گل دوم هم در شلوغی روی خط دروازه گل گهر و جاگیری خوب او زده شد. قائدی، اما با این عملکرد نمی توانست به وعده اش مبنی بر زدن 10 گل در یک فصل عمل کند و با ادامه چنین روندی، او می توانست تا انتها فصل در نهایت هشت گل بزند که البته نسبت به عملکرد او در دو فصل گذشته، خیلی هم خوب به نظر می رسید، اما از هفته هشتم، قائدی تغییر چهره داد.

او از بازی مقابل پارس جنوبی جم، تا بازی آخر مقابل شاهین بوشهر، در تک تک بازی ها موثر بوده، یعنی یا گل زده و پاس گل داده یا این دو کار را باهم انجام داده است. او حالا در انتها نیم فصل هشت گل زده و اگر در 15 بازی بعدی استقلال در نیم فصل دوم، فقط دو گل بزند، به وعده اش عمل خواهد نمود و به اندازه عددی که روی پیراهنش نقش بسته گل خواهد زد. البته به نظر می رسد با توجه به آمادگی بدنی و ذهنی قائدی و شکل بازی استقلال، او حتی می تواند دو برابر این تعداد هم گل بزند و مدعی آقای گلی لیگ نوزدهم هم باشد.

هشت بازی، شش گل و پنج پاس گل

قائدی در هشت بازی آخر استقلال شش گل زده و پنج پاس گل داده است. در سه بازی مقابل سپاهان، نساجی و شاهین بوشهر هم گل زده و هم پاس گل داده و حالا با چنین عملکردی هم آقای گل لیگ برتر است و هم بیشترین پاس گل را در لیگ نوزدهم ثبت نموده، نکته مهم در بازی قائدی این است که او در این فصل کمتر از قبل تکروی می نماید و از دریبل های اضافه، نمایشی و بی فایده او خبری نیست.

او در این فصل تکنیک خود را در خدمت تیم به کار گرفته و البته با این کار به خودش هم یاری بزرگی نموده است. در لیگ ایران سابقه نداشته که بازیکنی در هر دو آیتم بهترین باشد؛ البته که این یک قیاس مع الفارق است، اما بد نیست بدانیم چنین عملکردی معمولاً در فوتبال دنیا فقط در فوق ستاره هایی مثل لیونل مسی، ادن هازارد و ... دیده می گردد. ضمن اینکه هنوز یک نیم فصل دیگر در پیش است و قائدی برای ثبت آماری مشابه مسی و هازارد باید در نیم فصل دوم هم همین درخشش را ادامه بدهد.

تله پاتی یا دیاباته؟

نکته مهم در گل ها و پاس گل های قائدی، هماهنگی کم نظیر او با شیخ دباباته است. او چهار گل برای مهاجم بلندقامت مالیایی استقلال ساخته و دو پاس گل هم از این بازیکن دریافت نموده است. در واقع شش گل استقلال فقط روی همکاری دو نفره و هماهنگ قائدی و دیاباته به ثمر رسیده است. در این فصل، این اندازه هماهنگی در هیچ تیم دیگری دیده نشده و آمار نشان می دهد که زوج شیخ دیاباته و مهدی قائدی، هماهنگ ترین و خطرناک ترین زوج خط حمله در لیگ نوزدهم هستند.

نقش مثبت ازدواج و استرا!

قائدی در مصاحبه های اخیر خود از نقش مثبت آندره آ استراماچونی در تغییرات بزرگ و پیشرفت های چشمگیر خود صحبت نموده است. این کاری بود که علیرضا منصوریان و وینفرد شفر نتوانستند انجام بدهند. استرا، اما توانست مشکل قائدی را حل و به او اعتماد کند و البته پاسخ این اعتماد را هم به خوبی بگیرد. یک نکته مهم دیگر درباره قائدی این است که او چند ماه پیش ازدواج نموده و دیگر از حاشیه های ریز و درشت او در یکی دو سال گذشته خبری نیست.

منبع: برترین ها
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 637

به "مهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید