عوارض خواب با دهان باز چیست؟

به گزارش ایستگاه بازی، یک متخصص گوش، حلق و بینی درباره عوارض و مسائل خوابیدن با دهان باز توضیح داد.

عوارض خواب با دهان باز چیست؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران، علی صفوی نائینی، یک متخصص گوش، حلق و بینی با بیان اینکه تنفس و به ویژه خوابیدن با دهان باز می تواند مسائلی ایجاد کند، اظهار کرد: به طور طبیعی باید با دهان بسته نفس بکشید، ولی در مواردی به خصوص در خواب ممکن است این اتفاق رخ ندهد که نشان دهنده اختلالات تنفسی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خشکی گلو را یکی از اصلی ترین عارضه های تنفس با دهان باز ذکر کرد و افزود: تنفس از طریق بینی می تواند به مرطوب شدن گلو کمک کند. خشکی مخاط دهان خصوصا زمانی که عفونت های گلو ایجاد می شود، می تواند مشکل آفرین باشد، در این شرایط اگر تنفس از طریق بینی باشد مخاط مرطوب تر خواهد ماند.

صفوی نائینی با تاکید براین موضوع که وقتی رطوبت راه های تنفسی را از دست بدهیم، معمولا فرد دچار بی خوابی و یا بدخوابی خواهد شد، ادامه داد: این افراد به دلیل خشکی دهان ناچارند شب ها برای نوشیدن آب بیدار شوند و این موضوع می تواند اختلال خواب ایجاد کند.

او در ادامه خرخر هنگام خواب را یکی دیگر از عارضه های خشک شدن گلو عنوان کرد و گفت: این موضوع در افرادی که با دهان باز می خوابند شایع است ضمن این که صدای خرخر این افراد می تواند مانع استراحت سایر اعضای خانواده نیز شود، خرخر با وقفه های تنفسی همراه است، چنانچه وقفه های تنفسی در ساعات خواب شبانه بیشتر از حد معمول شود می تواند نگران کننده باشد و تبعات درازمدتی ایجاد کند.

صفوی با اشاره به اینکه فشار خون، اختلال در شرایط تنفس، خشک شدن گلو و خواب آلودگی و پرخاشگری در طول روز از عوارض خوابیدن با دهان باز است، بیان نمود: عوارض اختلال خواب می تواند در دراز مدت منجر به خستگی، خواب آلودگی و چرت زدن در طول روز شود، این موضوع می تواند درافرادیکه حین کار نیاز به هوشکمک کامل دارند خطرآفرین باشد.

متخصص، گوش حلق و بینی در ادامه به مهمترین عوامل تنفس با دهان باز و بروز عارضه خرخر پرداخت و شرح داد: افزایش سن و شل شدن عضلات، افزایش وزن، بی نظمی درخواب و استفاده از وسایل گرمایشی که باعث کاهش رطوبت هوا می شود می تواند ازاصلی ترین دلایل شایع خرخر باشد.

او رسیدن به وزن سلامتی، تنظیم ساعت خواب شبانه و حفظ رطوبت فضای تنفس ضمن استفاده از دستگاه های بخور سرد را از جمله راه های افزایش کیفیت تنفس در ساعات شبانه دانست و پرهیز از استفاده مدام در طول شبانه روز از دستگاه های مرطوب کننده هوا را ضروری ذکر کرد و افزود: نباید به صورت مداوم از دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده شود چرا که استفاده بیش از حد از این دستگاه ها محیط را مستعد رشد قارچ خواهد کرد.

صفوی نائینی با بیان اینکه درمان تنفس از راه دهان و خرخر، مشخصا مربوط به حوزه درمانی خاصی نیست ادامه داد: متخصصان دندانپزشکی، گوش و حلق و بینی، ریه و روانپزشکان، مسائل مربوط به اختلالات خواب را درمان می کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 دی 1400 بروزرسانی: 11 دی 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1856

به "عوارض خواب با دهان باز چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض خواب با دهان باز چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید