شگفتی های انتخابات شوراهای شهرانگلیس و باخت سنگین حزب حاکم

به گزارش ایستگاه بازی، لندن-خبرنگاران-نارضایتی رأی دهندگان انگلیسی از روند خروج این کشور از اتحادیه اروپا سبب شد تا در انتخابات شوراهای شهر انگلیس، حزب محافظه کار حاکم در نتایجی کم سابقه یک هزار و 200 کرسی را از دست بدهد.

شگفتی های انتخابات شوراهای شهرانگلیس و باخت سنگین حزب حاکم

به گزارش بامداد شنبه ایستگاه بازی، با انتها شمارش آرا حزب محافظه کار بزرگترین بازنده این انتخابات معرفی گشت. در این رأی گیری، محافظه کاران نزدیک هزار و 200 کرسی خود را از دست دادند که از بدترین پیش بینی نظرسنجی ها نیز بیشتر بود. نظرسنجی های مستقل از دست رفتن حدود 500 تا هزار کرسی را پیش بینی کرده بودند.

در همین حال حزب کارگر نیز حدود 80 کرسی ازدست داده است. با توجه به اینکه به طور طبیعی احزاب حاکم در انتخابات محلی حضور درخشانی ندارند، توقع این بود که حزب مخالف یعنی کارگر موفقیت بیشتری کسب کند. به همین دلیل رسانه های انگلیس، نتیجه انتخابات را شکست برای هر دو حزب بزرگ ارزیابی می کنند.

در این انتخابات حزب لیبرال دموکرات که تا سال 2015 میلادی در ائتلاف با حزب محافظه کار و در دولت حضور داشت، توانست تا حدودی موقعیت ازدست رفته خود را احیا کند. این حزب در انتخابات 2015 شکست بزرگی خورده و جایگاه خود به عنوان سومین حزب بزرگ را به حزب استقلال اسکاتلند واگذار کرده بود. نکته قابل توجه این است که انتخابات فعلی فقط در انگلیس (انگلند) و ایرلند شاقتصادی برگزار شده است. روز گذشته در مناطق بزرگ شهری مثل لندن و همچنین اسکاتلند و ولز، انتخاباتی برگزار نشده است.

با توجه به تأخیر در خروج از اتحادیه اروپا، هم اکنون خشم و دلسردی زیادی در مناطقی از کشور که به برگزیت رأی داده اند دیده می شود. برخی شکست دو حزب اصلی را نتیجه سرخوردگی مردم از عدم اجرای به موقع وعده خروج از اتحادیه اروپا می دانند. از سوی دیگر پیروزی حزب لیبرال دموکرات که حدود 500 کرسی جدید کسب کرده است این نظریه را تائید نمی کند. حزب لیبرال دموکرات از ابتدا به طور صریح مخالف خروج از اتحادیه اروپا بود. اوضاع اقتصادی و کابوس بیکاری به دلیل برگزیت نیز یکی دیگر از عوامل مهم تأثیر گذار در این انتخابات برآورد می شود.

در شهر ساندرلند که یکی از شهرهای حامی برگزیت محسوب می شود، حزب کارگر در تقلا برای حفظ اکثریت شوراهای شهری بود و با از دست دادن 10 کرسی توانست اکثریت خود در شورای شهر را حفظ کند.

در شهر سوئیندن که به طور سنتی شهری محافظه کار است، نگرانی عمده بعد از برگزیت، مربوط به بسته شدن قریب الوقوع کارخانه خودروسازی هوندا است که شغل 3 هزار و 500 نفر در این شهر را تأمین می کند. حزب محافظه کار توانست با اختلاف کمی اکثریت خود در شورای این شهر را حفظ کند.

گفته می شود به دلیل کندی حزب محافظه کار در اجرای برگزیت و موضع مبهم حزب کارگر، هردوی این احزاب آراء خود را ازدست داده اند. این می تواند برای دو حزب جدید تغییر و برگزیت که در این انتخابات شرکت ندارند امیدبخش و به نوعی، پیش بینی کننده انتخابات مجلسی باشد. این دو حزب که هر دو به تازگی تأسیس شده اند در انتخابات شوراهای شهر حضور نداشتند، اما انتظار می رود در انتخابات سراسری مجلسی و انتخابات مجلس اروپا شرکت کنند؛ رویدادهایی که 20 روز دیگر برگزار می شود .

بر اساس برنامه اعلام شده قرار بود انگلیس یک ماه پیش از اتحادیه اروپا خارج شود و دیگر در انتخابات مجلس اروپا شرکت نکند، اما حضور حزب برگزیت و میزان رأی آن در این انتخابات می تواند نمایشگر نبض جامعه در قضیه برگزیت باشد. حزب برگزیت که توسط نایجل فاراژ تأسیس شده است، هدف خود را اجرای کامل وعده خروج از اتحادیه اروپا می داند. حزب دیگر یعنی حزب تغییر، توسط اعضای جداشده دو حزب بزرگ انگلیس تأسیس شده و آن طور که از نامش پیداست وعده سیاستی متفاوت از دو حزب اصلی را می دهد.

طبق برخی مشاهده ها در برگه های رأی، شعارهایی در مورد برگزیت نوشته شده است. در یک برگه رأی نوشته شده مِی (نخست وزیر انگلیس) را اخراج کنید.

به طور سنتی، همواره حزب حاکم در سال های انتهای خود در انتخابات شوراهای شهر شکست می خورد. از این منظر، شگفتی رخ نداده است اما یکی دیگر از شگفتی های این رأی گیری، حذف تقریباً کامل حزب یوکیپ یا همان حزب استقلال انگلیس است. این حزب که در انتخابات قبلی 176 کرسی کسب کرده بود، تا این لحظه 144 کرسی خود را ازدست داده است.

رسانه های انگلیس هر دو حزب محافظه کار و کارگر را شکست خورده های این انتخابات معرفی کرده و معتقد هستند که رأی دهندگان آن ها را به دلیل سستی در اجرای برگزیت مجازات کرده اند. گفتنی است این انتخابات بیشتر در حوزه های روستایی و شهرهای کوچک برگزارشده که برخلاف مناطق بزرگ شهری مانند لندن، عموماً موافق برگزیت هستند.

شبک** هـ ن **9241

منبع: ایرنا
انتشار: 25 تیر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 192

به "شگفتی های انتخابات شوراهای شهرانگلیس و باخت سنگین حزب حاکم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگفتی های انتخابات شوراهای شهرانگلیس و باخت سنگین حزب حاکم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید