شرایط اجاره آپارتمان بدون پول پیش چیست؟

به گزارش ایستگاه بازی، مسکن یکی از مهم ترین احتیاجهای بشریت در تمام دوره ها و از بدو خلقت او بوده است. احتیاج به یک محل امن برای زندگی، که او را از خطرات و شرایط بد محیط محافظت کند، همواره و در همه جا حس شده است.

شرایط اجاره آپارتمان بدون پول پیش چیست؟

جهت دریافت خدمات طرح های آلاچیق چوبی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

شکل خانه ها از اوایل تا به الان تغییرات بسیاری داشته که متناسب با احتیاج بشر در هر دورانی بوده است. در ابتدا هر شخصی مطابق با میزان درآمد و بودجه خود، اقدام به ساخت منزل برای خود می نموده است، اما با گذر زمان کم کم عده ای وظیفه ساخت وساز را برعهده گرفته و ملک های ساخته شده را به دیگران می فروختند. کمی بعد به دلیل افزایش جمعیت ناگهانی، کمبود زمین های مناسب برای ساخت وساز و از همه مهم تر تمایل مردم برای شهرنشینی، توانایی خرید ملک کاهش یافت و کمتر کسی قادر بود در همان سال های شروع زندگی مشترک، اقدام به خرید ملک یا منزل مسکونی نماید. به همین دلیل، شکل جدیدی از قراردادهای مسکن به نام اجاره شکل گرفت که درازای آن شخص اجاره نماینده یا همان مستأجر برای مدت کوتاهی ملک را از صاحب آن یعنی موجر اجاره می کرد و در ازای آن ماهیانه مبلغ مشخصی به او می پرداخت.

اجاره خانه بدون ودیعه به چه صورت انجام می گردد؟

گاهی بعضی از صاحب خانه ها به صورت یکجا و فوری به مقدار پول زیادی احتیاج دارند، مثلاً قصد سرمایه گذاری دارند یا بدهی دارند و از طرفی هم قصد ندارند که ملک خود را بفروشند، در این صورت اقدام به رهن کامل یا رهن و اجاره دادن منزل خود می نمایند تا مقدار پول مورداحتیاجشان را از مستأجر گرفته و بعد از یک سال که مشکلشان حل شد، پول ودیعه را به او بازگردانند. اما همین شرایط هم گاهی ممکن است برای مستأجر رخ دهد به این شکل که او ناگهان و در یک شرایط فوق ضروری برای سرمایه گذاری یا پرداخت بدهی یا موارد دیگر احتیاج مبرمی به پول پیش خود داشته باشد، مسلم است در شرایطی که او احتیاج به پول پیش خود دارد باید به روش اجاره آپارتمان بدون پول پیش روی بیاورد و به جای پرداخت مبلغ رهن، کرایه بیشتری پرداخت کند.

با توجه به شرایط رکود مالی اکنون جامعه، کمتر صاحب خانه ای تمایل به رهن کامل دادن منزل خود دارد و آن ها ترجیح می دهند کرایه دریافت نمایند. بنابراین شاید به راحتی بتوان خانه ای با مبلغ رهن کمتر یا بدون رهن پیدا کرد. اما مشکل اینجاست که ما از کجا باید بدانیم که در ازای اجاره بدون پول پیش، باید چه مقدار اجاره پرداخت کنیم. در ادامه ما نحوه محاسبه رهن و اجاره هر منزل را به صورت کامل برایتان توضیح خواهیم داد.

نحوه محاسبه میزان رهن و اجاره مسکن

مانند هر مسئله دیگری برای نحوه محاسبه میزان رهن و اجاره هر ملکی معیار خاصی وجود دارد که رابطه مستقیمی با قیمت آن ملک و منطقه آن دارد. برای محاسبه قیمت هر ملک یا مسکن باید در ابتدا میزان قیمت عرف ملک مسکونی در منطقه موردنظر را پیدا کنیم. در جدول زیر قیمت هر متر مسکن در بعضی مناطق تهران آورده شده است:

محدودهحدود قیمت
منطقه 129,8
منطقه 221,3
منطقه 323,7
منطقه 413,5
منطقه 516,4
منطقه 617,1
منطقه 712,8
منطقه 812,5
منطقه 99,3
منطقه 109,2
منطقه 119,4
منطقه 127,8
منطقه 1312,4
منطقه 1410,5
منطقه 157,4
منطقه 167,1
منطقه 176,8
منطقه 186,08
منطقه 196,8
منطقه 206,1
منطقه 2110,1
منطقه 2212,3

قیمت هر مترمربع ملک در هر محله با توجه به نوساز بودن و امکانات آن توسط مشاورین املاک آن منطقه محاسبه می گردد. حال به شما فرمولی را معرفی می کنیم که از طریق آن و با توجه به قیمت هر مترمربع خانه، میزان اجاره و رهن خانه را محاسبه نمایید.

فرمول محاسبه رهن و اجاره :

مبلغ رهن کامل= (قیمت هر متر مربع ×متراژ)/4

درصورتی که خانه چند سال ساخت باشد، قیمت کل ملک به جای 4، تقسیم بر 6 می گردد.

مبلغ اجاره بدون پول پیش= (مبلغ رهن کامل × 30000)/1000000

فرض کنید منزل موردنظر یک خانه 100 متری در یک محله متوسط تجریش است که قیمت هر مترمربع آن 15 میلیون تومان می باشد؛ در اولین مرحله شما باید مبلغ رهن کامل خانه را محاسبه نمایید. مبلغ رهن کامل هر خانه، اگر نوساز باشد معادل یک چهارم قیمت خانه و اگر مثلاً 10 سال ساخت باشد معادل یک ششم قیمت کل خانه می باشد. در این مثال قیمت کل خانه یک میلیارد و پانصد هزار تومان می باشد که اگر خانه نوساز باشد مبلغ رهن آن معادل یک چهارم، یعنی چیزی حدود 375 میلیون تومان می گردد. و اگر 10 سال ساخت باشد تقسیم بر 6 شده و مبلغ رهن آن 250 میلیون می گردد. حال فرض کنیم شما می خواهید با روش اجاره آپارتمان بدون پول پیش جلو بروید و هیچ ودیعه ای نپردازید. در آن صورت باید مقدار اجاره را با توجه به رهن محاسبه کنید. در حال حاضر و با توجه به حداکثر سوددهی بانک ها، در ازای هر یک میلیون تومان رهن، 30 هزار تومان اجاره مشخص شده است که برای یک خانه با مبلغ رهن 250 میلیون تومانی، چیزی حدود ماهی 7 میلیون 500 هزار تومان می گردد. یعنی شما اگر بخواهید به روش اجاره خانه بدون پول پیش در یک محله متوسط تجریش متوسل شوید، باید ماهیانه هفت میلیون پانصد هزار تومان بپردازید.

مزایا و معایب اجاره خانه بدون ودیعه

این روش هم مانند سایر روش ها معایب و مزایای خود را برای مستأجر و موجر دارد. اجاره خانه بدون پول پیش زمانی برای مستأجر مقرون به صرفه است که او بخواهد پول خود را درجایی دیگر سرمایه گذاری کند و بداند که سود خوبی به دست می آورد تا پرداخت میزان کرایه بالا برایش مقرون به صرفه باشد، در غیر این صورت اجاره آپارتمان بدون پول پیش به ضرر او تمام خواهد شد زیرا مقدار زیادی پول را بابت کرایه در سال پرداخت خواهد نمود بدون آنکه چیزی توسط صاحب خانه به او بازگردانده گردد و در خاتمه سال هم دیگر پولی برای پرداخت به عنوان ودیعه خانه نخواهد داشت.

اما این موضوع تقریباً به نفع صاحب خانه تمام می گردد، زیرا او ماهیانه مبلغ قابل توجهی را دریافت می نماید بدون آنکه لازم باشد در خاتمه سال آن را برگرداند. البته اجاره خانه بدون ودیعه زمانی به نفع صاحب خانه خواهد بود که مبلغ اجاره ای که در ماه دریافت می نماید با میزان سود بانکی برابر یا بیشتر باشد در غیر این صورت ضرر نموده است زیرا او می تواند ودیعه را دریافت نموده و با سپرده گذاری در بانک سود بیشتری دریافت کند.

میزان ودیعه در ایران به نوعی ضمانت هم محسوب می گردد زیرا موجر یا همان صاحب خانه خیالش راحت است که در صورت نپرداختن کرایه خانه توسط مستأجر می تواند مبلغ موردنظر را از روی پول ودیعه برداشته و در خاتمه سال مقدار به جامانده را به او بازگرداند. به همین دلیل است که اکثراً صاحب خانه ها سعی می نمایند مقداری ودیعه معادل مبلغ کل کرایه خانه در عرض یک سال را دریافت نمایند و کمتر تمایل به اجاره بدون پول پیش دارند.

به عنوان مثال شاید طبق فرمول بالا میزان اجاره بدون پول پیش منزل موردنظر شما ماهی 6 میلیون تومان برآورد گردد، اما صاحب خانه مبلغ بیشتری مانند 7 میلیون درخواست کند که شما باید طبق شرایط و منفعت خود اقدام به تصمیم گیری نمایید که حتی گاهی اوقات هم پرداخت این مبلغ اضافی با توجه به شرایط موجود، به نفع شما تمام می گردد.

به این مقاله از خبرنگارن امتیاز دهید

منبع: هومینگ
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 905

به "شرایط اجاره آپارتمان بدون پول پیش چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط اجاره آپارتمان بدون پول پیش چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید