رابطه ویروس کرونا و فصل گرما

به گزارش ایستگاه بازی، اصولا افزایش دمای هوا بر میزان پایداری همه انواع ویروس تاثیر منفی داشته و سبب کوتاه شدن حیات و کاهش تاثیر آنها در محیط می گردد.بنابراین افزایش دما و گرمای هوا بر جلوگیری از توسعه ویروس عامل بیماری کرونا موثر بوده بطوری که موجب کاهش شیوع این بیماری می گردد.

رابطه ویروس کرونا و فصل گرما

ویروس کرونا؛ آیا با آغاز فصل گرما شیوع کرونا کمتر می گردد؟

با شیوع بیماری کرونا، بسیاری از مردم در پی پاسخ این سوال هستند که آیا در فصل گرما، توسعه کرونا متوقف یا کند می گردد.

آیا ویروس کرونا یک بیماری فصلی است؟

بعضی از متخصصان بیماری های عفونی نسبت به فصلی بودن ویروس کرونا امیدوارند، اما آنها هنوز نمی توانند در این باره مطمئن باشند، زیرا از شیوع این ویروس زمان زیادی نگذشته است که دانشمندان شواهد مورد احتیاج را برای آنالیز این موضوع جمع آوری نمایند.

پل هانتر، یک متخصص بیماری های عفونی گفت: همه ما باید به کوشش خود ادامه دهیم، باید این ویروس را با دیگر ویروس ها و بیماری های مشابه که به این روش گسترس می یابند، مقایسه کنیم.

هوای سرد باعث شیوع ویروس کرونا می گردد

آنچه متخصصان می دانند این است که عفونت های تنفسی مانند آنفلوانزا، سرفه و سرماخوردگی دارای تأثیرات فصلی است که می توان شیوع این نوع ویروس و بیماری ها را پیش بینی و مهار کرد. بعلاوه مشخص است که شرایط محیطی خاص مانند هوای سرد، رطوبت و نحوه رفتار مردم در طول زمستان بر فرایند بیماری همه گیر و عفونی تأثیرگذار است و انتقال ویروس ها را تقویت می نماید.

یک متخصص میکروب شناسی سلولی درباره توسعه ویروس های عفونی در فصل سرما، گفت: هوای سرد باعث بروز علائم سرفه، سرماخوردگی و آنفلوانزا، بعلاوه باعث تحریک در معابر بینی و مجاری هوایی می گردد که این علائم ما را بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های عفونی قرار می دهد.

بسیاری از عفونت های تنفسی از جمله COVID-19، در قطرات سرفه یا عطسه فرد آلوده در هوا پخش می گردد. به گفته کارشناسانِ بیماری های عفونی، وقتی هوا سرد و خشک است، احتمال شناور شدن این قطرات در هوا و آلوده شدن افراد بیشتر است.

آیا گرما باعث کمتر شدن ویروس کرونا می گردد؟

یکی از سوالاتی که این روز ها درباره ویروس کرونا فکر مردم را درگیر نموده، این است که آیا شیوع COVID-19 در تابستان همان طور که با اپیدمی سارس در سال 2003 رخ داد، کمتر می گردد؟

بسیاری از افراد به از بین رفتن ویروس کرونا با آغاز فصل گرما امیدوارند؛ بعضی از دانشمندان همچنان در حال حدس هستند که ویروس کرونا در محیط های گرم تر زنده نمی ماند.

بعلاوه تعداد موارد تاییدشده تازه طی چند روز گذشته نشان می دهد که هر روز تعداد بیشتری بیمار از بیمارستان ها مرخص می شوند، اما نکته قابل توجه این است که هنوز از کاهش تعداد افراد آلوده به این ویروس آماری دیده نشده است.

ویروس کرونا در چه دمایی زنده است؟

طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های چین، COVID-19 در دمای 4 درجه سانتیگراد پایدار است و می تواند برای چندین سال در 60 درجه زیر صفر زنده بماند. این مرکز می گوید، در دما های بالاتر، مقاومت این ویروس کاهش می یابد، اما دما فقط بر ماندگاری ویروس تأثیر می گذارد، نه توانایی آلودگی آن.

شباهت ویروس کرونا با سارس

براساس تحقیقات آموزشگاه علوم پزشکی نظامی چین، درباره شباهت ویروس کرونا و سارس، گفت که سارس در دمای 4 درجه سانتیگراد پایدار به جای مانده است، اما در طول سه روز در دمای 37 درجه غیرفعال می گردد و تنها 15 دقیقه می تواند در 70 درجه سانتیگراد زنده بماند.

مشابه ویروس کرونا، اولین پفراینده سارس در اواخر سال ثبت شد. تعداد موارد تاییدشده در آوریل 2003 به اوج خود رسید و در ماه جولای هیچ بیمار دیگری پیدا نشد. دانشمندان هرگز درمانی برای سارس کشف ننموده اند و اعتقاد بر این است که ویروس در هوای گرم از بین می رود.

با افزایش دما ویروس کرونا در هوا شناور می گردد یا به سطوح می چسبد که در این مکان ها تنها برای مدت کوتاهی می تواند زنده بماند.

منبع: خبرنگاران

منبع: راسخون
انتشار: 20 آذر 1400 بروزرسانی: 20 آذر 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1831

به "رابطه ویروس کرونا و فصل گرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه ویروس کرونا و فصل گرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید