خبرنگاران همایش ملی برنامه درسی و اشتغال در دانشگاه فردوسی مشهد شروع شد

به گزارش ایستگاه بازی، مشهد- خبرنگاران- اولین همایش ملی برنامه درسی و اشتغال با رویکرد پاسخگویی دانشگاه ها به مسائل اجتماعی دانشجویان روز چهارشنبه در دانشگاه فردوسی مشهد به صورت غیرحضوری شروع شد.

خبرنگاران همایش ملی برنامه درسی و اشتغال در دانشگاه فردوسی مشهد شروع شد

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این همایش گفت: یکی از ماموریت های اصلی این وزارتخانه تربیت نیروی ماهر و مورد احتیاج جامعه است که همراه با افزایش مهارت ها و ارتقای شایستگی های تخصصی از سوی دانش آموختگان دانشگاهی برای افزایش ضریب مشارکت پذیری آنها در فراوری ملی با ایجاد اعتماد به توانمندی دانش آموختگان در ایجاد کسب و کار و توسعه نوآوری و کارآفرینی مبتنی بر شغل است.

دکتر محمدرضا آهنچیان اضافه کرد: بر اساس راه چاره طراحی و اجرای دروس اختکمک متناسب با احتیاجهای منطقه ای، هر دانشگاه می تواند چهار تا 10 واحد درسی اختکمک را برای دانشجویان خود در نظر بگیرد که این دروس متناسب با رشته و احتیاج بازار کار است.

وی ادامه داد: شیوه نامه نظارت بر حسن اجرای برنامه های درسی برای تضمین اجرای این رویکرد در برنامه های درسی تدوین و به تصویب رسید که از سال 95 و بر اساس نظام رتبه بندی که در وزات علوم وجود دارد به عنوان یکی از شاخص های دانشگاهی در نظر گرفته شده است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: این تغییرات در ساختار دانشگاه ها به وسیله راه اندازی واحدها و تشکیلاتی است که به توسعه مهارت های حین تحصیل برای دانشجو و تقویت وی در اشتغال پذیری کمک رساند.

رییس دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این همایش گفت: اشتغال و اشتغال پذیری موضوع بین رشته ای است که بخش های مختلف جامعه درگیر آن هستند.

دکتر حسین کارشکی اضافه کرد: بر اساس دیدگاه روانشناسانه، انطباق پذیری جهت شغلی با جهت تحصیل دغدغه ای است که فرد تا آخر عمر با خود دارد.

وی ادامه داد: برنامه های آموزشی درسی از زمان پیش دبستانی فرد شروع می شود و با انتخاب رشته در دوران دبیرستان و ورود او به دانشگاه و سپس آینده شغلی وی تاثیر خواهد داشت و این نشست ها می تواند در ایجاد راه کارهای مناسب برای بهتر پیموده شدن جهت آموزشی افراد برای اشتغال پذیری و انطباق پذیری آنان موثر باشد.

دبیر علمی این همایش هم گفت: هدف از برگزاری این همایش در سطح ملی جوابگویی اجتماعی دانشگاه ها به عنوان رسالت اصلی آنان در مورد افزایش توان اشتغال پذیری و تربیت دانشجویانی است که بتوانند جوابگوی احتیاج جامعه باشند.

دکتر مرتضی کرمی اضافه کرد: برنامه درسی به عنوان اصلی ترین رکن پرورش دانشجویانی است که بتوانند در جامعه مؤثر واقع شوند و در این همایش کوشش شده است به این دغدغه اجتماعی جامعه پاسخ علمی و مناسب داده شود.

وی ادامه داد: قرار بود این همایش در اسفند ماه سال گذشته و به صورت حضوری برگزار شود ولی به دلیل شیوع کرونا زمان همایش تغییر کرد. از سوی دیگر با توجه به ادامه دار بودن شرایط و احتیاج به رعایت دستورالعمل های بهداشتی تصمیم گرفته شد این هماپیش به صورت مجازی برگزار شود.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دانشگاه فردوسی مشهد سال گذشته از سند الگوی مفهومی آموزش رونمایی کرد تا بتواند در جهت پاسخ گویی به احتیاجهای جامعه از جهت پرورش نیروهای دانشی بتواند نقش خود را به خوبی ایفا نماید.

وی اضافه کرد: در جهت ایجاد اشتغال، نهادها و سازمان های دیگری همچون وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با طرح کارآموزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت با طرح تاپ و نظام آموزش عالی با رویکرد آموزش مبتنی بر شایستگی به عنوان شرکای کلیدی این موضوع هستند.

کرمی با بیان اینکه در مجموع از 209 چکیده تفصیلی و خلاصه مقاله رسیده به همایش 43 مورد به صورت سخنرانی و 49 مورد نیز در قالب پوستر پذیرفته شده است، ادامه داد: 19 19 کارگاه با شرکت 538 نفر از سراسر کشور در این همایش غیر حضوری شرکت دارند.

وی گفت: محورهای این همایش شامل، برنامه درسی و پرورش شایستگی های اشتغال پذیری، برنامه درسی گروه های آموزشی علوم انسانی - مهندسی - علوم پایه - کشاورزی - پزشکی و اشتغال، برنامه درسی - محیط کار- توسعه حرفه ای و اشتغال، برنامه درسی نظام های آموزشی مهارتی - فنی و حرفه ای - علمی کاربردی و اشتغال، برنامه درسی فوق برنامه و اشتغال، آموزش مجازی و اشتغال پذیری، برنامه درسی - کارآفرینی- کارآموزی و کارورزی است که روزهای 12 و 13 آذرماه به صورت مجازی در حال برگزاری است.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1300

به "خبرنگاران همایش ملی برنامه درسی و اشتغال در دانشگاه فردوسی مشهد شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران همایش ملی برنامه درسی و اشتغال در دانشگاه فردوسی مشهد شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید