افزایش کارخانه های نوآوری در کشور، تشکیل زنجیره نوآوری در 5 شهر

به گزارش ایستگاه بازی، دکتر اسماعیل قادری فر در تبادل نظر با خبرنگاران اظهار کرد: کارخانه نوآوری آزادی که در محل کارخانه صنعتی متروکه نزدیک میدان آزادی ایجاد شده و تقریباً تمامی عملیات بهسازی و بازسازی آن صورت گرفته است با حضور 750 نفر از فعالان حوزه اکوسیستم استارت آپی سال گذشته آغاز به کار نموده است.

افزایش کارخانه های نوآوری در کشور، تشکیل زنجیره نوآوری در 5 شهر

وی با بیان اینکه ان شا الله ظرف یک ماه آینده و بعد از ماه مبارک رمضان این کارخانه نوآوری با حضور مسئولان رسماً افتتاح خواهد شد، بیان نمود: این کارخانه با ظرفیت 3500 نفر به عنوان بزرگترین کارخانه نوآوری آسیای جنوب غربی در خاورمیانه با حضور مقامات افتتاح رسمی می گردد.

قادری فر با اشاره به کارخانه های دیگر در استان های دیگر گفت: همزمان با این کارخانه برای تنوع بخشی زیست بوم نوآوری در کشور، بعضی کلان شهرهای کشور هم مبادرت به انجام این کار نموده اند که خوشبختانه کارخانه نوآوری مشهد در یک کارخانه قدیمی و متروکه با قرار دادی که بین شهرداری مشهد معاونت علمی منعقد شده ایجاد می گردد؛ در حال حاضر عملیات عمرانی و بازسازی این کارخانه در حال اجرا است که شهریور سال جاری آن را افتتاح خواهیم کرد.

به گفته رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یک چتر حمایتی از معاونت علمی و فناوری بر سر همه کارخانه های نوآوری است اما همه این کارخانه ها کاملاً خصوصی هستند و توسط شتابدهنده های خصوصی اداره می شوند.

وی در مورد حوزه های فعالیت کارخانه های نوآوری خاطر نشان کرد: معمولاً بر اساس مزیت های منطقه ای و بومی فعالیت کارخانه های نوآوری تعیین می گردد؛ به عنوان مثال مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران و بزرگترین شهرهای مذهبی در جهان می تواند برای توسعه کسب و کار خود به سمت فرهنگ زیارت، سوغات، صنایع خلاق می روند.

به گفته قادری فر، سومین کارخانه نوآوری که به زودی قرارداد آن را با دست اندر کارانش امضا می کنیم در استان فارس است که در یک کارخانه متروکه راه اندازی و ایجاد می گردد.

وی بیان نمود: در سفری که سال گذشته معاون علمی و فناوری به استان فارس داشت ایجاد کارخانه نوآوری در دستور کار نهاده شد که هفته آینده انعقاد قرار داد برای شروع عملیات بازسازی در یک فضای 18 هزار متری شروع می گردد.

وی بیان نمود: همچنین در استان های اصفهان و یزد هم قرار است کارخانه هایی برای اختصاص کارخانه نوآوری اختصاص یابد که پیش از اینها کارخانجات اماکن صنعتی متروکه بودند.

وی با بیان اینکه برای راه اندازی کارخانجات نوآوری به وسیله راه و شهرسازی، شهرداری، استانداری اقدام می گردد، بیان نمود: امیدواریم در کلان شهرهای کشور ایجاد کارخانه های نوآوری را در کنار مراکز نوآوری داشته باشیم.

قادری فر خاطر نشان کرد: همچنین در تبریز دو مرکز نوآوری بزرگ راه اندازی شده و یکی از آنها در حال ایجاد است؛ یک مرکز نوآوری در دانشگاه تبریز در فضای 3 هزار متر است و دیگری که قرار است راه اندازی گردد در فضای 4 هزار متر تا یک ماه آینده افتتاح می گردد؛ همچنین مرکز نوآوری سلامت در دانشگاه علوم پزشکی تبریز در حال آماده سازی است که به مرحله افتتاح برسد.

وی خاطر نشان کرد: این مراکز نوآوری کوچک تر از کارخانجات نوآوری هستند ولی می توانند زمینه ای برای ایجاد چنین کارخانه های نوآوری گردد.

وی با بیان اینکه هدف این است که در فاز اول سوله ها و پهنه های صنعتی را با بازسازی به کارخانه های نوآوری تبدیل کنیم، بیان نمود: ما یک محدودیت جدی در تخصیص منابع عمرانی داریم و اینکه قصد نداریم در این شرایط هزینه ای به هزینه های دولت اضافه کنیم و به ساخت و ساز ساختمان های جدید اقدام کنیم.

به گفته رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ما همیشه در معاونت علمی به فکر هستیم که این پهنه های صنعتی متروکه از یک طرف و ظرفیت های خالی وارد چرخه نوآوری شوند و از آنها اشتغالزایی بدون دود و آلودگی های زیست محیطی بیرون بیاید.

وی بیان اینکه تمام کارخانه ها با الگوبرداری از کارخانه نوآوری آزادی که زیر نظر پارک فناوری پردیس است، شروع به کار می نمایند، بیان کرد: در واقع این کارخانه، مدل موفقی است که مجموعه ای از استارت آپها، شتابدهنده ها، سرمایه گذاران وvc ها در یک اکوسیستم و زیست بوم در کنار هم جمع شوند تا به توسعه کسب و کار فناورانه و دانش بنیان بپردازند.

وی تاکید نمود: کارخانه نوآوری مدل های خارجی جهانی هم دارد که مدل بومی آن در کشور ما پیاده سازی شده است تا بتواند بستری برای توسعه فعالیت های فناورانه و اقتصاد دانش بنیان باشند.

وی اضافه کرد: در تهران پهنه های صنعتی متروکه زیادی داریم که در شعاع 20 کیلومتری تهران هستند؛ باید به جای اینکه به کارخانه های دودزا، به مال ها، ساختمان های مسکونی و بازارهای بزرگ و… تبدیل شوند به محلی برای بروز فکر و اندیشه تبدیل شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 187

به "افزایش کارخانه های نوآوری در کشور، تشکیل زنجیره نوآوری در 5 شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش کارخانه های نوآوری در کشور، تشکیل زنجیره نوآوری در 5 شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید