جانسون: وقت توافق جدید با ایران فرا رسیده است

به گزارش ایستگاه بازی، در حالی که مقامات ایران بارها قاطعانه اعلام کرده اند که مذاکره مجدد بر سر برجام امکان پذیر نیست، نخست وزیر انگلیس اظهار داشت وقت آن رسیده است که یک توافق جدید با ایران شکل بگیرد.

جانسون: وقت توافق جدید با ایران فرا رسیده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در مصاحبه با شبکه خبری اسکای نیوز بیان نمود زمان آن رسیده است که کشورها به یک توافق جدید با ایران دست پیدا کنند.

جانسون که همچون مقامات بلندپایه سایر کشورهای جهان برای شرکت در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، خطاب به سران دیگر کشورهای جهان و مشخصاً کشورهای عضو برجام گفت : فارغ از اینکه به چه دلیل با توافق هسته ای قبلی با ایران مخالفید، اکنون زمان آن رسیده است که به سمت یک توافق جدید حرکت کنیم.

وی که ساعاتی پیش مدعی شده بود به احتمال زیاد ایران عامل حمله به تأسیسات نفتی عربستان بوده است، در خصوص واکنش احتاقتصادی کشورش به این قضیه گفت: کاری که انگلیس تلاش می کند انجام دهد این است که افراد را به هم نزدیکتر کند و از تنش ها بکاهد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز دقایقی بعد در خصوص مصاحبه نخست وزیر انگلیس با اسکای نیوز و اظهاراتش مبنی بر لزوم دستیابی به یک توافق جدید با ایران گفت: من به بوریس جانسون احترام می گزارم و از اینکه وی این ایده را بیان کرد اصلاٌ شگفت زده نشدم. توافق قبلی با ایران بسیار بد بود و باید توافق جدیدی امضا شود.

در این حال یک دیپلمات ایرانی که خواست نامش فاش نشود، به خبرنگار رویترز در نیویورک گفت: ما هرگز بر سر توافقی که حصول آن چندین سال زمان برده است، دوباره مذاکره نخواهیم کرد.

دولت ترامپ از زمان خروجش از برجام در اردیبهشت 97 تاکنون تحریم های اقتصادی مختلفی را علیه ایران وضع کرده است تا به زعم خود ایران را وادار به مذاکره مجدد برای حصول یک توافق جدید کند. با وجود تحریم های سنگین آمریکا، ایران تأکید کرده است که هرگز تن به مذاکره مجدد با کشوری که توافقات بین المللی را نقض می کند، نخواهد داد.

آمریکا در ماههای اخیر متحدان خود را برای به زعم خود کاهش تنش ها و متقاعد کردن ایران به مذاکره مجدد بر سر برجام، واسطه قرار داده اما راه به جایی نبرده است.

در حالی که برخی مقامات و رسانه های غربی تلاش می کنند اوضاع را به گونه ای جلوه دهند که گویی قرار است ایران مذاکره مجدد بر سر برجام را بپذیرد، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز شنبه در مصاحبه با شبکه خبری سی بی اس در نیویورک با استفاده از یک تشبیه طعنه آمیز قاطعانه تأکید کرد که ایران تن به مذاکره مجدد بر سر برجام نخواهد داد.

ظریف به مجری این شبکه آمریکایی سی بی اس گفت: فرض کنید که شما یک ساختمان را به من می فروشید و یک سال بعد فردی که شرکت شما را به ارث برده، می آید و به من می گوید که پول کافی پرداخت نکرده ام. او خواستار یک معامله بهتر برای خودش و معامله ای بدتر برای من می شود. به قول آقای ترامپ، در کجای تاریخ کسی با چنین چیزی موافقت کرده است؟.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 9 آبان 1398 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 415

به "جانسون: وقت توافق جدید با ایران فرا رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جانسون: وقت توافق جدید با ایران فرا رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید