توزیع روغن با کارت ملی! ، چرا روغن دوباره نایاب شد؟

به گزارش ایستگاه بازی، به گزارش خبرنگاران، گزارش های مردم از شهرهای مختلف حاکی از کمبود و گرانی روغن است. گویا این مشکل در تهران کمتر دیده می گردد و در شهرهای دیگر بیشتر است.

توزیع روغن با کارت ملی! ، چرا روغن دوباره نایاب شد؟

در بعضی از شهرها روغن گرانتر از قیمت درج شده روی جعبه فروخته می گردد. یکی از اهالی پارس آباد مغان می گوید 5 کیلو روغن را 155 هزار تومان خریده است. آن هم بعد از خرید 500 هزار تومانی از فروشگاه. این مساله در یکی از شهرهای مشهد هم گزارش شده است. در مغازه ها روغن 800 گرمی 22 هزار تومان است. درفروشگاه زنجیرهای قیمت نصف است اما کم گیر می آید و اکثرا نیست.

اهالی سبزوار و کیش هم همین مشکل را دارند. در شهر سبزوار در فروشگاه های عظیم روغن های قیمت مناسب را از قفسه ها جمع نموده اند و به ازای هر خرید فقط یک عدد روغن می دهند. در کیش خرده فروشی ها 20 تا 50 درصد قیمت روغن را بالا برده اند و در بعضی از فروشگاه ها فقط روغن خارجی پیدا می گردد.

فروش روغن با کارت ملی!

در بهبهان هم روغن کم است. فرد دیگری هم خبر داده که در یکی از شهرهای کردستان روغن فقط با کارت ملی توزیع می گردد. یکی از اهالی مرودشت هم می گوید کم مانده در شهر ما روغن را قرعه کشی نمایند!

گویا تامین روغن برای بعضی از استان ها سخت شده. از جمله استان فارس و شهر شیراز که مردم هنوز از وجود صف های طولانی برای خرید روغن خبر می دهند. آنها می گویند مسئولانی که مدعی وجود روغن هستند به یکی از فروشگاه های شیراز بیایند و روغن بخرند که ببینند روغن هست یا نه!

ماجرای کمبود روغن در فارس به صحن علنی مجلس هم رفت. امروز محمدمهدی فروردین، نماینده فیروزآباد در تذکری به وزیر صمت گفت: بعد از گذشت پنج ماه از بحران روغن هنوز مردم استان فارس از تامین روغن عاجز هستند و هر روز شاهد صف های طولانی آن هم در این شرایط کرونایی هستیم.

اما این مشکل فقط مربوط به شیراز نیست. در گرگان، هرمزگان، اهواز و کرمان هم مردم از نبود روغن گله دارند. یکی از مخاطبان خبرنگاران می گوید بنده از یک فروشگاه با کلی سفارش یک روغن گرفتم ردو بدل روغن طوری بود اگه پلیس مبارزه با مواد صحنه را می دید حتما بازداشتم می کرد. افراد دیگری هم می گویند که خرید و فروش روغن سخت شده و فروشنده از پشت قفسه ها یک روغن در نایلون سیاه به مشتری می دهد. انگار در حال خرید و فروش قاچاقیم.

یکی از مردم اهواز هم می گوید روغن مایع نیست و فقط روغن جامد وجود دارد آن هم با ماندن در صف های طولانی.

چرا روغن دوباره نایاب شد؟

اما مشکل کمبود روغن نباشی چیست؟ دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی گفته مسئله ای در فراوری و توزیع روغن مایع وجود ندارد و روزانه چهار هزار تن روغن در بازار توزیع می گردد.

پایگاه خبری وزارت صمت هم به نقل از حسن حنان، معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران خبر داده که در دو ماه آخر سال حدود 400 هزار تن روغن وارد کشور می گردد و هیچ کمبودی وجود نخواهد داشت.

حمید آذرمند، کارشناس مالی اما در حساب توییتری خود نوشته ماجرای کمبود روغن و گرانی آن نوعی جوسازی است و پای دلالان و واردنمایندگان روغن با ارز دولتی میان است.

او گفته در خصوص افزایش قیمت روغن جوسازی می گردد تا توجیهی بر تداوم واردات روغن با ارز رانتی 4200 باشد. کشور ظرفیت بسیار خوبی برای کشت دانه های روغنی دارد که هم احتیاج کارخانجات روغن را تامین می نماید و هم کنجاله مورد احتیاج صنعت طیور را. ارز رانتی 4200، مانع توسعه کشت دانه های روغنی است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1389

به "توزیع روغن با کارت ملی! ، چرا روغن دوباره نایاب شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توزیع روغن با کارت ملی! ، چرا روغن دوباره نایاب شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید