تحصیل 50 هزار دانشجوی خارجی در ایران، آمادگی جذب دانشجو از کشورهای همسایه

به گزارش ایستگاه بازی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تحصیل 50 هزار دانشجوی خارجی در کشور، گفت: این آمادگی وجود دارد که دانشجویان کشورهای همسایه در دانشگاه های داخلی پذیرش شوند.

تحصیل 50 هزار دانشجوی خارجی در ایران، آمادگی جذب دانشجو از کشورهای همسایه

به گزارش ایستگاه بازی، دکتر منصور غلامی امروز(سه شنبه، پنج شهریور)در جشن 40 سالگی دانشگاه شهرکرد با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و هفته دولت، اظهار کرد: توسعه ای که در گوشه و کنار کشور و در استان شاهد آن هستیم جریانی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفته و در این چهل ساله نعمت های فراگیری را نصیب ما نموده است.

وی با اشاره به سابقه حضور در دانشگاه شهرکرد، اعلام کرد: در سال 60 به پیشنهاد رییس وقت دانشگاه اصفهان که در آن موقع دانشکده کشاورزی شهرکرد را تحت پوشش داشت، به عنوان رئیس این دانشکده مشغول کار شدم.

غلامی ادامه داد: در دی ماه همان سال زمین کنونی دانشگاه به این مجموعه واگذار شد و کار ساخت دانشکده کشاورزی در اردیبهشت ماه 61 آغاز شد.

وزیر علوم در مورد ادامه روند توسعه دانشگاه، گفت: در یک حرکت جهادی، ساختمان مذکور ساخته و در آذرماه فراخوان برای حضور دانشجویان در کلاس صادر شد و در نهایت در سال 1370 دانشکده کشاورزی به دانشگاه شهرکرد تغییر نام داد و به طور کامل از دانشگاه اصفهان مستقل شد.

غلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بعد از انقلاب دانشگاه ها تقریباً از نو آغاز به کار کردند، گفت: این نوسازی به ویژه در بدنه هیات علمی انجام شد و مشهود بود.

وزیر علوم ادامه داد: در آن موقع در صنایع کشور از جمله صنعت نفت و صنعت نظامی و مراکز درمانی و بهداشتی از کارشناسان خارجی استفاده می شد.

غلامی تربیت نیروی متخصص را مهم ترین مأموریت دانشگاه در آن موقع دانست و توضیح داد: این مأموریت تا سال 70 که کشور از وجود نیروی خارجی بی احتیاج بود، به شایستگی به اتمام رسید و تمام مدیران و متخصصان کشور از فارغ التحصیلان دانشگاه ها بودند.

وی خطاب به دلسوزان آموزش عالی کشور، اعلام کرد: این دستاورد بزرگ امروزه به دلیل بروز و نمود مراکز کوچک تر و تراکم فارغ التحصیلان تحت الشعاع قرار گرفته و به خوبی دیده نمی گردد.

وزیر علوم با بیان اینکه ایران در اواخر دهه 80 در فراوری علم به صندلی 16 جهان ارتقا یافت، ادامه داد: در این سال ها دانشجوها و اساتید دانشگاه های کشور در جهان حرفی برای گفتن داشتند و امروز در بعضی تخصص ها از جمله نانو و بیوتکنولوژی صاحب قدرت هستیم و مقالات اساتید دانشگاه در عرصه جهانی قابل توجه است.

وی با تأکید بر اینکه نظام اسلامی توجه ویژه ای برای علم و دانش قائل است، توضیح داد: در رویکرد جدید وزارت علوم در دهه اخیر، بر این نکته تأکید می گردد که مقالات ISI تا چه اندازه می توانند در حل مسائل کشور نقش داشته باشند.

وزیر علوم تأکید کرد: 43 پارک فناوری و 197 مرکز رشد مستقر در دانشگاه های کشور از ایده های نو، شرکت های دانش بنیان، گروه های فعال علم و فناوری و ثروت آفرین و نیز گروه های کوچک صاحب ایده حمایت می نمایند.

وی در ادامه گفت: امروز شرکت های دانش بنیان کشور در عرصه جهانی حرف های زیادی برای گفتن دارند و با ایجاد ثروت صحنه های بزرگ علمی را تحت پوشش خدمات خود قرار داده اند.

غلامی با بیان اینکه این دستاوردها نشانگر شکوفایی آموزش عالی است، گفت: همانطور که در فراوری علم توانستیم پیروز شویم حتما در انتقال علم به جامعه نیز می توانیم به سطح بالای پیروزیت دست یابیم.

وی با فرصت خواندن تحریم ها، تأکید کرد: دانشگاه در سال های قبل در زمینه علم و صنعت مشتری نداشت حال آنکه امروز از طرح های صنعتی اساتید و دانشجویان در علم و صنعت استقبال گسترده وجود دارد.

غلامی با اشاره به نمونه هایی از این طرح ها، اعلام کرد: قرارداد پمپ های استخراج نفت، قردادهای حوزه محیط زیست و پژوهش های حوزه مسائل اجتماعی و مالی که میان دانشگاه ها و صنعت نهایی شده اند، از نمونه این طرح ها هستند.

وزیر علوم تأکید کرد: سال گذشته در هفته پژوهش طی جلسه ای میان صنعت و دانشگاه 90 مسئله مطرح و طی همان جلسه برای 11 مسئله قرارداد تنظیم شد که مبلغش نیز مورد توجه بود.

غلامی با بیان اینکه دانشگاه های بزرگ رسالت های ملی و بین المللی دارند، گفت: حدود 450 قرارداد بین المللی میان اساتید دانشگاه های خارجی و داخلی منعقد شده و در حال انجام است.

وزیر علوم در انتها اعلام کرد: دو گروه از اساتید دانشگاه های افغانستان در کشور دوره های تخصصی را می گذرانند که این امر در راستای رسالت انقلاب اسلامی برای تعامل با ملت ها انجام می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 315

به "تحصیل 50 هزار دانشجوی خارجی در ایران، آمادگی جذب دانشجو از کشورهای همسایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحصیل 50 هزار دانشجوی خارجی در ایران، آمادگی جذب دانشجو از کشورهای همسایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید