بودجه ای تاکنون در اختیار بنیاد رادی قرار نگرفته است

به گزارش ایستگاه بازی، نشست نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی با بیان توضیحاتی درباره هزینه ها و بودجه های این جشنواره، کارگاه ها، نمایش ها و همچنین لزوم حمایت از سازمان های مردم نهاد برگزار گردید.

بودجه ای تاکنون در اختیار بنیاد رادی قرار نگرفته است

به گزارش ایستگاه بازی، نشست خبری نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی صبح دوشنبه 10 دی ماه با حضور دبیران بخش های مختلف این جشنواره در سالن کنفرانس مجوعه تئاتر شهر برگزار گردید.

بهزاد صدیقی دبیر نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی در ابتدای نشست با بیان اینکه این جشنواره بر اساس فعالیت ها و اهداف بنیاد اکبر رادی پایه گذاری شده است گفت: فکر اولیه این جشنواره به اساسنامه این بنیاد برمی گردد اما مراسم اختتامیه نمایشنامه خوانی اکبر رادی، عامل اصلی برگزاری این جشنواره شد. سپس این تصمیم در جلسات هیات مدیره آنالیز و فراخوان در بهار 97 آماده شد و به این ترتیب برای آنالیز مقدمات آن با نهادهای فرهنگی و مسئولان مکاتبانی صورت گرفت، در نهایت در شهریور 97 فراخوان در شش بخش منتشر و مدیران انتخاب شدند.

او با تاکید بر اینکه این جشنواره به صورت کاملا مستقل و خصوصی برگزار می گردد اظهار کرد: این جشنواره قرار است پاسدار اندیشه های استاد رادی باشد. 13 عضو شورای سیاست گذاری در این بنیاد حضور دارند همچنین برای برگزاری این جشن از هنرمندان دیگری هم مانند محمد رحمانیان، نادر برهانی مرند، حسین مسافر استانه، شهرام کرمی و شهرام گیل آبادی، خانم زاهدی، بهروز محمودی بختیاری و ... دعوت شد تا در این راه همراه ما باشند.

صدیقی ادامه داد: این جشنواره با وجود آنکه در اندازه کوچکی برگزار می گردد اما هدفش آشنایی افراد با آثار اکبر رادی و به خصوص حمایت از نمایشنامه نویسان معاصر است. همچنین فرصتی است برای دیده شدن آنها. این نمایشنامه نویسان صرفا معرفی نمی شوند بلکه شرایطی را برایشان ایجاد خواهیم کرد که در تئاتر حرفه ای هم بتوانند عرض اندام نمایند. در بخش صحنه ای با محدودیت ها زیادی روبرو بودیم زیرا امکانات سخت افزاری مناسبی نداریم.

دبیر جشنواره درباره بخش های حاشیه ای این رویداد شرح داد: در این دوره، از آثار منتشر نشده اکبر رادی در حوزه نمایشنامه نویسی رونمایی خواهد شد. همچنین وب گاه بنیاد اکبر رادی راه اندازی خواهد شد که امکان ارتباط با این بنیاد را سهولت می دهد. کارگاه های آموزشی هم با حضور محمد چرم شیر، هادی مرزبان برگزار خواهد شد و این کارگاه ها دو ساعته با رویکردی به اثار اکبر رادی خواهند بود.

وی درباره بودجه های موردنیاز و منابع مالی این جشنواره هم خاطر نشان کرد: ما برآوردی از هزینه های جشنواره انجام دادیم، سپس آن را به شورای شهر تهران ارائه کردیم اما تا این لحظه هیچ بودجه ای در اختیار این بنیاد قرار نگرفته است. بخشی از آن مصوب هم شده و قرار است پرداخت گردد. با مرکز هنرهای نمایشی هم صحبت شد و برحسب شرایط بودجه ای این مرکز با بخشی از هزینه های ما موافقت شد. مرکز هنرهای نمایشی قرار است 40 میلیون تومان یاری کند و شورای شهر هم 60 میلیون تومان پرداخت خواهد نمود که تازه شورای شهر هفته گذشته به ما گفته اند باید اسناد و مدارکی برایشان ببریم که ای کاش زودتر به ما گفته بودند تا بتوانیم این مراحل را سریع تر پیش ببریم . هزینه ساخت مدال و نشان هم توسط اسپانسرهای ما پرداخت شد و حدود 15 میلیون تومان بوده این رقم به غیر از طراحی نشان است که توسط امیر اسمی انجام شد.

صدیقی درباره بخش نمایشنامه خوانی و نمایش نویسی هم شرح داد: 61 اثر در بخش نمایشنامه خوانی ثبت شد که 52 اثر فیلمهایشان را ارسال کردند، 8 اثر توسط هیئت انتخاب به بخش نمایشنامه خوانی راه پیدا کردند که فقط شامل اثار اکبر رادی می شوند. در بخش نمایشنامه نویسی هم 288 اثر ارسال شد و در این بین 278 اثر در اختیار هیئت داوران نهاده شد و به این ترتیب 185 نفر نمایشنامه های خودشان را برای ما ارسال کردند. امیدواریم بتوانیم استعداد جدیدی را معرفی کنیم و درنهایت نشان اکبر رادی را هم فقط به یک نفر در مراسم اختتامیه اهدا خواهیم کرد.

او همچنین اضافه نمود: محمود دولت آبادی دبیر افتخاری این دوره جشن خواهد بود. او از دوستان قدیمی اکبر رادی بوده و حضورشان برایمان بسیار ارزشمند است.

در ادامه آرش رادی عضور هیات مدیره، شورای سیاست گذاری بنیاد رادی و همچنین از اعضای هیات داوری بخش مقالات رادی شناسی و سمینارها بیان نمود: برخلاف بسیاری از همایش های تئاتری که به حواشی تئاتر بیشتر پرداخته می گردد و اصل و بدل جایشان تغییر می نماید، این جشنواره کوشش دارد تا این حلقه مفقوده را هدف قرار دهد و سعی نموده از کلیشه ها فاصله بگیرد و به تئاتر هویت بدهد، نکته دیگر این است که حمایت از سازمان های مردم نهاد بارها در رسانه ها گفته شده است، بنابر این اکنون زمان انجام این حرف برای یکی از قله های نمایشنامه نویسی است.

امیر اسمی دبیر بخش نمایشگاه گروهی به یاد اکبر رادی در سخنانی درباره این بخش شرح داد: روز جمعه 14 دی ماه افتتاحیه این بخش در نگارخانه آریا ساعت 16 تا 20 برگزار خواهد شد که در هشت روز دایر است و درواقع با افتتاح آن جشنواره رسما شروع به کار می نماید. در این قسمت آثاری از هنرمندانی چون فخرالدین فخرالدینی، حسین زنده رودی، مریم زندی، ابراهیم حقیقی، جمال رحمتی، امیر اسمی، حمید فرامرزی،ابراهیم حسینی و... به نمایش درمی آید.

او همچنین گفت: تمام کشورها برای قدردانی از بزرگانشان در مسیری حرکت می نمایند تا آنها را به دیگران بشناسانند. این کوچکترین قدمی است که می توان برداشت تا بزرگانمان را معرفی کنیم. همچنین عواید فروش آثار این بخش به نفع نمایشنامه نویسی و فعالیت های بنیاد اختصاص پیدا خواهد نمود.

یوسف باپیری دبیر بخش مونولوگ جشنواره هم با اشاره به اینکه هدف ما حمایت از بنیاد رادی است گفت: حدود 82 اثر به این بخش ارسال شده و از این تعداد 77 اثر فیلمشان را به دست ما رسانده اند. هیئت انتخاب این بخش که شامل ستاره پستانی، اشکان خیل نژاد هستند از 77 اثر 6 اثر انتخاب کردند. این بخش از 15 تا 20 دی در سه سالن سمندریان و ناظرزاده و انتظامی مجموعه خانه هنرمندان و ایرانشهر برگزار خواهد شد و تا آخر هفته هم هیات داوران این قسمت اعلام خواهند شد.

او در صحبت های خود تاکید نمود: تا همین الان حتی یک ریال از بودجه ای وجود خارجی نداشته و همه کارها به وسیله اعتبار شخصی که اعضای این بنیاد داشتند پیش رفته است.

روح الله جعفری دبیر بخشی دیگر از این نشست بیان نمود: در بخش مقالات شناسی و سمینارها باید به یک نکته اساسی اشاره نمود. ما در نظر داشتیم که اگر آثار بتواند در زمینه های مختلف از کیفیت بالایی برخوردار باشند، به لحاظ فراوری محتوا در دوره های بعدی جشنواره از آنها استفاده گردد. اگر کیفیت آثار فراوریی بالا باشد ما می توانیم در دوره بعد شاهد به صحنه رفتن آنها هم باشیم. همچنین در کتاب رادی شناسی6 هم این مقالات منتشر خواهد شد.

وی همچنین اضافه نمود: تعداد آثار ارسال شده نشان از دغدغه علاقه مندان به این حوزه و پژوهش دارد. در بخش نهایی 21 چکیده ارسال و 13 مقاله برگزیده شدند و دو مقاله به صورت کامل در جشنواره ارائه خواهند شد. در این بخش سه پنل در سه روز هم برگزار خواهد شد.

ابراهیم حسینی دبیر نمایشگاه اسناد تصویری اکبر رادی که در این مراسم حضور داشت، اظهار کرد: این دومین بار است که این نمایشگاه برگزار می گردد و پیشنهادمان این بود که این بخش مانند یک سند باشد و در نهایت امیدوارم بتوانیم یک موزه تصویری برای اکبر رادی پایه گذاری کنیم. زیرا اکنون با یک گنجینه بسیار خوبی روبرو هستیم. تئاتر به ثبت شدن این اسناد نیازمند است و هر کدام از آنها می تواند در آینده بسیار معتبر باشد.

او در سرانجام اطلاع داد: افتتاحیه ما شنبه 15 دی ماه در نگارخانه نقش دنیا در ضلع جنوبی پارک ساعی برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 124

به "بودجه ای تاکنون در اختیار بنیاد رادی قرار نگرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه ای تاکنون در اختیار بنیاد رادی قرار نگرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید