السراج: چه انتظاری غیر از این داشتید؟ اینکه از ترکیه تانک و پهپاد نگیریم؟

به گزارش ایستگاه بازی، فارس نوشت: رئیس دولت نجات ملی لیبی گفت که چاره ای جز دریافت یاری نظامی از ترکیه برای مقابله با تجاوز نیروهای تشکیلات موسوم به ارتش ملی لیبی وابسته به ژنرال حفتر را ندارد.

السراج: چه انتظاری غیر از این داشتید؟ اینکه از ترکیه تانک و پهپاد نگیریم؟

بهترین تجربه سفر را با تورهای ارزان قیمت ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویاییو بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیکر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

فائز السراج رئیس شورای ریاستی دولت وفاق ملی لیبی که مورد حمایت جامعه بین المللی است، در پاسخ به مخالفان توافقنامه لیبی با ترکیه گفت که طرابلس در حال حاضر علاقه مند به وارد کردن تانک ها و هواپیماهای بدون سرنشین از ترکیه است.

السراج در گفت وگو با روزنامه ایتالیایی کوریره دلا سرا گفت: دولت لیبی چاره ای جز درخواست یاری نظامی از ترکیه ندارد.

وی ضمن تأکید بر خواسته لیبی برای دریافت تانک و پهپاد از ترکیه پرسید: ببخشید چه انتظاری غیر از این داشتید؟ اینکه از ترکیه تانک و پهپاد نگیریم و دولتمان دست بسته بنشیند و شاهد نابودی طرابلس در برابر چشمانمان باشد، در حالی که هر کجا خون می بینیم. می خواستید بیکار بنشینیم و ببینیم که پایتخت لیبی اشغال می گردد؟

نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی در پاسخ به این سوال که آیا در نهایت قواعد بازی لیبی در دستان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای وی است، گفت: این یک سناریوی سخت است و به دلیل مداخلات خارجی پیچیده تر شده است. با این حال، من فکر نمی کنم که کل مسئله به جز به وسیله گفت وگوهای پوتین و اردوغان حل گردد.

السراج درباره حمله نیروهای ژنرال حفتر به طرابلس که مورد حمایت مجلس طبرق در شرق لیبی واقع شده است، گفت: متجاوز در عمل شکست خورده است. از زمان حمله غافلگیرانه آن در آوریل گذشته حفتر می گوید که طرابلس را ظرف 48 ساعت می گیرد، اما با گذشت نوزده ماه هنوز جنگ ادامه دارد.

وی تاکید نمود: ما مطمئنیم که در نهایت ما هستیم که پیروز خواهیم شد و معلوم خواهد شد چه کسی حق مذاکره درباره آینده لیبی را دارد و چه کسی متجاوز است ودر دیوان کیفری محاکمه خواهد شد.

دولت وفاق ملی لیبی روز 27 نوامبر (چهارشنبه ششم آذر) از امضای دو یادداشت تفاهم طبق قوانین بین المللی در زمینه همکاری امنیتی و مناطق دریایی به ترکیه اطلاع داد که با واکنش شدید مصر، قبرس و یونان روبرو شد و متعاقب آن یونان از اخراج سفیر این دولت از اطلاع داد.

دولت وفاق ملی لیبی بر اساس توافق صخیرات در مغرب سال 2015 تشکیل شد و مورد حمایت جامعه بین الملل و سازمان ملل است. با این حال، گرایش اسلامی این دولت، باعث شده است که بعضی کشورهای منطقه از مصر گرفته تا عربستان سعودی و امارات، از نیروهای مخالف این دولت حمایت نمایند که ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای مسوم به ارتش ملی لیبی یکی از آن هاست.

حفتر از 15 فروردین ماه که دستور حمله به شهر طرابلس، پایتخت لیبی و محل استقرار دولت وفاق این کشور را صادر نموده است، کوشش می نماید با حمایت های منطقه و بین المللی به عمر این دولت انتها دهد. او طی این مدت بارها دستورهای مشابهی برای نیروهای خود صادر نموده است که آخرین آن، پنجشنبه هفته گذشته بود.

درگیری های نظامی بین دولت فایز سراج و نیروهای حفتر، پای قدرت های منطقه ای و بازیگران فرامنطقه ای را به لیبی باز نموده و منجر به صف کشی در درگیری های داخلی این کشور شده است.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر از اقدامات ژنرال خلیفه حفتر حمایت سیاسی و تسلیحاتی نموده اند. در مقابل نیز ترکیه و قطر نیز از دولت وفاق ملی حمایت تسلیحاتی، سیاسی و رسانه ای نموده اند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 657

به "السراج: چه انتظاری غیر از این داشتید؟ اینکه از ترکیه تانک و پهپاد نگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "السراج: چه انتظاری غیر از این داشتید؟ اینکه از ترکیه تانک و پهپاد نگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید