استمداد از خیران برای برچیدن چهار هزار مدرسه سنگی در کشور

به گزارش ایستگاه بازی، معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: چهار هزار مدرسه سنگی در کشور وجود دارد که برای برچیده شدن آن ها و ساخت فضا های آموزشی مناسب در این منطقه ها احتیاج به مشارکت خیران و گروه های جهادی داریم.

استمداد از خیران برای برچیدن چهار هزار مدرسه سنگی در کشور

به گزارش خبرنگاران از البرز، مهراله رخشانی مهر، معاون وزیر آموزش و پرورش در حاشیه گردهمایی روسای مجمع خیرین مدرسه ساز کشور در کرج، مقدار جمعیت دانش آموزی این مدارس را بین پنج تا 15 نفر گفت و گفت: در این مدارس بیشترین نگرانی ما بابت تامین فضای آموزشی مناسب در منطقه ها محروم و صعب العبور است.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت اضافه نمود: بخشی از ساماندهی این کار را به وسیله اعتبارات محرومیت زدایی با مشارکت قرار گاه امام حسن مجتبی (ع) در حال اجرا است و از طرفی در حال رایزنی با خیران برای حل مسائل کلاس های درس مدارس سنگی در منطقه ها عشایری هستیم.

رخشانی مهر گفت: اکنون تعداد بخاری های نفتی مدارس به کمتر از سه درصد و مدارس احتیاجمند تخریب و بازسای به زیر 20 درصد رسیده است ضمن آنکه مدارس خشتی و گلی دیگر در کشور وجود ندارند، اما مدارس سنگی مشکل امروز حوزه نوسازی هستند.

او اضافه نمود: هرچند که اعتبارات نوسازی مدارس افزایش یافته، اما با توجه به واقعیت جامعه در مورد افزایش قیمت ها کافی نیست لذا احتیاج به افزایش سطح مشارکت مردم داریم.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: برطرف کمبود فضای آموزشی در استان هایی که مشکل دارند به هزینه بیشتری احتیاج دارد.

رخشانی مهر با بیان این که 30 درصد مدارس یا به طور کامل خیرساز و یا با مشارکت دولت و خیرین ساخته شده است، اضافه نمود: برای افزایش تعداد خیرین به فرهنگ مشارکت، همدلی و همراهی احتیاجمند هستیم و به همین علت طرح آجر به آجر طراحی شد تا همه مردم بتوانند در این راه خداپسندانه مشارکت نمایند.

او به همراهی 30 هزار خیرمدرسه ساز در کشور اشاره نمود و گفت: به همت خیرین و تخصیص اعتبار، مقدار مدارس فرسوده کشور که سال ها 30 درصد بود، اکنون به 10.5 درصد کاهش یافته است.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور اضافه نمود: در مهر ماه امسال، قریب به 9 هزار و 450 کلاس درس با زیربنای 1.5 میلیون مترمربع تحویل آموزش و پرورش شد که خیرین در ساخت آن ها نقش مهمی داشتند و تا سرانجام امسال نیز مجموع کلاس های درس تحویلی به 14 هزار و 900 باب خواهد رسید.

رخشانی مهر با اشاره به آثار و برکات مشارکت عمومی در امر مدرسه سازی گفت: این حرکت ارزشمند سرآغازی برای فرهنگ سازی در جامعه است؛ مدرسه سازی هدف نیست، بلکه یک وسیله برای آموزش و ارتقای سطح فرهنگی جامعه است.

او با اشاره به این که قرارگاه جهادگران مدرسه ساز در سازمان نوسازی مدارس کشور تشکیل شده است، اضافه نمود: این قرارگاه علاوه بر محرومیت زدایی آموزشی، فرهنگسازی هم ارائه می دهد.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: از تلاشگران عرصه های جهادی حوزه مدرسه سازی انتظار داریم تا با ترویج زمینه های مشارکت مردم و هم افزایی در طراحی مدارس به تغییر الگوی معماری و بهینه سازی اجرای طرح هاکمک نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1884

به "استمداد از خیران برای برچیدن چهار هزار مدرسه سنگی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استمداد از خیران برای برچیدن چهار هزار مدرسه سنگی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید