استاندار خراسان جنوبی از بنای تاریخی سرای امینی بازدید کرد

به گزارش ایستگاه بازی، استاندار خراسان جنوبی با حضور در بنای تاریخی سرای امینی از بخش های مختلف این بنای تاریخی بازدید به عمل آورد.

استاندار خراسان جنوبی از بنای تاریخی سرای امینی بازدید کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، علیرضا نصرآبادی مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی بیرجند گفت: در این بازدید توضیحاتی از اقدامات مرمتی انجام شده تا کنون ارائه شد و بحث تبدیل بنا به عنوان بازارچه صنایع دستی شهرستان بیرجند مورد تاکید نهاده شد.

او اضافه کرد: مرمت بنای تاریخی سرای امینی از سال96 شروع شده که برداشت آوار، طاق زنی، استحکام بخشی دیوارها، بام سازی و سقف زنی از عمده عملیات مرمتی اجرا شده در بنا است.

نصرآبادی ادمه داد: بنای تاریخی سرای امینی در محدوده بافت قدیم و راسته بازار بیرجند نهاده شده و قدمت آن به دوره قاجار بر می شود.

او گفت: یکی از ویژگی های مهم کاروانسرای امینی قرار دریافت آن در مرکز بازار و در جهت تردد مسافرینی که قصد تهیه کالاهای خود و سوغات مخصوص شهرستان را دارند، هستند که تبدیل این بنا به دلیل هماهنگی با بازار وشرایط خاص بنا می تواند به رونق گردشگری، تجاری و فرهنگی یاری قابل توجه ای نماید به علاوه با توجه به فضای وسیع مجموعه و قرارگیری آن در مرکز بازار و همچنین به دلیل دارا بودن فضاها و اتاقهای متعدد احیا آن به عنوان بازارچه صنایع دستی در بر آوردن اهداف مالی و فرهنگی دارای توجیه مناسب خواهد بود.

کاربری اولیه این بنا محلی بوده و برای تجارت پشم، چای ، قند و قالی بوده و در حال حاضر نیز متروکه است و با شماره 30160 مورخ 24/03/1390 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 2 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 291

به "استاندار خراسان جنوبی از بنای تاریخی سرای امینی بازدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندار خراسان جنوبی از بنای تاریخی سرای امینی بازدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید