آمریکا در روابط ایران و افغانستان شیطنت می نماید

به گزارش ایستگاه بازی، سفیر پیشین ایران در افغانستان درباره سفر سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان به ایران براین باور است: البته او از قبل نیز نگاه مثبتی نسبت به روابط دو کشور داشت. شاید یکی از دلایل این سفر تقویت روابط دیپلماتیک بین دو کشور است زیرا مقامات دو کشور در سال های اخیر سفرهای جدی به کشورهای یکدیگر نداشتند

آمریکا در روابط ایران و افغانستان شیطنت می نماید

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات رفتن به آمریکا برای تحصیل هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

فداحسین مالکی سفیر پیشین ایران در افغانستان و نماینده مجلس یازدهم در گفت و گو با ایستگاه بازی درباره سفر اتمر به ایران گفت: این سفر از جهات مختلف حائز اهمیت است و اولین سفری است که آقای اتمر به جمهوری اسلامی دارد. البته او از قبل نیز نگاه مثبتی نسبت به روابط دو کشور داشت. شاید یکی از دلایل این سفر تقویت روابط دیپلماتیک بین دو کشور است زیرا مقامات دو کشور در سال های اخیر سفرهای جدی به کشورهای یکدیگر نداشتند مساله دیگر شیطنت های زیادی است که اخیرا توسط بعضی از کشورهای خارجی نسبت به روابط بین دو کشور ایجاد شده است بخصوص آمریکایی ها که در جهت تیره کردن روابط بین دو کشور کوشش های زیادی دارد.

وی در ادامه این مصاحبه توضیح داد: هر دو کشور فارسی زبان و دارای تمدن مشترک و مرز مشترک و اشتراکات فراوان هستند و این هراس در مقامات هر دو کشور وجود دارد که نباید به دلیل مسائل روابط بین دو کشور سرد گردد. موارد متعدد دیگری نیز مطرح است از جمله تعداد زیادی از برادران و خواهران افغانی ما که در جمهوری اسلامی ایران زندگی می نمایند و این موضوع نیز مورد بحث مقامات دو کشور بود. همچنین موضوع هیرمند و خشکسالی چندین ساله در سیستان که قطعا موضوع مذاکره بین مقامات دو کشور خواهد بود همچنین خشکی هامون که از زیباترین تالاب های دنیاست. من این سفر را پر اهمیت تلقی می کنم و امید دارم خط بطلانی بر شیطنت های خارجی باشد. ایران و افغانستان دو کشور دوست و برادر هستند که می توانند در سایه وحدت در کنار هم قرار بگیرند.

این سفیر پیشین اضافه نمود: مساله دیگر موضوع صلح و مسائل موجود در داخل افغانستان است. از جمله اختلافاتی که بین دولت وحدت مرکزی و طالبان وجود دارد و در این بین جمهوری اسلامی ایران نباید در حاشیه قرار بگیرد. ایران قطعا باید کما فی السابق صاحب نظر باشد. نگاه مقامات کشور ما در حوزه دیپلماسی به کشورهای همسایه و افغانستان باید نگاهی پر رنگ تر باشد. ایران نباید اجازه بدهد بازیگران بین المللی از جمله آمریکا و روسیه در معادلات افغانستان اعمال نفوذ نمایند و جمهوری اسلامی در حاشیه باشد. البته مقامات افغان به دنبال این هستند که ایران در مذاکرات صلح حضور فعالی داشته باشد چون ایران به هیچ وجه راضی نیست جز صلح بین الافغانی چیز دیگری اجرا گردد. مذاکرات دوحه و مسکو چیزی نیست که گره چندین ساله در معادلات کلان سیاسی افغانستان را باز کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1041

به "آمریکا در روابط ایران و افغانستان شیطنت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا در روابط ایران و افغانستان شیطنت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید