آغاز فرایند افزایشی کرونا در شرق کشور

به گزارش ایستگاه بازی، در پی افزایش شهر های قرمز کرونایی و ایجاد فرایند افزایشی در برخی استان های کشور، یک اپیدمیولوژیست و دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید19، گفت: خطرناک ترین کاری که در حال حاضر اتفاق می افتد یا حداقل صحبت آن مطرح می شود، این است که هر نهادی با چانه زنی سعی می کند فعالیت هایش را از سر بگیرد و همزمانی این بازگشایی ها مهمترین نگرانی در شرایط فعلی است.

آغاز فرایند افزایشی کرونا در شرق کشور

به گزارش ایسنا، مسعود یونسیان با اشاره به سیر افزایشی کرونا در برخی استان های کشور، گفت: آنچه که در حال حاضر مشهود است، این است که به نظر می رسد در شرق کشور فرایند کاهشی متوقف شده و حتی میزانی فرایند افزایشی بیماری آغاز شده است. در استان هایی مانند خراسان شمالی، جنوبی، رضوی و سیستان و بلوچستان فرایند میزانی افزایشی شده است. البته میزان بروز در استانی مانند سیستان و بلوچستان خیلی پایین است، اما طبق آخرین گراف هایی که در نرم افزار ماسک ارائه شده، به نظر می رسد میزان بستری در این استان ها دارد میزانی آهنگ افزایشی پیدا می کند.

وی اضافه کرد: البته هنوز نمی توان به جرات گفت که آیا این ها یک افزایش با ثبات و پایدار خواهد بود یا اینکه ممکن است مجددا رو به کاهش برشود. به هر حال واقعیت این است که در کل کشور، سرعت کاهش موارد بیماری بسیار کم شده و استان های زیادی هم در شرایط افقی حرکت می کنند. این شرایط افقی در این سطح مطلوب نیست، بلکه اگر در سطح پایین تری از میزان بروز و بستری به شرایط افقی می رسیدیم، مطلوب بود، اما اکنون اینطور نیست.

بازگشایی های همزمان و نگران کننده

یونسیان تاکید کرد: بازگشایی های همزمانی هم که از اطراف کشور می شنویم، اعم از دانشگاه ها، وزارت آموزش و پرورش، کارمندان، برگزاری مراسمات فرهنگی و مذهبی و... می تواند در جهت گیری آینده این فرایند ها نقش داشته باشد. به نظر می رسد که برای بازگشایی ها به صورت همزمان و بدون توالی زمانی مناسب اقدام می شود و این موضوع نگران کننده است.

وی گفت: البته اینکه دلیل سیر افزایشی بیماری در برخی استان ها چه هست و آیا ممکن است که افزایش ها جدی باشد یا خیر را خیلی نمی توان به صورت تعیین گفت. به طور کلی هر زمان که شاخه اپیدمی مان در کشور نزول پیدا می کند، همه، اعم از مردم و مسئولان اقدامات پیشگیرانه و رعایت ها را سست می کنند، اما اینکه آیا ممکن است این افزایش ها ردپایی از یک جهش باشد، هنوز نه قابل تایید است و نه قابل رد کردن و باید اطلاعات بیشتری پیدا شود. این احتمالات همیشه مطرح هستند، ما فعلا هیچ شواهدی ندیده ایم، اما هر احتمالی ممکن است رخ دهد.

یونسیان تاکید کرد: در شرایط فعلی توصیه ام این است که یک مدیریت واحد بر بازگشایی ها حکم فرما باشد و برای بازگشایی ها اولویت بندی کنند؛ به طوری که در هر مقطع زمانی، فقط یک جا را بازگشایی کرده، سپس آن را به دقت رصد کرده و بعد از مشاهده نتایج، سراغ بازگشایی بعدی فرایند. خطرناک ترین کاری که در حال حاضر دارد اتفاق می افتد یا حداقل صحبت آن مطرح می شود، این است که هر نهادی با چانه زنی سعی می کند فعالیت هایش را از سر بگیرد و همزمانی این بازگشایی ها مهمترین نگرانی در شرایط فعلی است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 آذر 1400 بروزرسانی: 3 آذر 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1814

به "آغاز فرایند افزایشی کرونا در شرق کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز فرایند افزایشی کرونا در شرق کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید