آرامبخش های گیاهی

به گزارش ایستگاه بازی، استرس، اضطراب، اعصاب نا آرام واژه هایی نه چندان غریبه برای انسان های جوامع امروزی که فاکتورهای استرس زای بسیاری را اطراف خود دارند و درک می نمایند نیست ولی مشکل غیرقابل برطرفی هم نیست چرا که به علت پیشرفت علم در طب مدرن و طب سنتی راه و روش های بسیاری به عنوان راهکار و دارو برای برطرف عوارض استرس و آرام اعصاب و روان شناخته و تجویز می گردد.

آرامبخش های گیاهی

گیاهان دارویی آرامبخش اعصاب

نمی توانید احساس آرامش کنید؟ یکی از این گیاهان آرامبخش را امتحان کنید.
گیاه دم شیر
وقتی مضطرب هستید و دوست دارید که فرار کنید و از جهان پنهان شوید، گیاه دم شیر را امتحان کنید. این گیاه از خانواده نعناع است و برای مادران جدیدی که احساس اضطراب و ضعف می نمایند، مفید می باشد. سوزان وید، این گیاه را به خانم هایی که شرایط زندگی سختی دارند مثلا به وسیله همسر یا رئیسشان تحت فشارند، توصیه می نماید.

او می گوید: این گیاه شما را به یک آدم احمق مسرور تبدیل نمی نماید، بلکه به شما قدرت تحمل و برنامه ریزی می دهد. برای مقابله با اضطراب، 2 تا 3 بار در روز، نصف تا یک قطره چکان از عصاره این گیاه را مصرف کنید.

گیاه کاوا کاوا (فلفل استرالیایی)
این گیاه، بومی جزایر پلینزی و ملانزی است و بطور سنتی بعنوان یک گیاه مست نماینده در مراسم و جشن ها مورد استفاده قرار می گرفت. رزماری، نویسنده کتاب شفای گیاهی برای زنان می گوید: این گیاه، مورد علاقه من، برای مقابله با اضطراب است زیرا عضلات را شل و فکر را پاکسازی می نماید و باعث می گردد که در لحظه زندگی کنید.

رزماری این گیاه را برای عوامل استرس زای روزانه توصیه می نماید مانند پرواز هواپیما، سخنرانی در جمع، ارائه کار و حل اختلافات مردم. این گیاه اغلب برای مقابله با بحث و جدل های داخل قبیله یا خانواده، مورد استفاده قرار می گرفت. اینگونه گفته شده که وقتی کاوا وارد قلب می گردد، دیگر نفرتی در قلب وجود نخواهد داشت.

این گیاه، سرخوردگی ناشی از خشم را از بین می برد و بنابراین با وجود اختلافات، می توانید با هم کنار بیایید و راه چاره های مسالمت آمیز پیدا کنید. در صورت لزوم، یک قطره چکان از عصاره این گیاه را در آب گرم بریزید و مصرف کنید (در روز، بیشتر از سه برابر این میزان مصرف نکنید).

موارد منع مصرف
کاوا کاوا نباید همراه با الکل یا به وسیله کسی که مبتلا به هپاتیت یا دیگر بیماریهای کبدی است، مصرف گردد. بعلاوه اگر باردار هستید، از این گیاه استفاده نکنید.
بادرنجبویه
اگر می خواهید که بدون احساس گیجی و کندی، استرس تان را کم کنید، بادرنجبویه را امتحان کنید. کینگزبری می گوید: من این گیاه را برای هر کسی که حس می نماید شاد نیست، استفاده می کنم. این افراد، افسرده نیستند اما احساس غم و اندوه می نمایند.

این گیاه برای اوقاتی مناسب است که آنقدر احساس ضعف می کنید که تقریبا حرکت نمی کنید. عطر این گیاه، به قدرت شفا بخشی اش می افزاید و می تواند مانند چای مورد استفاده قرار بگیرد. عطر مرکبات، بخودی خود نشاط بخش است.

آن را مانند چای بنوشید. برای آماده کردنش، یک مشت برگ تازه یا خشک شده آنرا به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و بمدت 5 تا 10 دقیقه صبر کنید. سپس برگها را از آب بیرون بیاورید و فشار دهید و در صورت تمایل آنرا با عسل شیرین کنید.

می توانید از عصاره بادرنجبویه هم استفاده کنید. 1 تا 5 قطره چکان از عصاره آنرا تا سه بار در روز مصرف کنید.

شیره دانه جو دو سر
آیا مدت هاست که سخت کار نموده اید و تعادل عاطفی تان را از دست داده اید؟ پس این گیاه برای شما مناسب است. دیوید وینستون، رئیس بخش گیاهشناسی و کیمیاگری می گوید: شیره دانه جو دو سر، عصاره جو دو سر کامل است که فقط به وسیله گیاه جو دو سر هنگامی که دانه است فراوری می گردد. بنابراین با مصرف بلغور جو دو سر در صبح، نمی توانید از فواید آن استفاده کنید.

این گیاه، پایه احساسی متعادل تری ایجاد می نماید تا شما نسبت به هر چیز کوچکی، واکنش نشان ندهید. این گیاه، یک انتخاب عالی برای کسانی است که از استرس، بیمار شده اند و دچار سندرم روده تحریک پذیر، تپش قلب و افزایش فشار خون بر حسب موقعیت هستند.

4 قطره چکان از عصاره این گیاه را، 3 تا 4 بار در روز مصرف کنید. مصرف آن را تا 6 ماه ادامه دهید.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1792

به "آرامبخش های گیاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامبخش های گیاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید