8 عضو کوچک،اما حیاتی بدن انسان که کمتر کسی کاربرد آن ها را می داند

به گزارش ایستگاه بازی، بعضی از اعضای بدن هستند که با وجود تأثیر گذاری مهم شان، اغلب مورد توجه قرار نمی گیرند و کسی در مورد کاربرد آن ها چیزی نمی داند. با 8 مورد از این اعضای بدن آشنا شوید.

8 عضو کوچک،اما حیاتی بدن انسان که کمتر کسی کاربرد آن ها را می داند

به گزارش ، بدن انسان یک دنیا تمام و کمال است و قوانین و راز های خودش را دارد که بسیاری از آن ها هنوز کشف نشده باقی مانده است. همه اندام ها و اجزای بدن نقشی مهم در عملکرد آن دارند. از این میان، بعضی از اعضای بدن هستند که با وجود تأثیر گذاری مهم شان، اغلب مورد توجه قرار نمی گیرند و کسی در مورد کاربرد آن ها چیزی نمی داند. با 8 مورد از این اعضای بدن آشنا شوید.

اگر انگشت شست تان را کمی به سمت بیرون بکشید، در پایین آن گودی مثلث شکل کوچکی ظاهر خواهد شد. پزشکان به این قسمت انفیه دان تشریحی (اسناف باکس آناتومیک) می گویند، چون مردمان قدیم از این قسمت برای استشاق تنباکو استفاده می کردند.

به علاوه، همیشه می توانید از این قسمت، نبض سرخرگ رادیال تان را -حتی اگر ضربان قلب ضعیف باشد- احساس کنید، چون این سرخرگ در این نقطه محافظ دیگری جز پوست و بافت همبند ندارد.

مسلماً همه ما جای آن را بلدیم، اما کمتر کسی می داند که این عضو کوچک یکی از مهم ترین وظایف در بدن را برعهده دارد.

به خاطر فرم خاص انگشت شست پا است که ما همیشه می توانیم در حالت ایستاده تعادل خود را حفظ کنیم، یعنی ویژگی ای که یکی از مهم ترین تفاوت های میان انسان و دیگر پستانداران است.

حتما تا به حال فکرش را ننموده بودید که همین اندک فاصله بین ابروهایتان برای خودش اسمی دارد.

گلبلا یا همان برآمدگی پیشانی میان دو ابرو، یکی از قسمت های مهم بدن است که به ما یاری می نماید هر زمان که بخواهیم بتوانیم درستی عکس العمل غیر ارادی بدن مان را به راحتی چک کنیم. با انگشت چند باری بین ابروهایتان ضربه بزنید. اگر عکس العمل غیر ارادی بدن تان مسئله ای نداشته باشد، فشار خفیفی در چشم هایتان احساس می کنید و می خواهید پلک بزنید.

چین خوردگی کوچک زیر زبان تان وظیفه مهمی دارد. این چین خوردگی زبان را در دهان نگه می دارد و از انعطاف پذیری آن کم می نماید.

این ویژگی جلوی گلوسوپتوزیس یا همان بلع غیر ارادی زبان را می گیرد و به ویژه اهمیت زیادی برای نوزادان دارد که هنوز توانایی کنترل بدن خود را ندارند.

اسم این برآمدگی های کوچک گوش از واژه لاتین tragos به معنای بز گرفته شده.

تراگس به ما یاری می نماید صدا هایی که از پشت می آیند را بشنویم، آن ها را تقویت می نماید و باعث می گردد منبع صدا ها را تشخیص می دهیم. آنتی تراگس دقیقا همین وظایف را در مورد صدا هایی دارد که از جلو می آیند.

بسیاری از ما در دوران کودکی عمل جراحی رایج برداشتن لوزه ها را داشتیم. این مسأله باعث شده تصور کنیم لوزه ها هم مانند آپاندیس عضوی تکامل نیافته و بی مصرف هستند، در حالی که اینطور نیست.

لوزه ها نخستین مانع در بدن هستند که با پنهان کردن لنفوسیت ها (نوعی از گلبول های سفید خون) درون خود، از ما در برابر باکتری ها و ویروس ها محافظت می نمایند. وقتی لوزه ها ملتهب می شوند و آن ها را با جراحی بر می دارند، درست است که بدن کماکان مکانیزم های دفاعی دیگرش را دارد، اما با وجود لوزه ها امنیت بدن بیشتر است.

هر کسی که حداقل یک بار در زندگی اش مانیکور نموده باشد با واژه کوتیکول آشنایی دارد. کوتیکول تکه پوست سفتی است که در مرز ناخن و انگشت واقع شده است. بیشتر افراد کوتیکول های ناخن هایشان را می زنند تا دست هایشان ظاهری بی نقص داشته باشد، اما این کار ریسک زیادی دارد.

کوتیکول ها نقش واقعا مهمی دارند. آن ها از دست های ما در برابر باکتری هایی محافظت می نمایند که به ویژه در شهر های بزرگ به وفور یافت می شوند. اگر به وسیله زخم کوچکی که هنگام کندن کوتیکول ها ایجاد شده باکتری ای وارد بدن گردد، شستن دست ها دیگر یاریی به بیمار نشدن تان نخواهد کرد.

بیشتر متخصصان معتقدند فرورفتگی بالای لب ها در دوران پیش از تاریخ در انسان ها به وجود آمد و نقشی مانند یک تقویت نماینده کوچک بو داشت. امروزه ما به چنین بویایی قوی ای احتیاج نداریم، اما این فرورفتگی هنوز بالای لب های ما وجود دارد تا ریشه های مان را به یاد ما بیاورد.

به علاوه، پزشکان می توانند وضعیت سلامتی یک کودک متولد نشده را از روی شکل این قسمت از بدن او تشخیص دهند. گاهی غیر طبیعی بودن شکل فرورفتگی بالای لب ها نشانه اوتیسم یا بیماری های دیگری است.

منبع: روزیاتو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 110

به "8 عضو کوچک،اما حیاتی بدن انسان که کمتر کسی کاربرد آن ها را می داند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 عضو کوچک،اما حیاتی بدن انسان که کمتر کسی کاربرد آن ها را می داند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید