چگونه از پول نقد در سفرهای خارجی به برترین شکل استفاده کنیم

به گزارش ایستگاه بازی، استفاده از پول نقد در سفرهای خارجی اجتناب ناپذیر است و هنگام استفاده از آن، باید به بعضی از اصول و نکات لازم توجه کنید تا متحمل هزینه های اضافی نشوید.

چگونه از پول نقد در سفرهای خارجی به برترین شکل استفاده کنیم

بدون تردید استفاده از کارت های اعتباری برترین و ساده ترین راه برای پرداخت هزینه های مختلف در سفر است؛ اما نه تنها بیشتر مسافران ایرانی به علت تحریم های مالی امکان دسترسی به کارت های اعتباری در سفرهای خارجی را ندارند، بلکه استفاده از این کارت ها ممکن است فقط در برخی از مکان های بزرگ و بین المللی مثل هتل ها امکان پذیر باشد و در برخی فروشگاه های کوچک یا رستوران های محلی ناگزیر به پرداخت پول نقد باشید. در این مقاله از خبرنگاران، قصد داریم نکات و اطلاعات لازم در رابطه با قوانین مربوط به تبدیل ارز، نرخ تبدیل ارز، برداشت وجه در کشورهای خارجی و سایر موارد را بیان کنیم.

تا جای ممکن برای تبدیل ارز در فرودگاه ها اقدام نکنید

در فرودگاه ها دستگاه های خودپردازی برای تبدیل ارز وجود دارند که در صورت دارا بودن کارت بانکی بین المللی، ممکن است بتوانید ارز خارجی موردنظرتان را برداشت کنید؛ البته کارمزد این دستگاه ها اغلب بسیار زیاد است و دریافت ارز به این شکل اصلاً ارزان نیست.

غرفه های صرافی مختلفی نیز در فرودگاه ها ایجاد شده اند که به وسیله آن ها می توانید ارز مورداحتیاجتان را زمانی که در سالن انتظار هستید، به راحتی دریافت کنید؛ اما در این غرفه ها هم ارز مبدأ با نرخی کمتر از نرخ بازار خریداری می گردد؛ بنابراین توصیه می کنیم اگرضرورتی وجود ندارد، صبر کنید تا پول تان را در صرافی ها و سایر مراکز محلی داخل شهر تبدیل کنید. در این مراکز تبدیل ارز با نرخ مناسبی انجام می گردد.

شرایط تبدیل ارز در صرافی های فرودگاه را آنالیز کنید

همان طور که در بخش قبل گفتیم در فرودگاه ها، صرافی های مختلفی وجود دارد که ارزهای یکسان را با نرخ های متفاوتی تبدیل می نمایند؛ اگر در فرودگاه برای موارد ضروری مثل پرداخت کرایه تاکسی های فرودگاه، احتیاج ضروری به پول دارید، می توانید نرخ این صرافی ها را سریع آنالیز و مناسب ترین غرفه را انتخاب کنید. اگرچه نرخ این صرافی ها تا حدود زیادی یکسان و مشابه است، حتی یک درصد نرخ بالاتر هم ارزش آنالیز را دارد، مخصوصاً اگر بخواهید پول زیادی را تبدیل کنید.

البته باید غرفه هایی را با یکدیگر مقایسه کنید که شرایط کاملاً مشابهی داشته باشند؛ به عنوان مثال ممکن است یک غرفه نرخ بسیار خوبی برای تبدیل ارز پیشنهاد کند، اما از سویی دیگر کارمزد بسیار زیادی دریافت کند. بعلاوه ممکن است نرخ پیشنهادی یک غرفه تنها کمی بیشتر از نرخ رایج روز باشد، اما در عوض کارمزدی دریافت نکند.

تنها به اندازه احتیاجتان پول نقد همراهتان داشته باشید

درصورتی که پول نقد همراهتان داشته باشید می توانید آن را در صرافی ها و سایر مراکز محلی تبدیل ارز، تبدیل کنید و با این کار احتیاجی به پرداخت کارمزدهای سرسام آور برای دریافت ارز از دستگاه های خودپرداز ندارید؛ اما درصورتی که پول نقد زیادی همراهتان باشد، ممکن است به سرقت برود یا گم گردد؛ بنابراین توصیه می کنیم تنها به اندازه احتیاجتان پول نقد همراه تان داشته باشید و مازاد آن را در گاوصندوق های کوچک شخصی موجود در داخل اتاق هتل (Safe Box) بگذارید.

بعلاوه توصیه می کنیم تنها به اندازه احتیاج چند روز یا حتی یک روز پول نقد در کیف پول تان داشته باشید تا از اتفاق های ناگوار احتمالی جلوگیری کنید.

مراقب کارمزد برداشت پول به وسیله دستگاه های خودپرداز باشید

در صورتی که کارت بانکی بین المللی دارید، بهتر است بدانید که بانک صادرنماینده کارت اعتباری تان برای برداشت پول در خارج از کشور کارمزدی دریافت می نماید یا خیر؛ چراکه بیشتر دستگاه های خودپرداز خارجی در هنگام برداشت وجه، مبلغی را نیز به عنوان کارمزد از حساب کسر می نمایند؛ به عنوان مثال کارمزد دستگاه های خودپرداز تایلند 6 درصد است.

در برخی از موارد، این کارمزد بر عهده بانک صادرنماینده است و در برخی از موارد کارمزد از حساب صاحب کارت کسر می گردد. با مطالعه شرایط استفاده از کارت خود می توانید در خصوص این موضوع مطمئن شوید. درصورتی که گفته شده بانک هیچ هزینه ای را تقبل نمی نماید، کارمزد برداشت وجه به عهده شما خواهد بود. معمولاً این کارمزد درصد ثابتی دارد، اما ممکن است در برخی از موارد درصد کارمزد متناسب با اندازه برداشتتان تغییر کند. در چنین صورتی بهتر است ابتدا ارز حساب اصلی را دریافت و سپس آن را به صورت نقد در صرافی ها و مراکز تبدیل ارز محلی به ارز موردنظرتان تبدیل کنید. بعلاوه می توانید پول بیشتری را برداشت کنید تا کارمزد کمتری بپردازید؛ البته این کار چندان متداول نیست.

سکه هایتان را خرج کنید

اگر در سرانجام سفر پول زیاد بیاورید، می توانید آن را به راحتی به پول کشور خودتان یا ارز دیگری تبدیل کنید؛ اما نکته حائز اهمیت این است که صرافی ها و مراکز تبدیل ارز، سکه قبول نمی نمایند و تنها اسکناس می پذیرند؛ بنابراین در طول سفر حتماً سکه های خود را برای خریدهای ارزان قیمت مثل خرید سوغاتی یا خوراکی های ارزان خرج کنید. در غیر این صورت سکه ها در کشور خودتان بدون استفاده خواهند شد و فقط می توانید از آن ها در کلکسیون خود بهره ببرید!

تا جای ممکن از کارت اعتباری بهره ببرید

اگرچه این مقاله در خصوصاستفاده از پول نقد بود، توصیه می کنیم تا در صورت امکان، بیشتر از کارت های اعتباری بین المللی در سفرهای خود بهره ببرید؛ بنابراین در مکان هایی مثل رستوران ها حتماً درمورد امکان پرداخت با کارت های اعتباری سؤال کنید.

استفاده از کارت های اعتباری راحت است و در صورت استفاده از آن ها نگران خطر به همراه داشتن پول نقد نیستید. ضمناًً در بسیاری از موارد، درصورت استفاده از کارت اعتباری مجبور به پرداخت کارمزد نخواهید بود و حتی ممکن است هدایایی نیز به شما تعلق بگیرد. توصیه می کنیم حتماً از کارت های اعتباری بهره ببرید که با ارز محلی با نرخ رایج بازار آن کشور شارژ شده باشد؛ زیرا درصورتی که کارت را با پول کشور خودتان شارژ کنید، ممکن است نرخ بیشتری از شما دریافت گردد.

سخن آخر

ممکن است برخی از افراد به همراه داشتن پول نقد و استفاده از آن را کار پردردسری بدانند و ترجیح دهند از کارت اعتباری استفاده نمایند؛ اما همان طور که گفتیم در بسیاری از مکان ها (مخصوصاً منطقه ها در حال توسعه) امکان پرداخت پول با کارت اعتباری وجود ندارد و تنها پول نقد پذیرفته می گردد.

منبع: کجارو / thepointsguy.com
انتشار: 27 اسفند 1400 بروزرسانی: 27 اسفند 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1939

به "چگونه از پول نقد در سفرهای خارجی به برترین شکل استفاده کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از پول نقد در سفرهای خارجی به برترین شکل استفاده کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید