چرا رودخانه آمازون شگفت انگیز است؟

به گزارش ایستگاه بازی، کمتر کسی را در عصر حاضر می توان یافت که حداقل اطلاعاتی در مورد یکی از مرموزترین نقاط دنیا که با عنوان آمازون شناخته می گردد نداشته باشد. رودخانه آمازون نام یکی از مهم ترین رودخانه های دنیا است که از میان جنگلی انبوه به همین نام می گذرد.

چرا رودخانه آمازون شگفت انگیز است؟

گردشگران کنجکاو و ماجراجو به جای مسافرت به کشورهای لاکچری و بازدید از جاذبه های لوکس و پرهزینه، به چنین مناطقی سفر نموده و هیجانات مختلفی را تجربه می نمایند. شما می توانید در این مقاله خبرنگاران همه چیز راجع به رودخانه آمازون را مطالعه نموده و به خوبی درک کنید چرا این جاذبه جغرفیایی تا این اندازه محبوب و مرموز است.

رودخانه آمازون را بیشتر بشناسید

اطلاعات ذیل می تواند به بهترین شکل ممکن رودخانه آمازون را به شما معرفی نمایند:

 • رودخانه آمازون پر آب ترین رودخانه دنیا است.
 • بعد از رود نیل به عنوان طولانی ترین رودخانه دنیا شناخته می گردد. (6575 متر)
 • این رودخانه دارای بزرگترین حوزه آبریز دنیا است. (7.050.000 متر مربع مساحت)
 • در امریکای جنوبی واقع شده است.
 • کشورهای برزیل، پرو، اکوادور، گویان، کلمبیا، ونزوئلا، بولیوی، و سورینام هرکدام بستری از رودخانه آمازون را در نقشه خود جای داده اند.
 • تقریبا 60 درصد از مساحت آمازون در برزیل واقع شده است.
 • از رشته کوه آند سرچشمه گرفته و در خاتمه به اقیانوس اطلس می ریزد.
 • از رشته کوه آند تا اقیانوس اطلس، بیش از 200 رودخانه دیگر به رود آمازون می ریزند.
 • در این منطقه به طور تقریبی 1294 نوع پرنده، 378 نوع خزنده، 427 نوع دوزیست و سه هزار نوع ماهی زندگی می نمایند.
 • رفت و آمد بومیان این منطقه به وسیله کشتی رانی در نقاط عمیق تر و عریض تر صورت می گیرد.
 • رودخانه آمازون در فهرست انتخاب عجایب هفت گانه جدید است.
 • دمای آب این رودخانه در بخش هایی از کشور پرو به قدری بالاست که می تواند بعضی از موجودات ریزتر با وزن کمتر را آب پز کند.
 • دلفین صورتی یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این منطقه است که در زبان بومیان منطقه با عنوان بوتو شناخته می گردد.
 • تا به امروز هیچ گونه پلی بر روی رودخانه اصلی آمازون ساخته نشده است و صرفا تعداد محدودی از پل های کابلی روی زیرشاخه های این رودخانه مستقر شده اند.

تاریخچه نام رودخانه

شاید با شنیدن این جمله که نام آمازون ریشه ایرانی و پارسی دارد علاقه شما در مورد مطالعه این مقاله و مقالات مشابه افزایش یابد. نام این رودخانه و همچنین جنگل آمازون توسط یک کاشف اسپانیایی به نام فرانسیسکو ده اوریانا انتخاب شده است.

او در بدو ورود به این منطقه و جنگل های انبوه امریکای جنوبی، با جنگجویانی از قبیله تاپویاس برخورد کرد که زن بودند. این قبیله وی را به یاد قبیله ای از زنان رزمنده انداخت که آمازون نام داشتند و در تاریخ یونانی ها از آن ها نام برده شده است.

این قبلیه در اصل مربوط به آسیای میانه و ایرانی تبار بودند که زنان نیز همانند مردان در جنگ ها شرکت می کردند. واژه آمازون نیز از زبان سکایی ها که به شکل -همه زن- بود به این رودخانه قرار گرفت و تا به امروز به عنوان رودخانه آمازون شناخته می گردد.

جهت رودخانه آمازون

نزدیک به یک قرن سرچشمه رود آمپوریماک در نوادو میسمی به عنوان اولین منبع و سرچشمه رودخانه آمازون شناخته می شد، اما بعضی مطالعات در سال 2014 نشان داد که سرچشمه های کوردیلا رومی کروز و رودخانه مانتارو در پرو منبع رودخانه آمازون هستند.

دو رود مانتارو و آپوریمک به همراه شاخه هایی از رودخانه اوکایالی که با رود مارانیون، از رودهای بالادست ایکیتوس در پرو ترکیب می گردد جریانات عمده رودخانه آمازون را تشکیل می دهند. برزیلی ها این بخش از رود آمازون را رودخانه سولیموئز می نامند که در قسمت های بالادست با رودخانه ریو نگرو تلاقی میابد.

ریزشگاه رودخانه آمازون تقریبا 240 کیلومتر پهنا و در حدود 60 متر نیز عمق دارد، اما در عین حال به عنوان یک رودخانه کندرو شناخته می گردد که تلاطم چندانی ندارد چرا که پس از سرچشمه دریافت از رشته کوه آند بر روی زمین های همواری که ارتفاع چندانی از سطح دریا ندارند جریان یافته و ارتفاع آن از سطح دریا و در بخش های خاتمهیی جهت تقریبا 40 متر کاسته می گردد.

آمازونآمریکای جنوبیبرزیلماجراجویی

منبع: الی گشت
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1415

به "چرا رودخانه آمازون شگفت انگیز است؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "چرا رودخانه آمازون شگفت انگیز است؟" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا رودخانه آمازون شگفت انگیز است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید