واکنش ها به قبض های نجومی، چند درصد مشترکان، 2 برابر الگو برق مصرف کردند؟

به گزارش ایستگاه بازی، به گزارش خبرنگاران، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به اعتراض بعضی از مشترکان به قبوض نجومی برق خود گفت: حدود 15 درصد مشترکان، بین الگوی مشخص شده تا دو برابر الگو، مصرف داشته اند، برای این دسته از مشترکان علاوه بر افزایش سالانه 7 درصد تعرفه، 16 درصد افزایش تعرفه به علت مصرف بالاتر از الگو محاسبه شده و در مجموع 23 درصد افزایش تعرفه در قبض آن ها اعمال شده است.

واکنش ها به قبض های نجومی، چند درصد مشترکان، 2 برابر الگو برق مصرف کردند؟

او ادامه داد: با آنالیز قبض های صادرشده سال جاری در شرکت توانیر مشخص شده که حدود 82 درصد یعنی 25 میلیون مشترک کمتر از الگوی مشخص شده در منطقه ها معتدل و 300 کیلووات ساعت مصرف برق داشته اند که برای این گروه از مشترکان فقط 7 درصد افزایش سالانه بر اساس مصوبه دولت اعمال شده که قبض برق عمده این مشترکان رقم بسیار پایینی است.

سخنگوی صنعت برق کشور توضیح داد: سال جاری هم با توجه به افزایش دما و شروع زود هنگام فصل تابستان مصرف برق به شدت افزایش پیدا نموده است.

مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت نمی نمایند

رجبی مشهدی اضافه نمود: صورت حساب برق مشترکان طبق مصوبه هیات وزیران که سالیانه 7 درصد و برای مشترکان پرمصرف که الگوی مصرف را رعایت نمی نمایند، 16 درصد محاسبه و پرداخته خواهد شد.

او گفت: مشترکانی که مازاد دو برابر الگوی هر منطقه مصرف دارند، مقدار مازاد مصرف شان با میانه خرید برق از نیروگاه های تجدیدپذیر محاسبه می گردد که فعلا 800 تومان بابت هر مگاوات است. از تعداد 30 میلیون مشترک قبوض 850 هزار مشترک بر اساس نرخ خرید برق از نیروگاه های تجدیدپذیر مشخص می گردد.

سخنگوی صنعت برق در انتها گفت: در حال حاضر 82.5 درصد مشترکان برق زیر الگوی مصرف هستند و فقط افزایش 7 درصدی تعرفه را در قبوض خود داشته اند، 17.5 درصد مشترک پرمصرف هستند و از این مقدار 2.6 درصد مشترکانی هستند که مازاد بر دو برابر الگو مصرف دارند.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار حوزه انرژی را از صفحه انرژی و کالای خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 2 آبان 1400 بروزرسانی: 2 آبان 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1779

به "واکنش ها به قبض های نجومی، چند درصد مشترکان، 2 برابر الگو برق مصرف کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ها به قبض های نجومی، چند درصد مشترکان، 2 برابر الگو برق مصرف کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید