هشدارهایی که جدی گرفته نمی شود

به گزارش ایستگاه بازی، پریسا اشرفی - روزنامه نگار:ساخت و سازهای غیرمجاز در مناطق مختلف استان البرز به خصوص حریم رودخانه کرج معضل دیرینه ای است که بارها نسبت به پیامدهای ناگوار آن از جمله آلایندگی آب شرب.

هشدارهایی که جدی گرفته نمی شود

ورود فاضلاب به این رودخانه، مسائل زیست محیطی و مهم تر از همه سیل توسط مسئولان و گروه های زیست محیطی مردمی هشدار داده شده است، اما ادامه این روند نشان می دهد این هشدارها چندان جدی گرفته نمی شود. دستکاری در نظام طبیعی رودخانه ها و مسیل ها مانند ساخت وساز در جهت رودخانه ها علاوه بر این که باعث شده در سال های اخیر مردم عادی از این نعمت خدادادی بی بهره شوند، واقعیتی ساده اما تلخ را نمایان می کند؛ اینکه ساخت وسازهای بی ضابطه چه خسارات جبران ناپذیری در پی دارد و نمونه های زیادی از آن را در هفته های گذشته شاهد بودیم که بسیاری از شهرها دچار صدمات جبران ناپذیری شدند. خطری که از بیخ گوش البرز هم رد شد. شاید تا پیش از این تصورش را هم نمی کردیم که یک روز این ساخت و سازها راه تنفس رودخانه ها را تنگ کنند و سیلابی این چنین گسترده از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب بلای جانمان شود.

در مورد رودخانه ها، سواحل و محدوده تالاب ها قوانین بسیار خوبی وجود دارد که حد و حدود را مشخص و برای رودخانه ها حریمی را مشخص کرده است؛ قوانینی که در عمل کمتر شاهد اجرای آن هستیم. این یعنی در زمینه اعمال قانون اقتدار وجود ندارد و از سوی دیگر مراجع متعددی در یک موضوع نظر می دهند که گاه این نظرها متناقض است و یا اعمال سلیقه صورت می گیرد.

به عنوان مثال در یک روستایی می بینید تابلو زده اند که هرگونه ساخت و سازی بدون مجوز شورا قابل تعقیب است و نامعتبر است، اما معنای دیگر این تابلوها این است که شورا می تواند مجوز ساخت وساز بدهد. موضوع قانون گریزی و اتکای سودجویان به پول و پارتی باعث تشدید ساخت وساز در حریم رودخانه ها شده و نامهربانی با طبیعت، شرایط را در آینده بغرنج تر خواهد کرد. بی تردید تجاوز به حریم بستر رودخانه ها، علاوه بر وارد کردن زیان های بی شمار به منابع آبی، موجب خشم طبیعت و به خطر افتادن جان و مال انسان ها نیز می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 مرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 210

به "هشدارهایی که جدی گرفته نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدارهایی که جدی گرفته نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید