قیمت بسته های اینترنت ثابت افزایش یافت، رگولاتوری: گرانفروشی نیست

به گزارش ایستگاه بازی، در هفته های اخیر بعضی شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت ثابت، نرخ بسته های اینترنت مشترکان خود را تغییر داده و به نوعی گران نموده اند. برای مثال مشترکی که تاکنون اینترنت با سرعت 4 مگابیت را با حجم 80 گیگ مصرف منصفانه، ماهانه 43 هزار تومان دریافت می کرد، هم اکنون برای این حجم باید 55 هزار تومان هزینه پرداخت کند.

قیمت بسته های اینترنت ثابت افزایش یافت، رگولاتوری: گرانفروشی نیست

تماس با اپراتورهای مرکز تماس این شرکت ها حاکی از آن است که این اپراتورها بر مبنای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، نرخ سرویس های خود را تغییر داده اند. اما این تغییر و افزایش قیمت ها باعث نارضایتی کاربران شده است. چرا که پیش از این حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات به مهر گفته بود که هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت اینترنت موبایل و اینترنت ثابت در امسال وجود ندارد.

وحید مختاری، مدیرکل نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در تبادل نظر با ایستگاه بازی، این تغییر نرخ ها را گران فروشی ندانست و گفت: در آنالیز های اجرا شده هیچ گزارشی مبنی بر گران فروشی شرکت های اینترنتی دریافت نکردیم.

وی با بیان اینکه یکی از مسائل مورد نظر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نظارت بر تمامی موافقت نامه ها و مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در زمینه نرخ ها و تعرفه های خدمات است، گفت: باید توجه داشت که بعضی تعرفه هایی که از سوی سرویس دهنده ها اعلام می گردد، کف مصوبات و بعضی سقف مصوبات است و اپراتورها مجاز هستند در این بازه قیمتی بین کف و سقف، نرخ سرویس خود را تعیین نمایند.

مختاری با اشاره به اینکه فضای رقابتی و بازار عرضه و تقاضا بر تعیین قیمت تأثیرگذار است، اضافه نمود: آنالیز های نظارتی رگولاتوری نشان می دهد که در این فضا، بعضی اپراتورها نسبت به دامپینگ و اعلام قیمت زیر کف اقدام می نمایند که این مساله فضای ضد رقابتی ایجاد نموده است. اما تاکنون گزارشی مبنی بر گران فروشی نداشته ایم.

وی با تاکید بر اینکه موضوعات موردی را کاربران باید به وسیله 195 به رگولاتوری اعلام نمایند تا پیگیری مناسب انجام گردد، گفت: اگر مشترکی معتقد است که اپراتور بسته مورد نظر را با قیمت بالاتری نسبت به تعرفه 266 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات می فروشد، موضوع را به 195 اعلام کند تا مورد آنالیز قرار گرفته و با اپراتور متخلف برخورد گردد.

مدیرکل نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری با بیان اینکه تاکنون در زمینه گران فروشی با مستنداتی از سوی اپراتورهای اینترنت ثابت روبه رو نشده ایم و اغلب، موضوع به زیر کف تعرفه مربوط می گردد، گفت: با توجه به افزایش هزینه اپراتورها در شرایط فعلی مالی، ممکن است تغییر نرخ در بسته های اینترنت اجرا شده باشد اما این تغییرات اپراتورها، بر مبنای بازه قیمتی کف و سقف تعرفه اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه اپراتورها عمدتاً کف تعرفه را در فضای رقابتی رعایت می نمایند و هیچیک از آنها هنوز به اعمال سقف تعرفه نرسیده اند، گفت: در صورت برخورد با موارد این چنینی با متخلفان ظرف 24 ساعت برخورد شده و اعمال مقررات می گردد.

مختاری گفت: ممکن است از دید کاربران نرخ بسته ها گران شده باشد، اما از نظر رگولاتوری گران فروشی اتفاق نیافتاده و اپراتورها در بازه زمانی تعیین بر مبنای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، قیمت ها را تعیین نموده اند.

وی در خصوص اعتراض کاربران به اتمام زودهنگام بسته های اینترنت هم گفت: میزان خطای سیستمی در زمینه اتمام زودهنگام بسته های اینترنتی بسیار پایین است و ممکن است سیستم اپراتور در راستا دانلود و آپلود خطایی دریافت کند اما این موضوع مصداق کم فروشی تعزیراتی و تقلب نیست و اگر مورد عمدی در کار بود، قابل آنالیز و پیگیری است.

مدیرکل نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری با تاکید بر اینکه هرگونه ابهامی از سوی مشترکان به وسیله سامانه 195 قابلیت رسیدگی دارد، ادامه داد: اما آنالیز ها نشان داده که کم فروشی و یا گران فروشی سازمان یافته و ساختار یافته برای این موضوع دریافت نشده است.

وی گفت: مواردی در حوزه تعرفه نیم بهای شبکه ملی اطلاعات بود که مقرر شد به دلایل فنی، قیمت ها به روز گردد و اپراتور تعرفه را نیم بها شارژ نمایند. در این زمینه به بعضی اپراتورها اخطار داده شد و آنها مجبور به اصلاح قیمت گذاری شدند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 202

به "قیمت بسته های اینترنت ثابت افزایش یافت، رگولاتوری: گرانفروشی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت بسته های اینترنت ثابت افزایش یافت، رگولاتوری: گرانفروشی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید