قیمت آب باید واقعی گردد؟ ، گرانی آب چه بحرانی ایجاد می نماید؟

به گزارش ایستگاه بازی، به گزارش خبرنگاران، قیمت آب در کشور تقریبا رایگان است. بسیاری از کارشناسان از واقعی کردن قیمت آب صحبت می نمایند و از مضرات مقرون به صرفه بودن آب می گویند.

قیمت آب باید واقعی گردد؟ ، گرانی آب چه بحرانی ایجاد می نماید؟

با این حال واقعی کردن قیمت آب هم تبعات خود را دارد. با گران شدن قیمت آب، قیمت اقلام مصرفی خانواده ها چند برابر می گردد. چیزی شبیه به گرانی بنزین در آبان ماه 98 که موجب شد قیمت تمام اقلام و خدمات چند برابر گردد. اما چاره چیست؟ آرمین نوربخش، مدیر خانه آب ایران به خبرنگاران می گوید: برای واقعی کردن قیمت آب احتیاج به یک بسته چند جانبه داریم و همه وزارت خانه ها باید در این امر یاری نمایند.

نوربخش شرح می دهد: واقعی نبودن قیمت آب آثار مخربی بر سیاست گذاری ها و تصمیم های کلان در حوزه مالی آب داشته و توان تصمیم گیری برای مسائل بزرگ را کم نموده است.

این کارشناس حوزه آب ادامه می دهد: بهره وری در مصرف آب بالا ببریم با توجه به قیمت آب اصلا این عمل معنادار نیست. واقعی نبودن قیمت آب در همه بخش ها و به خصوص بخش کشاورزی بسیار مخرب است.

عواقب واقعی کردن قیمت آب چیست؟

به هرحال یکی از راه های کنترل مصرف آب، بالا بردن قیمت آن است اما شرایط معیشتی مردم و حالت تورمی اقتصاد باعث می گردد کارشناسان با دقت بیشتری به این مقوله نگاه نمایند. نوربخش هم بیان می نماید: باید بسته ای سیاسی در اختیار تصمیم گیران دولت فعلی قرار دهیم. مساله معیشت مردم در واقعی کردن قیمت آب، بحث بسیار مهمی است.

قیمت آب مانند بنزین تقریبا بر همه چیز تاثیر می گذارد و اگر بالاتر برود، بر همه اقلام مصرفی خانواده ها تاثیر دارد.

نوربخش روشن می نماید: کشور به یک بسته سیاستی احتیاج دارد. اگر قرار است آب کشاورزی گران گردد، باید قیمت تضمینی خرید از کشاورز هم بالاتر برود.

این کارشناس آب یادآوری می نماید: همه وزارت خانه ها باید باهم هماهنگ باشند تا عایدی تمام شده کشاورز کم نگردد اما قیمتی که برای آب می دهد، قیمت بیشتری گردد تا هزینه خود را کم کند و آب را بهتر مصرف کند.

او راهکاری توصیه می نماید: باید جلسات آنالیز برگزار کنیم و ممکن هم هست این سلسله جلسات چند سال طول بکشد اما چیزی که مهم است سندی است که در انتها جلسه به وجود می آید و به کشور یاری می نماید.

برای مطالعه بیشتر در این باره، گزارش طرح انتقال آب از دریای عمان را هم بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1778

به "قیمت آب باید واقعی گردد؟ ، گرانی آب چه بحرانی ایجاد می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت آب باید واقعی گردد؟ ، گرانی آب چه بحرانی ایجاد می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید