قدیمی ترین جای پای دنیا کشف شد!

به گزارش ایستگاه بازی، قدیمی ترین جای پای جهان

این که امروز علم به طرز شگفت آوری پیشرفت نموده است، در زمانه ما دیگر تبدیل به امری عادی شده است و در آن شکی وجود ندارد اما در میلیون ها سال قبل که نه علمی بوده و چیز دیگری، هر مسئله ای به صورت یک راز می مانسته است. البته این رازگونه بودن موضوعات در سالیان پیش حتی به زمان زندگی ما نیز تسری نموده است. گواه این ادعا آن است که ما هر چه که از سال های سال پیش تا قبل از این که حتی بود و نبود ما راز بوده است کشف می کنیم، بزرگ و یا کوچک هم فرقی نمی کند، در هاله ای از شگفتی فرو می رویم. جدیدترین خبری که جهان را در این چند وقت اخیر با تعجب روبرو کرد، کشف قدیمی ترین جای پای جهان در چین است. در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر این خبر را آنالیز نماییم.

قدیمی ترین جای پای دنیا کشف شد!

اگر بخواهید واژه قدیمی ترین های کشف شده دنیا را با هر کلید واژه دیگری سرچ کنید بی شک دنیای بزرگ و بدون بُعد اینترنت، چندین و چند صفحه برای شما باز خواهد نمود و چندین و چند نتیجه با تیترهای مجذوب نماینده خواهد داد.

بی شک همه این یافته ها بسیار چشمگیرند و ابعاد جالبی دارند. شاید جالب ترین و در عین حال عجیب ترین بُعد آن ها هم این باشد که با گذشت سالیان سال تا میلیون ها سال تا به الان این آثار به جای مانده است!

امروز می خواهیم درباره تازهترین بازمانده ای که از میلیون ها میلیون سال پیش تا به الان به جای مانده و به تازگی در چین کشف شده است صحبت نماییم، قدیمی ترین جای پای دنیا در چین.

در واقع یکی از معتبرترین نشریه های دنیا که حکم منبع را نیز دارد به نشریه آمریکایی Science Advances که به معنای پیشرفت های علمی می باشد، در تازهترین شماره نشریه خود گزارشی کامل و جامع را در خصوص کشف جای پاهای فسیل شده یک موجود زنده در منطقه دره های یانگتسه در جنوب کشور چین منتشر نموده است. پژوهشگرانی گه بر روی این جای پای کشف شده تحقیق می نموده اند توانسته اند تا قدمت آن را تخمین بزنند.

آن ها قدمت این جای پاها را بین 541 تا 551 میلیون سال پیش، یعنی زمانی که نه بشری و نه حتی پیشرفت ها و امکانات فعلیش وجود داشته باشند، ارزیابی نموده اند. تا قبل از این کشف و انتشار خبر آن، قدیمی ترین جاپایی که تا پیش از این کشف در دنیا پیدا شده بود، حدودا به 530 تا 541 میلیون سال پیش یعنی حدود 10 میلیون سال قبل از این کشف تازه تعلق داشته است و تا قبل از این کشف تازه در صدر قدیمی ترین جای پای کشف شده در دنیا قرار داشته است.

بر این اساس است که تا کشف بعدی در حال حاضر با توجه به این اطلاعات یافت شده، جای پای یانگتسه حدود 10 میلیون سال قدیمی تر از قدیمی ترین جای پایی است که در سال ها قبل به دست آمده بوده است. با توجه به اظهارات نویسندگان مقاله منتشر شده در نشریه ساینس ادونز، آن ها می گویند که این جای پاها از لحاظ ساختاری بسیار کوچک هستند و به همین علت است که در حال حاضر هیچ نشانه دیگری از این که صاحب این جای پاها کیست و دقیقا چه بوده است، در دسترس نیست.

و دقیقا به همین دلیل است که نمی توان در خصوص خصوصیات مهم و اصلی این موجود به صورت دقیق و کامل اظهارنظر علمی و قطعی کرد. در این زمینه محققان و دانشمندان گفته اند که تنها چیزی که در این زمینه می توان گفت این است که این موجود باستانی، حداکثر چند میلی متر طول داشته است و بعلاوه دارای بدنی متقارن و موزون بوده است و این ها تنها خصوصیاتی هستند که تا به الان از این موجود به صورت قطعی کشف شده است.

دانشمندان با یاری جانورشناسان می گویند که با توجه به این خصوصیات کشف شده، احتمال این موضوع وجود دارد که صاحب این جای پاها از اجداد و نیاکان بند انتها و یا کرم های دریایی بوده باشند. با توجه به الگوی به جای مانده از جای پاها و تناوب جای پاهای موجود، می توان اینگونه استنتاج کرد که صاحب این رد پاها، زیر سطحی از گل و لای در ساحل دریا یا رودخانه زندگی می نموده است و گه گاهی نیز از محل زندگی خود بیرون می آمده است.

این حیوان حتی اگر قوه تعقل هم داشت هیچ گاه فکر نمی کرد که جای چایش که یک روز در اوقات گه گاه بیرون آمدنش بر جای می گذارد، میلیون ها سال یا بهتر بگویم، 541 تا 551 میلیون سال باقی بماند و در سال 2018 تبدیل به قدیمی ترین جای پای دنیا گردد!

به بحث اصلی خود باز می گردیم. کشف این جای پاها با توجه به مقدار بسیار کوچک این جای پاها و بعلاوه قدیمت بسیار بالایشان، آن ها را به صورت بالقوه تبدیل به کشفی بزرگ نموده و به نوبه خود موفقیت قابل توجهی در دنیای علوم نیز به حسب می آید.

به گفته سرپرست گروه تحقیق، علت این کشف و بعلاوه نائل آمدن به موفقیت این گروه که تحت رهبری اوست، این بوده است که آن ها توانسته اند که نور چراغ قوه خود را در محل درست و با زاویه مناسب روی فسیل کوچک و کم عمقی که توجهشان را جلب نموده بود، بتابانند و به این ترتیب، آن ها را مشاهده نمایند.

می توان گفت که این حرف شاید مثالی شاخص از این است که در زمان درست و در مکان درست و در ساعت درستی فرد یا افراد قرار گرفته باشند. در این میان یکی دیگر از نتایج قطعی که در حال حاضر از این موجود به دست آمده است این است که موجودی که صاحب این جای پاها است، در دوره ای از تاریخ تکامل حیات بر زمین می زیسته است که هنوز فرایند تنوع گسترده موجودات زنده شروع نشده بوده است.

منبع: الی گشت
انتشار: 21 فروردین 1401 بروزرسانی: 21 فروردین 1401 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1952

به "قدیمی ترین جای پای دنیا کشف شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین جای پای دنیا کشف شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید