فناوران ایرانی با بومی سازی14 دستگاه صنعت بلورسازی کشور را از واردات این محصولات بی احتیاج کردند

به گزارش ایستگاه بازی، یک شرکت دانش بنیان پیروز شد تا دستگاه های مختلف مورد احتیاج در صنعت ساخت شیشه و بلور را بومی سازی کند.

فناوران ایرانی با بومی سازی14 دستگاه صنعت بلورسازی کشور را از واردات این محصولات بی احتیاج کردند

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید محمد مسعود صدر قاینی مدیر عامل شرکت مشاوره و طراحی، فراوری و نصب ماشین آلات صنعتی افرا، گفت: وقتی مشاهده کردم که بسیاری از ماشین آلات صنعتی در صنایعی مانند فراوری شیشه و بلور و شیشه خودرو، از خارج از کشور وارد می گردد، تصمیم گرفتم تا با همکاری دوستان جوان و متخصصم، کوشش کنیم تا این تجهیزات، بومی سازی و ایران ساخت گردد.

وی ضمن شرح کوشش های انجام شده در طول یک دهه در این واحد فراوریی اضافه کرد: ابتدا کار را از زیرزمین یک خانه آغاز کردیم و به تدریج، توانستیم آن را به یک شرکت دانش بنیان پویا و بالنده تبدیل کنیم، خوشبختانه امروزه توانسته ایم دستگاه های مختلف مورد احتیاج در صنایع گوناگون را در داخل کشور بومی سازی کنیم.

صدر قاینی با اشاره به تحقیقات انجام شده در این شرکت دانش بنیان ادامه داد: دستگاه های مختلف اتوماتیک CNC در صنعت شیشه پیش از این از کشورهای مانند آلمان و ترکیه وارد می شد. در این شرکت حدود 14 دستگاه مختلف در این صنعت بومی سازی شده است.

این فعال دانش بنیان ضمن اشاره به شرایط کلی این صنعت در حال حاضر گفت: یکی از دستگاه های ساخته شده، دستگاه CNC برای برش شیشه، با دقت ± است. این دستگاه نیز قبلاً از کشورهای مانند آلمان وارد می شد، اما با همت جوانان متخصص ایرانی در واحد تحقیق و توسعه این شرکت، توانستیم تا آن را در داخل کشور بومی سازی کنیم. قیمت این دستگاه یک سوم قیمت نمونه مشابه خارجی است.

صدر قاینی در شرح مشتریان بالقوه این شرکت دانش بنیان، اضافه کرد: در حال حاضر در کشور نزدیک به 20 هزار کارگاه شیشه سازی در ایران فعالیت می نمایند، این کارگاه ها مشتری محصولات دانش بنیان هستند. با این همه متاسفانه علی رغم این که کیفیت کالای ایران ساخت هیچ چیزی از کالای مشابه خارجی کم ندارد، اما شرکت های عظیم، نظیر خودروسازی ها، تمایلی به خرید کالای ایرانی ندارند و در کوشش هستند تا کالای خارجی وارد نمایند.

مدیر عامل شرکت مشاوره و طراحی، فراوری و نصب ماشین آلات صنعتی افرا، همچنین اعلام کرد: دلیل اینکه شرکت های خودروسازی، دستگاه های لازم برای فراوری شیشه های خودرو را از خارج، وارد می نمایند، اختصاص ارز ارزان قیمت از سوی دولت ها به واردات اینگونه اقلام است. امیدوار هستیم با یاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تصویب قوانین لازم در مجلس، جلوی واردات کالاهای صنعتی و فناورانه دارای نمونه مشابه داخلی گرفته گردد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1597

به "فناوران ایرانی با بومی سازی14 دستگاه صنعت بلورسازی کشور را از واردات این محصولات بی احتیاج کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوران ایرانی با بومی سازی14 دستگاه صنعت بلورسازی کشور را از واردات این محصولات بی احتیاج کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید