درمان مناسب یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از انتقال ایدز است

به گزارش ایستگاه بازی، معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به روش های جدید درمانی باید گفت اکنون درمان مناسب یکی از بهترین ها راه ها برای پیشگیری از انتقال ایدز است.

درمان مناسب یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از انتقال ایدز است

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، محمد مهدی خواجه ئیان، معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به مناسبت دهم آذر (اول دسامبر) روز جهانی ایدز بیان نمود: میان کسانی که اچ آی وی مثبت هستند و کسانی که به بیماری مبتلا هستند فرق وجود دارد. به کسانی اچ آی وی مثبت می گویند که این ویروس در بدنشان وجود دارد، اما هنوز به بیماری مبتلا نشده اند، زیرا این بیماری به گونه ای است که ممکن است مدت ها ویروس در بدن باشد، اما بیماری در بدن نباشد.

او ادامه داد: به کسانی می گویند مبتلا به بیماری ایدز یا اچ آی وی که وارد مرحله بیماری شده باشند.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، اعتیاد تزریقی، تماس جنسی مشکوک و انتقال از مادر به فرزند را از جمله عوامل انتقال این بیماری بیان کرد و اضافه نمود: اکنون، کیت های تشخیصی پیشرفته ای در همه مراکز بهداشتی استان وجود دارد که با یک آزمایش ساده می توان بیماری را شناسایی و درمان آن را شروع کرد.

خواجه ئیان با اشاره به پیشرفت های اجرا شده درباره درمان بیماری ایدز، گفت: داروهایی اکنون در دسترس هستند که می توانند یاری نمایند عوارض ناشی از بیماری کاهش یابد و بیمار زندگی سالم و بهتری داشته باشد.

او بیان نمود: پیش از این، بیماری ایدز بسیار ناتوان نماینده بود و بیماری های جانبی باعث می شد بیمار با مسائل زیادی رو به رو باشد.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تاکید نمود: اگر بیماری سریع تشخیص داده و درمان به سرعت شروع گردد، هم بار ویروسی یعنی تعداد ویروس ها کم می گردد و هم امکان انتقال آن به دیگران کاهش می یابد. به همین علت است که اکنون می توان گفت درمان مناسب یکی از بهترین روش های پیشگیری از انتقال ایدز است.

خواجه ئیان از کسانی که به داشتن بیماری شک دارند خواست به مراکز بهداشتی مراجعه نمایند تا آزمایش ایدز بدون ذکر نام برایشان انجام گیرد.

ویروس اچ آی وی ویروس نقص ایمنی بدن انسان است. این ویروس با از بین بردن سلول های مهم بدن به نام لنفوسیت هایی که با بیماری و عفونت مبارزه می نمایند، شبکه ایمنی بدن را ضعیف می نماید. هنگامی که تعداد لنفوسیت های +T CD4 در فرد آلوده به HIV تا حد معینی سقوط کند، شخص مستعد ابتلا به مجموعه ای از بیماری ها می گردد که در حالت معمول، بدن می تواند آن ها را مهار کند.

ایدز عبارت است از مجموعه ای از نشانه ها که به علت عفونت مزمن HIV ایجاد می گردد. در این مرحله پس از یک دوره طولانی که حتی می تواند بیش از 10 سال طول بکشد، ویروس زیاد شده و با کاهش تعداد لنفوسیت های +T CD4، سطح ایمنی فرد پایین آمده و مستعد ابتلا به عفونت های فرصت طلب می گردد.

افرادی که مبتلا به ایدز هستند، شبکه ایمنی بسیار آسیب دیده ای دارند که باعث عفونت های شدید می گردد که به طورمعمول افراد سالم را آلوده نمی نماید درنهایت ممکن است عفونت منجر به مرگ گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 25 دی 1398 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 585

به "درمان مناسب یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از انتقال ایدز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان مناسب یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از انتقال ایدز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید