ترمیم بافت آسیب دیده با اندامک های مصنوعی!

به گزارش ایستگاه بازی، یک گروه تحقیقاتی با تقلید از فضای نانومقیاس درون سلولی، اندامک مصنوعی ساخته است که می تواند مولکول های مفید را برای سلول های بافت آسیب دیده تأمین کند.

ترمیم بافت آسیب دیده با اندامک های مصنوعی!

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، سلول ها دارای قسمت های کوچکی هستند که به نام اندامک شناخته می شوند و واکنش های بیوشیمیایی پیچیده ای را انجام می دهند. این محفظه ها دارای چندین آنزیم هستند که با یکدیگر کار می کنند تا عملکرد های مهم سلولی را انجام دهند.

محققان مرکز مواد نرم و زنده در موسسه علوم پایه در کره جنوبی با پیروزیت از این فضای نانومقیاس برای ایجاد میتوکندری مصنوعی استفاده کردند. نتایج این مطالعه در قالب مقاله ای در Nature Catalysis منتشر شده است. محققان می گویند که از این فناوری می توان برای ساخت اندامک های مصنوعی استفاده کرد، اندامک هایی که می توانند ATP یا سایر مولکول های مفید را برای سلول های بافت آسیب دیده یا بیمار تأمین کنند. برای این کار از برنامه ریزی مجدد اگزوزوم ها، که وزیکول های کوچکی با ابعاد نانومتری هستند، استفاده می شود.

این تیم تحقیقاتی با استفاده از کپسول گلوکز اکسیداز (GOx) و پراکسیداز هورس رادیش (HRP) در داخل اگزوزوم ها، عملکرد آبشار بیوتاتالیستی چندآنزیمی را به اثبات رساندند. گلوکز اکسیداز ابتدا گلوکز را به گلوکونیک اسید و پراکسید هیدروژن تبدیل می کند. HRP به نوبه خود از پراکسید هیدروژن تولید شده در اولین واکنش برای اکسیداسیون Amplex Red به محصول فلورسنت استفاده می کند. محققان حتی توانستند با افزودن آنزیم سومی، گالاکتوزیداز که لاکتوز را به گلوکز تبدیل می کند، به این مخلوط یک قدم فراتر بگذارند.

برای توسعه این فناوری، محققان آزمایش هایی را با استفاده از راکتور های قطرات ریزسیالی انجام دادند که قطرات کوچکی را ایجاد کرد که اندازه مشابه سلول های معمولی داشتند. (قطر 10 میکرومتر) ابتدا آن ها تلاش کردند که هم جوشی کنترل شده این اگزوزوم ها در داخل قطرات تسهیل کرده و در عین حال از همجوشی ناخواسته جلوگیری کنند. پژوهشگران این کار را با خلق سطوح اگزوزومی با مولکول هایی به نام کاتکول انجام دادند که یک عامل شلات کننده است که با یون های فلزی کمپلکس هایی را تشکیل می دهد. این به نوبه خود با اتصال کاتکول به آنتی بادی هایی که نشانگر های سلولی خاص مانند CD 9 را هدف قرار می دهند، انجام شد. خاصیت پیچیده تشکیل کاتکول به آن ها اجازه می دهد وقتی با یون های فلزی مانند Fe 3+ مخلوط می شوند، همجوشی بین اگزوزوم ها انجام شود. همجوشی غشایی زمانی اتفاق می افتد که کاتکول های روی سطوح به آهن متصل شده و وزیکول ها را به یکدیگر نزدیک کند.

محققان ابتدا با بارگذاری یک نوع اگزوزوم با calcein-Co 2+ و نوع دیگر با EDTA، اثربخشی این سیستم را آزمایش کردند. هنگامی که دو وزیکول به هم می پیوندند و محتویات آن ها با هم مخلوط می شوند، EDTA موجب می شود تا Co 2+ از کالسئین دور شود و به دومی اجازه می دهد تا فلورسانس کند. محققان این پروژه دریافتند که در تشخیص سیگنال فلورسانس پیروز بوده اند و با دو برابر شدن قطر اگزوزوم اندازه گیری شده، همجوشی تأیید شد. این اگزوزوم های سفارشی با واکنش دهنده ها و آنزیم های مختلف بارگیری شدند که آن ها را به کارخانه های نانویی زیست تقلیدی تبدیل کرد. این فناوری به آن ها این امکان را می دهد که مولکول های زیستی با ارزش بالا را با تبدیل بیوکاتالیستی مورد نظر به صورت محدود تولیدکنند که با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی معمولی امکان پذیر نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1748

به "ترمیم بافت آسیب دیده با اندامک های مصنوعی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمیم بافت آسیب دیده با اندامک های مصنوعی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید