خلیل زاده: دوست داریم با جام بخوابیم، ایرادی دارد؟

به گزارش ایستگاه بازی، من برای تمدید قرارداد با باشگاه صحبت کردم اما فعلا جوابی به من نداده اند. حتی خودم به باشگاه رفتم و پیشنهاد دادم که قراردادم تمدید گردد. هنوز که خبری نشده.

خلیل زاده: دوست داریم با جام بخوابیم، ایرادی دارد؟

امیر اسدی ، تلخ تر از دعواهای نیمه اول، اتفاقاتی بود که در خاتمه بازی سپاهان و پرسپولیس رخ داد و شجاع خلیل زاده آن را حاصل قهرمانی های تیم برانکو می داند. او که خودش هم یک پای درگیری های نیمه اول بود، پیش بینی نموده که اگر به قهرمانی هایش ادامه بدهد، به زودی کشته هم می دهد: فکر می کنم چون قهرمان می شویم این طور با ما برخورد می نمایند، شیشه اتوبوس مان را می شنمایند و چشم طرفدارمان را درمی آورند. یعنی اینقدر که زحمت می کشیم، نباید قهرمان شویم؟ می ترسم فصل بعد که قهرمان شدیم، کشته بدهیم! حالا اما مهم تر از آن بازی و قهرمانی، حفظ ستاره های پرسپولیس است که شجاع را هم باید یکی از آن ها به حساب بیاوریم. او البته خیلی وقت پیش برای تمدید قرارداد اعلام آمادگی نموده و حالا نشسته منتظر تماس باشگاه که برای امضا دعوتش نمایند.

*******

- بازیکنان پرسپولیس انگار روزه سکوت گرفته اند. نه کسی حرفی می زند و نه واکنشی پیرامون اتفاق های بازی در اصفهان می بینیم. چرا بازی نیمه نهایی با این حواشی همراه شد؟

اول از همه باید بگویم که مردم اصفهان، مردم شریف و خوبی هستند. به شخصه خاطرات خوبی از آن ها دارم اما نمی دانم این طرفداران از کجا آمده بودند که به ما رحم نکردند. قبل از شروع بازی و هنگام گرم کردن، چیزی جز فحاشی از آن ها نشنیدم. حتی بین دو نیمه با امیر قلعه نویی حرف زدم و به او گفتم که دارند به من فحش می دهند که او گفت خودت را کنترل کن. من به خاطر پیروزیت پرسپولیس هیچ عکس العملی نشان ندادم و فقط فوتبال بازی کردم. متأسفانه بعد از بازی هم دیدید که چه اتفاق هایی افتاد و چند نفر آسیب دیدند.

- البته این اتفاق ها نظیر فحاشی در تمام شهرها رخ می دهد اما در اصفهان تصاویری دیدیم که هرگز به چشم مان نخورده بود.

من هم فقط اصفهان را نمی گویم. در همه استادیوم ها فحاشی است اما می خواهم بدانم به چه قیمتی. آیا کسی که سمت طرفدار 13 ساله سنگ پرتاب نموده و او چشمش را از دست داده، هنگام بازگشت به منزل خشنود است؟ یکی را با قمه می زنند و یکی را کور می نمایند. من می دانم آن هایی که به استادیوم می آیند فثقط یک دلیل برای حضورشان دارند.

- چه دلیلی؟

به خاطر فحاشی، دعوا و قمه کشی می آیند و در نهایت هم به طرفداران حریف حمله می نمایند. من یک مصاحبه خواندم که گفته بودند چرا فقط با پرسپولیس این برخوردها انجام می شود؟ منظورشان این بود که حتما پرسپولیسی ها شیطنت می نمایند که چنین برخوردهایی هم نصیب شان می شود. می دانید چرا فقط مقابل پرسپولیس از این حرکات انجام می دهند؟ چون ما مدام قهرمان می شویم و تیمی که به پیروزیت می رسد دشمن زیاد دارد. پرچم ژاپن به استادیوم می آورند، می دانید چرا؟ چون ما به فینال رفته بودیم و آن ها نه. بارسلونا قهرمان اسپانیا می شود و من سیتی در انگلیس یک قدرت است اما آیا چنین جوی بر علیه شان می سازند؟

- یعنی معتقدی به خاطر پیروزیت های پرسپولیس است که به هر شهری می روید، مورد فحاشی قرار می گیرید؟

صد در صد. شما نظر دیگری دارید؟

- شاید قضاوت ها هم دلیلی باشد برای اینکه همه علیه پرسپولیس موضع بگیرند و این تیم را تحت فشار قرار بدهند. نمی گویم داوری ها به سود شما بوده اما در فضای مجازی القابی چون تیم حکومتی را به شما می دهند و همین ناخوداگاه تحت فشارتان قرار می دهد.

این جوی است که طرفداران حریفان پرسپولیس درست می نمایند. حاضرم 10 بار فیلم بازی سپاهان- پرسپولیس را با هم ببینیم. اگر داوری به سود ما بود، مرا از فوتبال محروم نمایند. سپاهان تیم خوبی است و بزرگترین مربی ایران را در اختیار دارد. امیر قلعه نویی تیم فوق العاده ای ساخته اما بپذیریم که آن روز، روز سپاهان نبود. ما بهتر بازی کردیم و در نهایت به فینال رسیدیم. فوتبال برد و باخت دارد اما درست نیست به خاطر شکست، چشم طرفدار را در بیاورند. اینکه فوتبال نمی شود. اصلا مگر خودشان ناموس ندارند که به همه فحاشی می نمایند؟

- من می گویم یک طرفدار نوجوان به استادیوم آمده تا بازی تیم مورد علاقه اش را ببیند و کلی لذت ببرد. طرفدار 13 ساله ای که چشمش آسیب دیده، برود خانه و چه بگوید؟ پدر و مادرش چه احساسی خواهند داشت؟ مسئله مهم بعد از فحاشی ها همین است.

طرفداری که 40 یا 50 سال دارد، برای بچه 13 ساله قمه می کشد. آخر این مردانگی است؟ باز هم تأکید می کنم، منظور من فقط اصفهان نیست. در قریب به اتفاق شهرها فحاشی و این اتفاق ها را می بینیم. ما بازی می کنیم تا مردم لذت ببرند، اصلا دوست داریم قهرمان شویم، آیا ایرادی دارد؟ آیا باید طرفدارمان را کور نمایند؟

- البته بعضی حرکات شما هم طرفداران حریف را تحریک می نماید. به عنوان نمونه خوابیدن در کنار جام.

چه تحریکی. جام را گرفتیم و می خواهیم با خودمان به رختخواب ببریم. به کسی چه ربطی دارد؟ اصلا همه جا می خواهیم با جام برویم؟ این شادی ها را هم برای طرفداران انجام می دهیم تا از پیروزیت پرسپولیس لذت ببرند و کیف نمایند. چون جام می گیریم و قهرمان می شویم، باید فحش بخوریم؟

- به نظر تو مقصر این اتفاق ها چه شخصی و یا چه ارگانی است؟

منشأ 90 درصد این اتفاق ها فضای مجازی است. مثلا در صفحه های طرفداری می نویسند که بروید و طرفداران حریف را کتک بزنید. بعضی را جو می گیرد و به استادیوم می آیند تا به حریف آسیب برسانند. چه دلیلی دارد که شیشه اتوبوس ما را می شنمایند؟ مگر ما حق نداریم قهرمان شویم؟ نیم فصل با 11 بازیکن آن نتایج را گرفتیم و فصل را هم با قهرمانی به خاتمه رساندیم. زحمت کشیدیم، دو برابر سایر تیم ها تمرین کردیم و سختی ها را به جان خریدیم. نتیجه این سختی ها را هم با قهرمانی دیدیم.اگر به من فحش می دهند، چه چیزی به آن ها می رسد؟ جام را تقدیم شان می نمایند؟ هرگز. فقط همه این ناسزاها به خودشان برمی شود.

- اما باز هم تأکید می کنم که بازیکنان دو تیم- شاید هم سپاهان- در وقوع این اتفاق ها دخیل بودند.

من دوست دارم وقتی گل می زنم خشنودی کنم. با پرسپولیس قرارداد دارم و به این تیم متعهد هستم. به هر تیمی که گل بزنم بیشتری شادی ها را انجام می دهم. این اما نباید باعث شود تا علیه من موضوع بگیرند.

- نیمه اول هم با سیاوش یزدانی درگیر شدی. ماجرا چه بود؟

فوتبال است دیگر. این اتفاق ها در زمین طبیعی است. یک بازیکن زیر گوش دیگری می زند اما در نهایت داور است که تصمیم می گیرد. قبل از بازی همین داور را بهترین گزینه برای قضاوت می دانستند اما بعد از بازی نظرشان درباره او تغییر کرد. مگر در بازی چه اتفاقی افتاد که علیه داور موضع گرفتند و از او انتقاد کرند؟ زاهدی فر بهترین سوت ها را زد، آیا باید فحش بشنود؟ من به عنوان بازیکن شاید از کوره در بروم و بحث کنم اما داور چه گناهی نموده که به او ناسزا می گویند. ما هم مثل داور هستیم، می اییم تا همراه تیم مان پیروز باشیم اما آیا حق مان شنیدن فحش ناموسی است؟

- نگفتی چرا با سیاوش یزدانی درگیر شدی؟

گفتم که فوتبال است. اسم نمی آورم اما در بازی رفت، یکی از بازیکنان سپاهان با آرنج به صورتم زد اما نه داور دید و نه دوربین های تلویزیونی. فیلمش اما به دست من رسید که با موبایل شکار شده بود. باید چه عکس العملی نشان می دادم؟ دعوا می کردم یا فحاشی؟ شاید بازیکن حریف زیر گوش من هم بزند اما آدمی نیستم که موضوع بگیرم. در نهایت هم گفتم مسئله خاصی نبوده و در فوتبال از این دست اتفاق ها پیش می آید.

- دوست صمیمی تو، سروش رفیعی هم از بازی اخراج شد.

می خواستم همین را بگویم. سروش چه حرفی زد که اخراج شد؟ اصلا دیدید که مصاحبه کند و مضوع بگیرد؟ ما بردیم، چون شایسته پیروزی بودیم. باید یاد بگیریم که در چنین شرایطی فحش ندهیم و اعصاب خودمان را کنترل کنیم.

- در چند صحنه با کی روش استنلی هم برخورد کردی. یکی از آن ها حرکت غیرورزشی او بود.

فوتبال، پینگ پنگ نیست که درگیری نداشته باشد. بازیکنان در زمین با هم برخورد می نمایند اما کی روش استنلی با آرنج به سینه من زد که اخراج مستقیم داشت اما شاید داور آن صحنه را ندید. این ها اما دلیل نمی شود که طرفداران به بازیکن حریف ناسزا بگویند و به خانواده او فحاشی نمایند.

- عکس طرفداران مصدوم را دیدی؟

دیدم و در صفحه شخصی ام هم منتشر کردم. این اتفاق ها، البته با شدت کمتر در آزادی افتاد و کسی جلویش را نگرفت. رفت اصفهان و به این فاجعه تبدیل شد. آیا کسی پاسخی برای چشم های از دست رفته دارد؟ چند روز دیگر همه فراموش می نمایند که چه اتفاق هایی اتفاق افتاده. به نظر من اگر فرهنگ سازی نشود، فصل بعد قهرمانی پرسپولیس کشته هم بدهد.

- کارت زرد گرفتی و از حضور در فینال محروم شدی. ناراحت نیستی؟

ناراحت که چرا اما همراه تیم به اهواز رفتم تا اگر قهرمان شدیم در جشن شرکت کنم. نباید داماش را دست کم بگیریم و مغرور بازی کنیم. در اهواز هم فقط یک هدف داریم، قهرمانی و کسب یک افتخار دیگر برای پرسپولیس.

- در پرسپولیس می مانی؟

من برای تمدید قرارداد با باشگاه صحبت کردم اما فعلا جوابی به من نداده اند. حتی خودم به باشگاه رفتم و پیشنهاد دادم که قراردادم تمدید شود. هنوز که خبری نشده.

- یعنی احتمال جدایی ات از پرسپولیس وجود دارد؟

اولویت من پرسپولیس است اما شاید مرا نخواهند.

- باز هم به تیم ملی دعوت نشدی. دلیلش چیست؟

همه می دانیم که لیست تیم ملی همان لیست جام جهانی و جام ملت های آسیا است. به همین دلیل فعلا کوشش می کنم تا بتوانم نظر ویلموتس را جلب کنم و به تیم ملی دعوت شوم. او مربی خوبی است که می تواند نتایج درخشانی همراه تیم ملی به دست بیاورد. برای تیم ملی هم آرزوی پیروزیت می کنم.

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 217

به "خلیل زاده: دوست داریم با جام بخوابیم، ایرادی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلیل زاده: دوست داریم با جام بخوابیم، ایرادی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید