جهش XE کرونا به ایران رسیده است؟

به گزارش ایستگاه بازی، عضو کمیته علمی کرونا با اشاره به جهش XE سویه امیکرون و با بیان اینکه به احتمال زیاد این سویه های ترکیبی هنوز به کشور ما نیامده است، گفت: اکنون از دیدگاه سرایت پذیری سویه های ترکیبی از جمله سویه XE بین 10 تا 40 درصد سرایت بیشتری دارند، اما از نظر کشندگی و افزایش شدت بیمای خوشبختانه هنوز گزارشی نداشتیم که بگوید شدت در این زمینه بیشتر است.

جهش XE کرونا به ایران رسیده است؟

به گزارش ایسنا، دکتر مجید مختاری با اشاره به اینکه فرایند کاهشی کرونا را تا حدود دو هفته قبل در کشور شاهد بودیم، گفت:، اما آرام آرام فرایند صعودی موارد ابتلا که پیش بینی می کردیم را شاهدیم، ولی از نظر مرگ و میر خوشبختانه شرایط کاهشی است؛ هرچند که حتی یک مرگ هم برای ما زیاد است، اما نسبت به حدود دو ماه قبل، اکنون تعداد مرگ و میر خیلی کمتر است و این موارد مرگ و میر نیز بازتاب بیمارانِ دو الی سه هفته قبل هستند. اگر در حال حاضر فرایند ابتلا صعودی باشد، احتمال دارد طی هفته های آینده مرگ و میر هم افزایش یابد، اما امیدواریم به اعداد بالای قبلی نرسیم.

وی افزود: با وجود تعطیلات سال نو، مسافرت ها و بازگشایی مدارس که همگی عوامل خطر انتشار ویروس هستند، طبیعتا انتظار ازدیاد تعداد ابتلا وجود داشت؛ بنابراین برای روز های آینده نوسانات ادامه خواهد داشت و به نظر نمی رسد رفتار ویروس با وجود سویه های تازه و ترکیبی تغییر کرده باشد که در پی این موضوع هم در سطح دنیای پیش بینی نمی شود که دچار جهش وحشتناک تازهی شده باشیم.

وی همچنین تاکید کرد: نباید با نام امواج بیماری، جامعه را تهییج کنیم؛ اگر پروتکل های بهداشتی رعایت شود، مهمانی ها و دورهمی ها کاهش یابد، احتیاطات لازم در وسایل حمل و نقل عمومی صورت گیرد، زدن ماسک در اماکن سربسته اجباری باشد و... احتمالا نوسانات را خواهیم داشت، ولی اینکه آیا موج هفتم بروز خواهد کرد یا خیر، نیاز است تا زمان بگذرد که بتوان نظر داد.

او درباره توسعه شیوع بیماری در پی تغییر رفتار ها در نوروز از جمله سفرها، افزود: احتمالا افزایش موارد، ناحیه ای خواهد بود و اگر همین فرایند رشد بیماری طی شود، شرایط آنچنان هشدار دهنده نخواهد بود.

مختاری در خصوص سویه در گردش کرونا در کشور، اظهار کرد: به طور کلی بر اساس اطلاع بنده سویه BA 2 در کل دنیا غالب است و به نظر نمی رسد ما هم از دنیا مجزا باشیم. اینطور نیست که تمام سویه ها را پیگیری کنیم، ما با اپیدمیولوژی ناحیه ای و دنیای هم جلو می رویم و نمونه برداری ها برای سویه های متفاوت انجام می شود، ولی نه به طور دائم و تمام نمونه ها؛ بر اساس اطلاعات بنده از هر 1000 نمونه یک نمونه برای توالی یابی ژنتیکی فرستاده می شود. تا جایی که اطلاع دارم تا پیش از سال تازه سویه BA 2 غالب بوده است کما اینکه در دنیا هم شرایط چنین است.

وی درباره شیوع یا عدم شیوع سویه ترکیبی از دو زیرواریانت BA 2 و BA 1 تحت عنوان XE در ایران، شرح داد: خیلی زود است که در این مورد صحبت کنیم. برخی کشور های اروپایی از جمله انگلستان که توالی یابی ژنتیکی زیادی از ویروس انجام می دهند، این موضوع را اعلام کردند. تعداد سویه های ترکیبی که ترکیب های متفاوتی از خود امیکرون یا دلتا با امیکرون است از طریق این کشور ها اعلام شده است، اما هنوز در حدی نیست که حتی سازمان بهداشت دنیای نظر دهد. تعداد موارد بسیار پایین است و به احتمال زیاد این سویه ها در کشور ما نیامده است مگر اینکه طی ماه های آینده با افزایش سفر های خارجی این سویه هم وارد کشور شود.

مختاری گفت: اکنون از دیدگاه سرایت پذیری سویه های ترکیبی از جمله سویه XE بین 10 تا 40 درصد سرایت بیشتری دارند، اما از نظر کشندگی و افزایش شدت بیمای خوشبختانه هنوز گزارشی نداشتیم که بگوید شدت در این زمینه بیشتر است.

عضو کمیته علمی کرونا درخصوص آموزش حضوری در مدارس نیز به ایسنا، گفت: قطعا در جلسه آینده کمیته علمی کرونا در این زمینه صحبت خواهیم کرد و جهت گیری لازم هم صورت می گیرد. باید ببینیم نظر جمعی کمیته چه خواهد بود. البته به طور کلی ما پیش بینی از افزایش ابتلا در میان بچه ها را داریم و این افزایش نه تنها در بچه ها که در بزگسالان هم مشاهده می شود. امیدواریم در بازبینی این موضوع از بار بیماری در بچه ها هم کاسته شود. همواره پیشگیری و احتیاط، تاکید اصلی ما است. اینکه فکر کنیم کرونا تمام شده و به زندگی عادی برگردیم صدمه زیادی به بسیاری از کشور های دنیا زده است و تمام رعایت ها از جمله فاصله فیزیکی، زدن ماسک و... همواره ضروری است.

منبع: فرارو
انتشار: 23 خرداد 1401 بروزرسانی: 23 خرداد 1401 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 2010

به "جهش XE کرونا به ایران رسیده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش XE کرونا به ایران رسیده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید