جزئیات گردهمایی وزرای خارجه اروپا و آمریکا؛ تحولات برجامی در راه است

به گزارش ایستگاه بازی، تهران (پانا) - مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خاتمه نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا و آمریکا، از تحولات و اخبار جدید برجامی در روزهای آینده گفت.

جزئیات گردهمایی وزرای خارجه اروپا و آمریکا؛ تحولات برجامی در راه است

با ما سفر کنید و با تورهای اروپا تابستان 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش ایرنا، جوسپ بورل در نشستی با خبرنگاران گفت: برجام باید به طور کامل، هم به لحاظ تعهدات اتمی و هم لغو تحریم ها اجرا گردد. این شیوه به گفته او تنها راه به سمت جلو است که به نفع امنیت بین المللی و منطقه ای خواهد بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مطرح نمود که تماس های دیپلماتیک فشرده در روزهای جاری از جمله با آمریکا در جریان بود و من به عنوان هماهنگ نماینده برجام وظیفه دارم تا فضایی را برای دیپلماسی و پیدا کردن راهکار ایجاد کنم.

بورل با بیان اینکه کارها در زمینه بازگشت برجام به جهت قبل، در جریان است اضافه کرد: من وزرا را در جریان گذاشتم و امیدوارم در روزهای آینده اخبار جدیدی در راه باشد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوالی درباره تدابیر جبرانی ایران در برجام و اینکه اگر آمریکا به این توافق بازنگردد هم گفت: همانطور که پیشتر عرض کردم ما قویا نسبت به تمایل ایران برای تعلیق اجرای پروتکل الحاقی نگرانیم. ایران از فردا این تصمیم را اجرا می نماید. اما خبر خوب این است که آژانس بین المللی انرژی اتمی به یک تفاهم موقت فنی با ایران رسیدند و بر اساس ارزیابی آژانس، این تفاهم اجازه می دهد که در ماه های اینده نظارت و راستی آزمایی [از فعالیت های اتمی ایران] در سطح کافی ادامه یابد.

بورل بیان داشت که تفاهم بدست آمده، دریچه فرصت را باز می نماید تا به اصطلاح برجام را احیا کنیم و به دیپلماسی شانس دوباره ای بدهیم.

وی اظهار داشت که از این فرصت می توان برای تشکیل جلسه برجامی و رایزنی درباره بازگشت آمریکا به این توافق استفاده کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه با بیان این ادعا که بازگشت به برجام سخت تر از بازگشت به پیمان تغییرات اقلیمی است اضافه کرد: بازگشت به پیمان تغییرات اقلیمی جنجال برانگیز نیست اما بازگشت به برجام بحث برانگیز است چون تمام طرف ها باید توافق نمایند.

او با این حال مطرح نمود که نسبت به بازگشت برجام به جهت اصلی، خوش بین است و تمام انرژی اش را در این زمینه به کار بسته است.

بورل از اراده جمعی برای ازسرگیری برجام گفت و اضافه کرد: همه از اهمیت موضوع آگاه هستند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1465

به "جزئیات گردهمایی وزرای خارجه اروپا و آمریکا؛ تحولات برجامی در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات گردهمایی وزرای خارجه اروپا و آمریکا؛ تحولات برجامی در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید